IsteSosyal.com: Yonja Medya'dan Sosyal İş Ağı Uygulaması
Girişim

IsteSosyal.com: Yonja Medya'dan Sosyal İş Ağı Uygulaması

Linkedin ABD'de borsaya açılan ilk sosyal ağ olmayı başarmıştı. Bugün en önemli profesyonel iş ağı konumunda ve bu liderliğini devam ettirecek şekilde büyüyor. Ancak Linkedin'in karşısına da dolaylı yoldan Facebook çıkıyor. Yonja Medya'nın yeni projesi İşte Sosyal Facebook'ta kurulan yeni bir sosyal iş ağı uygulaması.

İki hafta önce yayın hayatına başlayan İşte Sosyal, sosyal ağın çevresel etkisiyle kısa sürede 10.000 kullanıcıya ulaşmış.  İşte Sosyal uygulamasında Facebook'da bulunan arkadaşlarınızla iş çevrenizi oluşturmanızı ve bu çevrede oluşabilecek kariyer fırsatlarından yararlanmanızı sağlıyor. Aynı zamanda profilinize uygun iş fırsatları da sunuluyor.

Uygulamada Türkiye'nin büyük kariyer sitelerinin (kariyer.net, secretcv.com) iş ilanlarını birleştiriliyor ve arkadaşınızın firmasında hangi posizyonların açık olduğunu da görebiliyorsunuz. Kişi, firma ve iş arayabiliyorsunuz. Sektör, firma ve pozisyon ismi gibi temel fonksiyonlar gruplanıyor ve mesela bir şirkettin çalışanları arasında 2. derece bağlantılarını görebiliyorsunuz.

Uygulamaya giriş yaparken bir çok profil/arkadaş bilginize erişim hakkı isteniyor. Bu sayede güçlü bir ağ kuruluyor ve uygulama içinde ilanlar harici bağlantılarınız ile mesajlaşabiliyor, iş paylaşabiliyor, tavsiyede bulunabiliyorsunuz. Uygulama içinden iş ilanı da verebiliyorsunuz.

Açıkçası bu tür uygulamalara biraz ön yargılı yaklaşırım ama karşımda doğru kurgulanmış bir ürün gördüğüme sevindim. Beknown.com'dan daha başarılı bu uygulamaya göz atarak biraz gezinti yapmanızı tavsiye ederim. Diğer yandan iş tavsiyeleri konusunda o kadar iyimser olamıyorum.

Yorumlar (19)
 1. "Temel bilgilerime erişme

  Bana e-posta gönderme

  Facebook'ta benim adıma paylaşımda bulunma

  Verilerime istediği zaman erişme

  Özel arkadaş listelerime erişme

  Profil bilgilerime erişme

  Fotoğraflarıma erişme

  İnsanların benimle paylaştığı bilgilere erişme"

  başka arzunuz?

  1. Burak Şarizi Burak Şarizi

   Selam Serkan , senden aldığımız tüm bilgileri gene senin için kullanıyoruz ör: mail alıyoruz iş başvurun sonucu sana iş veren mail atabiliyor veya profile info bilgini alıyoruz buradaki eğitim ve iş bilgini direk profiline kopyalıyoruz, bu sayede bir daha içerik girmemeni sağlıoyoruz.

 2. Supernova Supernova

  Yani bu neyin açlığı anlamış değilim bir tek bu uygulama için söylemiyorum birçok uygulamada aynı şeyle karşılaşıyoruz. Mümkün olan tüm erişim hakkını istemek nedir? Oldu olacak hesap şifremizi verelim bizim yerimize siz kullanın facebook hesabımızı? Kullanabilmek için vermeniz gereken izinler aşağıdaki gibidir:

  -Temel bilgilerime erişme

  Adım, profil resmim, cinsiyetim, ağlarım, kullanıcı kodum, arkadaş listem ve herkese açık yaptığım diğer tüm bilgiler dahildir.

  -Bana e-posta gönderme

  İşteSosyal doğrudan adresime e-posta gönderebilir.

  -Facebook'ta benim adıma paylaşımda bulunma

  İşteSosyal benim adıma durum mesajları, notlar, fotoğraflar ve videolar paylaşabilir.

  -Verilerime istediği zaman erişme

  İşteSosyal, uygulamayı kullanmadığımda bile verilerime erişebilir

  -Özel arkadaş listelerime erişme

  -Profil bilgilerime erişme

  Yaşadığı Şehir, Eğitim Hayatı ve Çalışma Hayatı

  -Fotoğraflarıma erişme

  -İnsanların benimle paylaştığı bilgilere erişme

  Eğitim Hayatı ve Çalışma Hayatı

  1. Burak Şarizi Burak Şarizi

   Detaylı şekilde istediğimiz haklardan bahsetmişsiniz derhal size neyi neden istediğimizi belirteyim

   Basic: isim, foto, arkadas listesi icin

   Email: İş verenlerin veya arkadaşlarınızın size ulaşması için

   Post to facebook: önemli aksiyonları size bildirmek için

   Access ayntime: Güncel şirket arkadaş bilgilerinizle profilinize işlemek için

   Profile info: is, egitim bilgileriniz için

   People share with me: arkadaslarinizin şirket bilgileri için

   Saygılarımla

   Burak Şarizi

 3. Tamamen saçmalık. Yonja medyanın tabiri caizse abisini önüne alıp kabadayılık yapmasına benziyor. Kendinde tek başına oluşturabileceği bir proje gücü görmüyor sanırım. İşin kolayı artık çok belli, facebook uygulama yap kullanıcılara yay sonra başarılı olduk diye geçin. :)

 4. Batuhan Öğünlü Batuhan Öğünlü

  Gereksiz bir uygulama bence

 5. Osman Tuncer Osman Tuncer

  istesosyal.com'a girdikten sonra birdenbire kendimi facebook'ta buluyorum bu bir kandırmaca, katekulle! Böyle bir saçmalık olamaz. Siteye girince insan bi uyarı verir bilgi verir d mi? Ne olduğunu anlamadan yönlendirme vs...

