Facebook f8'de Mark Zuckerberg Konuşurken Bu Detayı Farkettiniz Mi? [GÜNCELLENDİ]
Genel

Facebook f8'de Mark Zuckerberg Konuşurken Bu Detayı Farkettiniz Mi? [GÜNCELLENDİ]

Bugün gerçekleşen Facebook f8 Konferansı'nda Mark Zuckerberg'in konuşması esnasında sahnede dikkatimizi çeken birşey oldu. Sanıyorum ki, bu detay sizlerin de dikkatinizi çekmiştir. Eğer çekmediyse çok daha mutluyum çünkü bunu size ben gösteriyor olacağım.

Facebook'un "launch partner", diğer bir deyişle yeni özelliklerinin lansmanını birlikte yaptığı iş ortaklarının arasında tanıdık bir isim vardı. Aşağıda Mark Zuckerberg'in konuşması esnasında alınmış iki ekran görüntüsü paylaşıyorum. Bakalım dikkatinizi çekecek mi?

Tanıdık ismi gördünüz mü? Evet, doğru! İlk fotoğrafta İzlesene ve diğer fotoğrafta ise Nokta, Facebook'un launch partner'ları arasında listeleniyor. Henüz Nokta yetkililerinden yeni özelliklerle İzlesene tarafında nasıl bir entegrasyon uygulayacaklarını öğrenemedik ama detayları aldığımızda paylaşıyor olacağız.

Nokta ekibinin bu fotoğrafı çerçeveletip ofisin oldukça dikkat çeken bir yerine asacağını tahmin ediyorum. Çünkü itiraf edeyim, eğer orada Webrazzi yazıyor olsaydı, ben büyük olasılıkla ofis binamızı giydirirdim. :)

GÜNCELLEME: Nokta'dan konuyla ilgili bilgi geldi. Şirketin f8'de launch partner olarak yer almasının sebebi Timeline ile İzlesene.com'un entegrasyonundan dolayıymış.

Timeline (Zaman Tüneli) hakkında yazdığımız yazıyı okuduysanız, Facebook'un bu yeni profil formatının uygulamalar için özel bir bölüm sunduğunu biliyorsunuzdur. İzlesene'nin Timeline için geliştirdiği uygulama sayesinde, kullanıcıların onayı ile İzlesene uygulaması Timeline'daki yerini alıyor ve sonrasında izlenen tüm videolar otomatik olarak bu bölümde listeleniyor.

Aşağıda İzlesene.com'un Timeline entegrasyonuna yönelik ekran görüntülerini paylaşıyoruz.

Yorumlar (31)
 1. vay anasını helal olsun:)

 2. Facebook olarak Youtube ile Anlasma yapardim, nede olsa Dünyanin en büyük Video Sitesi.

  1. Youtube' un sahibinin Google olduğunu unutma ama..

   1. Olsun, ne fark eder.

   2. Cok sey farkeder. Facebook Bing ile calisiyor !

  2. Erkin Kurhan Erkin Kurhan

   Faceboook içinde youtube video su paylaşabiliyorsunuz zaten. Yani bir anlaşma var.

 3. Böyle şeyler gurur verici olsa gerek.Sermayesi tamamen Türk olan şirketleri umarım kısa vade de burada görmeye başlarız. (:

 4. gören de facebook'un izlesene'ye sponsor olup youtube'un facebook versiyonunu izlesene üzerinden yapılandıracağını sanır. Haber değeri az da olsa bile haber haberdir ama bu kadar kıvanç duyulacak bir durum görmüyorum.

 5. nokta'yı tebrik etmeli büyük başarı

 6. Çağlar Çağlar

  "bu kadar kıvanç duyulacak bir durum görmüyorum" demişsiniz ama bir Türk sitesinin IMDB, Hulu, DailyMotion gibi sitelerle aynı karede, dünyanın en büyük sosyal ağ sitesinin iş ortağı olarak lanse edilmesi bence çok önemli...

  1. güncelleme yapılmadan önce yazmıştım yorumumu.

 7. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Nokta'yı tebrik edelim baştan...

  Yorum yazmama sebep olan Arda'nın coşkulu ve samimi yazısı... Şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Bunları daha çok görmeyi şahsen isterim.

  PS: Yazıların samimi değil demiyorum, anlatması zor, devamlı okurlar zaten anlamıştır.

  "Çünkü itiraf edeyim, eğer orada Webrazzi yazıyor olsaydı, ben büyük olasılıkla ofis binamızı giydirirdim"

  Sevgiler...

  1. Kesinlikle katılıyorum. Ama işte malesef son dakika yatırım haberi yazarken pek eğlenceli olamıyorum. Bir de malum bu saatte evde yaymış durumda olduğum için keyifler dorukta. ;)

   1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

    İşte budur ;)

 8. Informatique Informatique

  peki benim anlamadığım bu zaten normal değil mi? yani o karede olmak için tek gerekli şey türkiye'nin en çok kullanılan video sitelerinden biri olmak, zaten türkiye'deki facebook kullanımı malum gerçekten çok fazla facebook'un gözünde türkiye'nin değeride bu yüzden fazla dolayısıyla bu haberde normal karşılanması gereken bir haberdir ha tam tersi olsa o zaman anlaşılabilirdi ve büyük puntolarla yazılması gerekirdi FACEBOOK TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK VİDEO SİTESİNİ GÖRMEZDEN GELDİ! diye.

