eBay Sosyal E-ticaret için Facebook ile Güçlerini Birleştiriyor

eBay Sosyal E-ticaret için Facebook ile Güçlerini Birleştiriyor

eBay ve Facebook dün yaptıkları basın açıklamasıyla, Facebook'un sosyal etkileşiminin kalbi olan Open Graph'ın eBay'in sahibi olduğu X.Commerce'e entegre edileceğini açıkladılar. En son Magento'yu satın alan eBay, X.Commerce platformunda geliştiriciler için e-ticareti kolaylaştırmaya çalışıyor.

PayPal, Magento ve GSI'ın araçlarının da dahil olduğu X.Commerce platformu, offline işini online taşımak isteyen herkes için açık bir platform olmayı hedefliyor. Geliştiriciler için de güçlü bir framework olma amcındaki X.Commerce, eBay'in bu alanda yaptığı satın almalarının merkezi konumunda olacak.

Aslında geçtiğimiz dönemlerde de var olan X.Commerce platformu sadece PayPal'ın API'ları hakkında bilgilerin paylaşıldığı ve ayarlamaların yapıldığı bir platformdu. 

Bu yıl içerisinde ebay'in satın aldığı Milo ve Magento, tabii ki platformun daha fazla gelişmesini sağladı ve geliştiriciler için kullanışlı yeni ürün ve API'ların sunulmasına imkan verdi.

eBay'in Facebook ile yaptığı ortaklığa dönecek olursak, temelde X.Commerce platformuna bir Open Graph API'ının geleceğini söyleyebiliriz. Bu yeni API sayesinde X.Commerce API'lerini hali hazırda kullanan geliştiriciler Facebook'un Open Graph API'ına kolayca kullanabilecekler.

Geçtiğimiz ay f8'de Mark Zuckerberg'in açıkladığı özelleştirilebilir düğmeler bu platforma ilk gelecek ürünler olacak. Yapılan açıklamaya göre "want" (istemek) ve "own" (sahip olmak) butonları ilk olarak Magento'ya gelecek. Sonrasında ise GSI e-ticaret platormunu kullanan satıcıların sayfalarında kullanılabilecek.

PayPal'ın Türkiye'ye girmesiyle X.Commerce ürünleri de bizim için daha anlamlı hale geldi. Şimdilik bu ürünlerde Türkiye ne kadar dikkate alınıyor bilemiyorum ancak eBay gibi şirketlerin e-ticaretin ülkemizdeki büyümesine tepkisiz kalmadığı ortada. GittiGidiyor satın alması ve PayPal Türkiye'nin kurulması eBay'in Türkiye'ye verdiği önemi gösteren en önemli deliller olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya'da e-ticaretin doyum noktasına giderek yaklaştığı ve bu yüzden yeniliklere daha da ihtiyaç duyar haline geldiği aşikar. Bu noktada eBay'in yenilikçi platformuna Facebook'u dahil etmesi mantıklı bir adım olarak görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.