WooThemes'den Wordpress'e E-Ticaret Dokunuşu: WooCommerce
E-Ticaret

WooThemes'den Wordpress'e E-Ticaret Dokunuşu: WooCommerce

Wordpress'in önemli premium tema sağlayacılarından olan WooThemes, bugün yeni eklentileri WooCommerce'i duyurdu. Wordpress üzerine kurulan ücretsiz eklenti ile satın alınabilecek WooThemes temalarından biriyle profesyonel bir e-ticaret sitesini kısa bir sürede açmak mümkün olabilir.

Açık kaynaklı ve ücretsiz olarak sunulan WooCommerce eklentisi, raporlama ve yönetim, kargo ve vergi yönetimi, müşteri ve sipariş yönetimi, ürün ve stok yönetimi, promosyon ve kampanya yönetimini sağlıyor. WooCommerce'in ücretli olan tarafı ise ödeme seçenekleri ve tema tasarımları. 

https://vimeo.com/video/29198966

Buna göre standart kurduğunuz bir Wordpress'e WooCommerce'i ücretsiz bir şekilde kurarak e-ticarete başlayabilirsiniz. Bir adet WooCommerce teması da ücretsiz olarak sunulmuş. Önünüzdeki tek engel ise ödeme tarafı oluyor. WooThemes ekibi çok basit bir API sağladıklarını ve bu API sayesinde kolayca kendi ödeme sisteminizi entegre edebileceğinizi belirtmiş veya onların hazırladığı ödeme eklentilerini satın alarak kullanabilirsiniz.

Ödeme eklentilerine baktığımızda kesin olmamakla birlikte sadece PayPal'ın eklentilerinin Türkiye'de çalışacağını söyleyebiliriz. Diğer çözümlerin ise Türkiye'de kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Bu aşamada Türkiye'de Sanal POS hizmeti sunan bankalarımızın kendi eklentilerini geliştirip burada sunmasını beklemek biraz hayalperestlik olabilir. Ancak Mikro Ödeme, Paymentwall ve Türkiye pazarına giriş hazırlıkları yapan PayU gibi şirketlerin eklentilerini burada görmek istediğimiz mesajını açıkca iletebiliriz sanırım :)

Türk blogosferinin çok deneyimli olduğu Wordpress üzerinde e-ticaret sitelerini hayata geçirmek isteyen çok fazla girişimci olacaktır diye tahmin ediyorum. Farklı ücretli veya ücretsiz e-ticaret scriptlerini Türkiye'ye uyarlamak için geliştiriciler yoğun çalışmalar yönetiyor. Ancak bu yazılımların temel sorunu Türkiye'ye uygun olmamaları ve tam herşeyi tamamladığınızda çıkan bir güncellemeyle tekrar başladığınız noktaya geri dönebiliyor olmanız.

Wordpress'le bir hayat geçiren benim gibi eski kullanıcılar için aynı platformda bir e-ticaret platformu kurmak tabii ki ilk seçenek olacaktır. Wordpress ve WooCommerce altyapısı büyük e-ticaret şirketlerine yeterli gelmeyebilir. Fakat işe yeni başlayan veya eline bir şekilde geçen ürünleri veya kendi ikinci el ürünlerini satmak isteyenler için pratik bir çözüm olabilir. WooCommerce hakkında detaylı bilgiyi buradan, WooCommerce için hazırlanmış temaları da buradan inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Western Western

  Geçen gün http://goodsie.com/ bu siteyi gördüm. Alternatif olarak kullanılabilir.

 2. Mesaj alınmıştır Ali bey :) lakin Türkiye'de e-ticaret yapmak isteyen işyerlerinin teknik gereksinimlerini görseler kepenk kapatma kararı alabilirler. Fırsat bulursan hazır e-ticaret paketi satışı yapan bir firmayla tartışmanı öneririm bu konuyu

  Diğer taraftan çok hızlı bir şekilde insanları ticaretin e haline taşıyabilecek modellerin beklentisi içerisinde olmak sevindirici.

