Ebeveynler Facebook'ta İz Peşinde [İnfografik]

Ebeveynler Facebook'ta İz Peşinde [İnfografik]

Gençlerin Facebook'a büyük ilgisini anlamak zor değil. Ama her geçen gün daha çok gencin ailesi de Facebook'ta kendilerine bir hesap açıyor. Normalde teknolojiye ve internete çok yatkın olmasalar da Facebook'a onları da ilgi duyması anlaşılabilir bir konu. Onlar da yakınları ile iletişim kurmak, internet üzerinde sosyalleşmek istiyorlar. Fakat işin farklı bir boyutu daha var…

OnlineSchools.org'un hazırladığı infografik, ailelerin Facebook sevdasının bu farklı boyutunu ortaya koyuyor. Facebook'ta yer alan ebeveynlerin %55'i sosyal ağ sitesini çocuklarını gözlerinin önünde tutmak için kullanıyorlar. Hatta %11'inin Facebook'ta bir hesap açmasının tek sebebi bu. Ebeveynlerin %16'sı Facebook üzerinden çocuklarını arkadaş olarak ekleme talebi göndermiş ve bunların %4'ü reddedilmiş.

Ailelerin %41'i Facebook üzerinden çocuklarının durum güncellemelerini takip ediyorlar. %39'u çocuklarının duvarlarında paylaşılan şeyleri kontrol ederken, %29'su etiketlenmiş fotoğrafları da inceliyor.

Fakat konu sadece Facebook değil. Ebeveynlerin %76'sı Facebook dışında çocuklarının internet aktivitelerini de takip ediyorlar. %21'si anında mesajlaşma geçmişini kontrol ederken, %23'ü ise çocuğunun gönderdiği e-posta mesajlarını okuyor.

Peki bunu neden yapıyorlar? Ailelerin %36'sı biraz fazla korumacı olduğunu kabul ediyor. %24'ü çocuğunun neler yaptığını görebilmesinin tek yolunun bu olduğunu söylüyor. Sadece meraklıyım diyenlerin oranı %14 iken, çocuğumla rahatsız edici konular konuşmak zorunda kalmamanın yolu bu diyor.

Facebook'ta 20 milyonu aşkın 18 yaş altında kullanıcının kayıtlı olduğunu düşününce bu konunun ne kadar yaygın olduğunu daha iyi anlamak mümkün. Üstelik bu 20 milyonun 7,5 milyonu, Facebook'un yasal yaş sırı olan 13 yaşın altında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.