 9. Mrauthor Mrauthor

  Gurur duyulası bir tablo.Noktayı Intel yatırımından sonra bir kez daha tebrik etmemek elde değil.Türk girişimlerinin de dünya çapında ses getirdiğini görmek hem mutluluk verici hemde fazlasıyla cesaretlendirici.

 10. Biacayip.com Biacayip.com

  Tebrik etmek gerekiyor Nokta'yı. Vizyonlu yöneticiler.

 11. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

  Bende izlerken fark etmiştim, bir detay daha söyleleyim Müzik ile ilgili bir kısımda Ceza'nında adı geçti ekranda :) Ceza'nın Tech N9ne ile yaptığı düette ekrandaydı Ceza'yıda görmüş olduk o ekranda :)

 12. Mahmut Çanga Mahmut Çanga

  Nokta ve İzlesene ekibini teker teker tebrik ediyorum. Bundan 4-5 yıl önce bir toplantıda konuştuğumuz bir laf vardı. "Youtube bir transatlantik, biz de (izlesene ekibi olarak) peşinden kayıkla kovalamaya çalışıyoruz". Gelinen noktada, Nokta'nın zaten sahip olduğu "WEB 2.0 şansı" (futboldaki top bizi sevdi gibi birşey) ve çalışmalarının sonucu olarak karşımızda bu tabloyu görmek hem çok şaşırtmasa gerek hem de Türk interneti adına sevindirici!

  Bundan sonrasında bu fırsatı nasıl değerlendireceklerini de bir o kadar merakla bekliyor olacağız...

 13. Grur verici,sevincinizi beraber paylaşıyoruz Arda Bey.

  Saygılar.

 14. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

  Bu arada bir detay daha dikkatimi çekti sanırım Facebook'un Google, Microsoft gibi devler kadar parası olduğundan yine dev application'ları satın almadan küçükleri arkasına alarak kendini dahada büyütmeye çalışıyor, ama yinede ben facebook'un ömrünün çok uzun olacağına inanmıyorum Google ile baş edemiyecek :)

 15. Cengiz Coşkun Cengiz Coşkun

  Tebrikler İzlesen.com, Tebrikler NOKTA. Türkiye'den de global ölçekli bir iş çıkması onur verici. Aynı zamanda Christian Hernandez'in aşağıdaki dün attığı Tweet'i de Facebook'un Türkiye'ye verdiği önemin göstergesidir:

  @Reyhan_celik Oh trust me, we are well aware of who they are and the amazing passion of turkish users

 16. Gayet normal bir şey değil mı arkadaşlar? Facebookta en çok üyesi olan milletlerdeniz. Tabi ki Türk şirketlerine yer verecek...

  Vermese garip olurdu.

 17. Maximus Maximus

  bu özelliği nasıl aktif edeceğiz

 18. ''Dostunuzu kötü gününüzde değil en başarılı olduğunuz zamanda tanırsınız'' bu söz gayet normal, ne var ki bunda diye yorum yapan arkadaşlara gelsin. Ne var ki, gayet normal diyen arkadaşların projelerini merak ediyorum açıkcası. Burada belirtirlerse onlar için iyi bir trafik olur. Kedi ulaşamadığı ete...Meyve veren ağaç misali...

  Tebrikler Nokta.

  Uyarı:Özel isimler büyük harfle yazılır, türkiye yazan arkadaş biraz saygı lütfen. En büyük Türkiye...

 19. Western Western

  İşte başarı ölçümüz bu. Hani bir amerikan filminin bir sahnesinin, bir karesinin küçük bir bölümünde türkiye bayrağını görürüz ve hakkında bloglar açılır, çeşitli gazeteler ve siteler flaş haber olarak duyururlar, gururumuz göklere çıkar. Arkadaşlar bu kadar küçülmeyin Allah aşkına. Nokta'dan birileri bu övgü dolu sözlerinizi hayretle takip ettiklerinden eminim.

   1. Mustafa Sarı Mustafa Sarı

    Gerçekten boyle bir yorum yapmış olamassınız:) Boyle bir sahneyi Amerikan filmindeki kucuk karelerle kıyasladıgınıza gore, ,internet dünyasından uzak olduğunuz aşikar.. Size tavsiyem oradaki diger adı gecen firmaları mashable yada techcrunch'da araştırıp piyasa değerlerine ve yaptıkları işlere bakmanız olacaktır. kolay gelsin :)

   2. Western Western

    Mustafa Sarı, yukarda saydığın sitelerin hangisinde kaç projen haber oldu?

 20. Nokta noktayı koymuş diyebiliriz ...

 21. Ismail Çelebi Ismail Çelebi

  oldukca gururlandırıcı bir haber aslında tebrikler izlesene.com sizi daha iyi yerlerde görmek dileğiyle