YouTube'dan Yenilikler: 3D, Video Düzenleme ve Uzun Video Yükleme

YouTube'dan Yenilikler: 3D, Video Düzenleme ve Uzun Video Yükleme

Üç boyutlu videolar YouTube için pek yeni sayılmaz. Bu konuda ilk olarak 2009 yılında denemelere başlayan (ilk örneklerden biri şu adreste) YouTube, bu işi sevmiş olacak ki şimdi de normal videoları otomatik olarak üç boyutlu hale dönüştürmeye yarayan yeni özelliğini duyurdu.

Bu yeni özellik sayesinde üç boyutlu görüntü kaydetme yeteneğine sahip olmayan cihazlarla kaydedilmiş videolar, kullanıcılar tarafından YouTube üzerinden üçüncü boyuta taşınabiliyor.

YouTube üç boyutlu hale dönüştürme özelliğinin yanı sıra online olarak video düzenleme ve videolara efektler eklemeyi sağlayan araçları ve kimlikleri doğrulanmış kullanıcılar için 15 dakikadan uzun video yükleyebilme seçeneklerini de bir blog yazısı ile duyurdu.

3D her ne kadar üreticiler tarafından büyük bir hevesle yaygınlaştırılmaya çalışsa da, henüz kullanıcıların üçüncü boyuta olan ilgileri yeterli düzeyde değil. Bunda şu an için yeterli sayıda kaliteli 3D video içeriği olmamasının da etkisi büyük.

Fakat YouTube bu konuda geri kalmak istemiyor ve normal videolara üç boyutlu etkisi eklemeyi sağlayan yeni özelliği ile bu alandaki öncülerden biri olmayı hedefliyor. 3D gözlükleriniz hazırsa veya gözlük gerektirmeden üç boyutlu yayınları izlemenize olanak veren bir cihazınız varsa örnek bir videoyu burada görebilirsiniz.

YouTube'un duyurduğu diğer bir yenilik ise Vlix ve Magisto iş birlikleri ile videolarınıza online olarak efektler ekleme ve hatta montaj yapabilme imkanı. YouTube.com/Create altında yer alan her iki araç da videolarınızı daha zengin hale getirmek için kullanılabilir. YouTube üzerindeki ayrıca her iki uygulamayı da nasıl kullanacağınıza dair kısa eğitim videolarını ve ilgili bilgileri hem Vlix, hem de Magisto sayfalarında bulabilirsiniz.

Ve son olarak YouTube 15 dakikalık video yükleme sınırını kaldırıyor. En azından favori kullanıcıları için... Favori kullanıcıları derken YouTube iki kriter'den bahsediyor: Hesapların doğrulanmış ve iyi durumda olması. Yani üyelik esnasında hesabınızın doğrulanmasını seçmeniz yeterli değil, aynı zamanda daha önce YouTube tarafından silinen uygunsuz bir içerik de yüklememiş olmanız gerekli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.