  1. Süper efendim bekliyoruz öyleyse :)

   Haklısınız e-ticaret yapmak için teknik gereksinimler büyük uğraş gerektiriyor. Wordpress birçok açıdan sağlam bir araç için ödeme tarafı çözülebilirse hızlı ve sağlam bir yayılım olabileceğini düşünüyorum.

   Daha önce de Wordpress'i e-ticaret paketi haline getirmek için araçlar çıkmıştı ancak bunun tam anlamıyla olması için Wordpress theme-plugin girişimlerinin el atması gerekirdi. WooThemes burada önemli, arkası mutlaka gelecektir :)

 3. Promosyon Promosyon

  Özellikle promosyon ve kampanya yönetimi sağlıyor olması süper :)

 4. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  WordPress e-ticaret pluginlerini detaylı inceleme şansı buldum.

  WooCommerce diğerlerinden şimdilik 1 adım önde.

  Diğer plugin'lerin eksiklerini iyi analiz etmişler.

 5. Bora Yalçın Bora Yalçın

  son zamanlarda eticaret altyapısı olarak wordpress'i kullanmak için epey araştırma yaptım. Wordpress pluginlerini denedim(özellikle ücretsiz olan thecartpress ve dün de woocommerce'i), wordpress dışındaki çözümleri test ettim(magento, prestashop...)

  Bu konuyu merak edenler, kullanmayı düşünenler için özetleyeyim.

  Wordpress güçlü ve her güncellemede güçlenmekte olan bir altyapı(yakında gelecek 3.3'de de epey güzel,yenilikçi değişimler var). 3.0 versiyonundan sonrakilerde "custom post type" ve "taxonomy"lere desteğinin artmasıyla da blog dışında CMS olarak kullanılmasının önü de açıldı(bir çok projede kullandım, kullanacağım :))

  E-ticaret konusunda ise şöyle bir durum var gördüğüm kadarıyla. Eğer dijital ürünler satıyorsanız(yazılım,içerik,müzik vb.) wordpress altyapıyları ideal olacaktır, bunun dışında çok dallanıp budaklanmayan bi kaç düzine varsa ürün gamınıza yine rahat olacaktır. Ancak(ki bu ancak beni vazgeçiren neden oldu şimdilik) daha büyük çapta, daha çok ürün içeren, kategorilerin dallanıp budaklandığı ve hacmi daha büyük işler için farklı bir alternatif tercih etmek şu an için daha makul(ben prestashop üzerinde karar kıldım). Ama tahminim bi iki sene içerisinde wordpress altyapısı ve pluginleri bu eksikliği kapatır. Güçlü ve rahat kullanılan, açık kaynaklı bir eticaret yapısına çok sevdiğimiz wordpress içinde kavuşuruz.

 6. Hüseyin Hüseyin

  Benim elimde bir kaç güzel ürün vardı ve bunları satmak istiyordum. Sitemde tanıtımlarını yapar isteyene gittigidiyor dan satarım diyordum ama bu haberi duyduğum çok iyi oldu. Bunu bir deneyeceğim. Belgi websitemin bir bölümünü ufak bir pazar alanına dönüştürebilirim.

 7. Bercan Özcan Bercan Özcan

  Eklenti olarak mercur eklentisini kullanıyorum. Ancak Yapı Kredi Posnetten ortak ödeme aldım farklı bir yere yönlendirilcek. Nasıl yapıldıgı hakkında fikri olan var mı ?

 8. Wordpress Woocommerce ile online mağazasını açmak isteyenler yeni projemiz wpmod.com adresinden özgün woocommerce temalarımıza göz atabilirler.Özel proje isteyenler için de tüm sanal pos ve payu entegreli ödeme sistemleri ile istenilen tasarımda woocommerce e-ticaret sitesini kuruyor ve destek sağlıyoruz.

 9. Woocommerce Sanalpos Woocommerce Sanalpos

  WordPress Woocommerce Sanalpos entegrasyonu için yardımcı olabilirim www.webuti.com