Yeni Yapısına Geçen Markapon, Ağustos Ayında 1.100.000 TL Ciroya Ulaşacak

Yeni Yapısına Geçen Markapon, Ağustos Ayında 1.100.000 TL Ciroya Ulaşacak

Grup alışveriş pazarının hakkında pek fazla detay bilinmeyen, kapalı kutu oyuncularından Markapon'la ilgili bazı özel bilgiler aldık. Satılan kupon adetlerini site üzerinden göstermedikleri için pazardaki konumları hakkında bilgi sahibi olunamayan Markapon'un Genel Müdürü Murat Demirhan'la görüştüm ve bu bilgileri paylaşmalarını rica ettim. Neyse ki, beni kırmadılar ve son dönemlerdeki yenilikleri ve şirketin mevcut durumu hakkında önemli detayları paylaştılar.

Öncelikle Markapon'un 20 Ağustos itibariyle yeni tasarımına geçtiği ve sistemini tamamen yenilediği bilgisiyle başlayalım. Yeni sistem sadece tasarım değil yazılım ve iş modeli tarafında da yenilikleri beraberinde getirmiş. Örnek vermem gerekirse grup alışveriş denildiğinde akıllara sadece yeme-içme, turizm gibi hizmet sektörüne yönelik fırsatlar gelirken, Markapon yeni yapısında artık ürün fırsatlarını da sunmaya başlamış.

Üç farklı kategoride fırsatlar sunan Markapon bu kategorileri Ürün, Şehir İndirimleri ve Şehirden Kaçış olarak isimlendirmiş. Kullanıcılar günlük e-posta'ları bu kapsamda diledikleri kategoriler bazında alabileceklermiş.

Tasarım ve sistem yenilenmesinin ardından ilk 1 haftada ciroda %12 artış, trafikte ise %17 artış gözlemlenmiş. Bu önemli bilgi sanırım tasarım ve yazılımın e-ticaret'te nasıl bir pozitif etki yarattığını gösterebilmek için önemli bir noktaya işaret ediyor.

Bugüne kadar fırsatlara ait satış adetlerini paylaşmayan Markapon, 1 Eylül itibariyle fırsatlardaki sayacı devreye alacağını da bildirdi. Hatta bu bilgiyi paylaşırken, Murat Demirhan şu cümleyi de ekledi: "Artık merak eden herkes cirolarımızı hesaplayabilir." :)

Ben yine de Eylül ayından itibaren Markapon'un cirosunu hesaplamak yerine, geriye dönük bilgi almak istedim. Merak edenler için, Markapon Temmuz 2011'de 865.000 TL, Ağustos 2011'de ise bugüne kadar 990.000 TL ciro gerçekleştirmiş. Ağustos ayını 1.100.000 TL ile kapatmayı planladıklarını da özellikle vurguladılar.

Her ne kadar GittiGidiyor kurucuları yatırımcı ortak olarak Markapon'da yer alıyor olsalar da, GittiGidiyor'un eBay'e satışının ardından Markapon ile GittiGidiyor'un hiçbir organik bağı kalmamıştı. Ancak kısa süre önce yapılan anlaşma ile Markapon fırsatları GittiGidiyor ana sayfasından da paylaşılmaya başlandı.

Markapon'un trafik bilgilerinin de ilgi çekici olacağını düşünerek bu konuyu da Murat Demirhan'a sordum ve son 3 ay ortalamasının aylık 1,2 milyon tekil ziyaretçi seviyesinde olduğunu öğrendim. Yeni yazılım ve tasarım ile Eylül ayında bu rakamı 1,5 milyona yükseltmeyi öngördüklerini belirtti.

Son bir ek bilgi olarak Markapon'un sisteminde kayıtlı 1,5 milyon e-posta adresi bulunduğunu da paylaşmış olayım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.