  Diğer arkadaşların da söylediği gibi bu kadar erişim hakkını kimse kusura bakmasın ama güvenlik nedir bilmeyen ya da umrunda olmayan insanlar verir.

  1. Burak Şarizi Burak Şarizi

   Uygulamamızda özellikle logoda turuncu kullandık ama anlaşılan anlaşılmamış, tasarımımızda Facebook donelerini kullanma sebebimiz kullanıcıların siteyi daha rahat kullanmalarını sağlamaktır.

   1. Murat Murat

    Burak Bey

    Hemen facebook'a yönledirmeniz biraz garip değil mi ?Hiçbir açıklama yapmadan uygulamayı tanıtmadan direkt izin isteyen bir sayfa çıkıyor , siteye ilk kez giren ve ne işe yaradışını öğrenmek isteyen birisi için biraz zor uygulamayı ekletmesi , rahatsız edici oluyor bu şekilde.Bir kaç sayfa ekleyebilrisiniz siteye bir tur , açıklayıcı bir video , ekran görüntüleri.Benim gibi eminim çok sayıda kişi vardır yönlendirmeyi gördükten sonra uygulamayı eklemeyen.

 6. Erhan Ünal Erhan Ünal

  İzinleri görünce direk çarpıya bastım. One öyle ya devlet dairesi istemiyor o kadar bilgiyi :)

  1. Burak Şarizi Burak Şarizi

   Bu dönemde bu şekilde davranmanızı çok iyi anlıyorum ama önceki cevaplarımı görürseniz neden bu kadar izin istediğimizi anlayabilirsiniz.

 7. Bertan Bertan

  Yonja Medya'dan da bu beklenirdi zaten. Otoshare yapıyor. Profilinizde uygulamanın reklamını yapmaktan başka bi işe yaradığı yok.

 8. Yonja Medya firsatbufirsat'ta yeterince taciz ediyordu zaten. Yine Facebook'ta tüm bilgilere ulaşma ve bütün yetkileri alma arzusu ile karşı karşıyayız.

  Application'daki izin isteğine "İzin Verme"yi seçtikten sonra en azından bir sayfaya yönlendirilip konuyla ve sistemle ilgili açıklama yapılabilir. Ama sayfa yenileniyor ve yeniden soruluyor; "İşteSosyal aşağıdakileri yapmak için izin istiyor." Hayır, maalesef izin vermiyorum.

  1. Burak Şarizi Burak Şarizi

   Fırsatbufırsat ile ilgili istediğiniz zaman bütenlerden çıkabilirsiniz, bu konu ile ilgili sorunlarınız bulunuyorsa yardımcı olabilirim. İstediğimiz bilgi ve nedenlerini önceki cevaplarımda detaylı bulabilirsiniz.

 9. Volkan Volkan

  Facebook üzerinden iş bulan var mı aramızda?

  1. Burak Şarizi Burak Şarizi

   Yurt dışında bildiğim bir çok kişi var, Türkiyede de bizim sayemizde olacaktır eminim.

 10. Facebook uygulaması yaratmanın zorluklarını iyi bilirim. Gayet başalırı bir uygulama olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

  p.s: uygulama girişinde istenen bilgilerin çok daha fazlasını kariyer siteleri kayıt aşamasında hali hazırda istiyor ve tüm bunları doldurmak baya bir zaman alıyor. Tek tıkla tüm bilgileri facebook hesabından almak tü kaka dan çok iyidir hoştur.

 11. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  İnsan uygulamaya baktığında cidden bu kadar bilgi istenirmi diyor. Tamam hade istediniz bizde verdik. Ancak iş önerilerinin hiç yeterli olmadığını söyleyebilirim.

 12. Adem Yılmaz Adem Yılmaz

  Sevgili webrazzi rabbena rabbena hep bana olmaz, bu işte böyle olmaz.işte sosyal olunmaz :). İşte çalışırsın felan değil mi ? Facebook var zaten bir e linked.in eeee ? geriye ne farkımız kalır değil mi ? Biz firmafaresi.com da anonim bir platform yaratırken aşağıdaki arkadaşların tepkisinden hareket etmiştik. Düşünün kariyer.nette gizli ilan veren bir firma çalıştığınız firma olabilir değil mi ? Neden gizlilik çünkü canım memleketimde iş değiştirmek ihanet gibi algılanıyor. Gizlilik bu nedenle çok önemli. Arkadaşlara başarılar diliyorum. Allah yollarını açık etsin, umarım yolumuz bir gün kesişir de yüz yüze sohbet ederiz.

  Teşekkürler