WooThemes'den Wordpress'e E-Ticaret Dokunuşu: WooCommerce

WooThemes'den Wordpress'e E-Ticaret Dokunuşu: WooCommerce

Wordpress'in önemli premium tema sağlayacılarından olan WooThemes, bugün yeni eklentileri WooCommerce'i duyurdu. Wordpress üzerine kurulan ücretsiz eklenti ile satın alınabilecek WooThemes temalarından biriyle profesyonel bir e-ticaret sitesini kısa bir sürede açmak mümkün olabilir.

Açık kaynaklı ve ücretsiz olarak sunulan WooCommerce eklentisi, raporlama ve yönetim, kargo ve vergi yönetimi, müşteri ve sipariş yönetimi, ürün ve stok yönetimi, promosyon ve kampanya yönetimini sağlıyor. WooCommerce'in ücretli olan tarafı ise ödeme seçenekleri ve tema tasarımları. 

https://vimeo.com/video/29198966

Buna göre standart kurduğunuz bir Wordpress'e WooCommerce'i ücretsiz bir şekilde kurarak e-ticarete başlayabilirsiniz. Bir adet WooCommerce teması da ücretsiz olarak sunulmuş. Önünüzdeki tek engel ise ödeme tarafı oluyor. WooThemes ekibi çok basit bir API sağladıklarını ve bu API sayesinde kolayca kendi ödeme sisteminizi entegre edebileceğinizi belirtmiş veya onların hazırladığı ödeme eklentilerini satın alarak kullanabilirsiniz.

Ödeme eklentilerine baktığımızda kesin olmamakla birlikte sadece PayPal'ın eklentilerinin Türkiye'de çalışacağını söyleyebiliriz. Diğer çözümlerin ise Türkiye'de kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Bu aşamada Türkiye'de Sanal POS hizmeti sunan bankalarımızın kendi eklentilerini geliştirip burada sunmasını beklemek biraz hayalperestlik olabilir. Ancak Mikro Ödeme, Paymentwall ve Türkiye pazarına giriş hazırlıkları yapan PayU gibi şirketlerin eklentilerini burada görmek istediğimiz mesajını açıkca iletebiliriz sanırım :)

Türk blogosferinin çok deneyimli olduğu Wordpress üzerinde e-ticaret sitelerini hayata geçirmek isteyen çok fazla girişimci olacaktır diye tahmin ediyorum. Farklı ücretli veya ücretsiz e-ticaret scriptlerini Türkiye'ye uyarlamak için geliştiriciler yoğun çalışmalar yönetiyor. Ancak bu yazılımların temel sorunu Türkiye'ye uygun olmamaları ve tam herşeyi tamamladığınızda çıkan bir güncellemeyle tekrar başladığınız noktaya geri dönebiliyor olmanız.

Wordpress'le bir hayat geçiren benim gibi eski kullanıcılar için aynı platformda bir e-ticaret platformu kurmak tabii ki ilk seçenek olacaktır. Wordpress ve WooCommerce altyapısı büyük e-ticaret şirketlerine yeterli gelmeyebilir. Fakat işe yeni başlayan veya eline bir şekilde geçen ürünleri veya kendi ikinci el ürünlerini satmak isteyenler için pratik bir çözüm olabilir. WooCommerce hakkında detaylı bilgiyi buradan, WooCommerce için hazırlanmış temaları da buradan inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.