Kişisel Arama Motoru Greplin Büyümeye Devam Ediyor

Kişisel Arama Motoru Greplin Büyümeye Devam Ediyor

Greplin'i hatırlayanlar, belki kullananlar vardır aranızda. 19 yaşındaki bir girişimcinin projesi olan Greplin, popüler online servisler için ortak bir arama havuzu oluşturarak kullanıcılarına zaman kazandırıyor ve artık döküman içi arama yapmaya başlıyor.

Hatırlatmak gerekirse Greplin, Gmail, Google Reader, Twitter, Linkedin, Dropbox vb. popüler servislerdeki hesabınızla bağlantı kuruyor ve size tek bir noktadan arama yapma kolaylığı sunuyor. Kişisel arama motoru olarak adlandırdığımız servis, aramaları kaydettiği verilerin türüne göre özelleştirebiliyor.

Yeni devreye alınan döküman/belge içi arama yöntemi ise servise daha kapsamlı bir arama yeteneği kazandırıyor. Daniel Gross'un açıklamalarına göre Greplin yeni özelliği ile dosyalarda sadece başlığı okumakla yetinmeyip metin içeriğini de tarayarak aklınıza gelen en küçük ipuçlarını sonuca kavuşturmak istiyor.

Nisan ayındaki kapasitesini 3 kat artıran ve 6 milyar dökümana ulaşan Greplin'de benim 100.000'den fazla içeriğim taranmış durumda. Zamanla mobil aramalarını arttırmak isteyen serviste konuşarak da arama yapabiliyorsunuz.

Greplin, Google Apps, Salesforce, Yammer gibi bazı servis aramalarını özel üyelik dahilinde ücretlendirerek para kazanıyor. Gross, önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak bulut dünyasından çok çekinmediği, çünkü yeni üyeler kazanmaya devam ettiğini söylüyor ama güvenlik konusunda ne kadar başarılı olacağı servisin ömrünü belirleyebilir.

Online verileriniz için tek bir arama noktası olarak kalmak isteyen Greplin şimdilik 10 GB'a kadar ücretsiz alana sunmak gibi bir avantaja sahip. Yine de ilerleyen zamanda ücretsiz üyeliklerin yükünü kaldıramazsa bu işi bulut tarafında bir başka şirket adına yapması için teklif alabilir. Greplin'in logosu da sanki bu geleceğe işaret ediyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.