Yeni Yapısına Geçen Markapon, Ağustos Ayında 1.100.000 TL Ciroya Ulaşacak
E-Ticaret

Yeni Yapısına Geçen Markapon, Ağustos Ayında 1.100.000 TL Ciroya Ulaşacak

Grup alışveriş pazarının hakkında pek fazla detay bilinmeyen, kapalı kutu oyuncularından Markapon'la ilgili bazı özel bilgiler aldık. Satılan kupon adetlerini site üzerinden göstermedikleri için pazardaki konumları hakkında bilgi sahibi olunamayan Markapon'un Genel Müdürü Murat Demirhan'la görüştüm ve bu bilgileri paylaşmalarını rica ettim. Neyse ki, beni kırmadılar ve son dönemlerdeki yenilikleri ve şirketin mevcut durumu hakkında önemli detayları paylaştılar.

Öncelikle Markapon'un 20 Ağustos itibariyle yeni tasarımına geçtiği ve sistemini tamamen yenilediği bilgisiyle başlayalım. Yeni sistem sadece tasarım değil yazılım ve iş modeli tarafında da yenilikleri beraberinde getirmiş. Örnek vermem gerekirse grup alışveriş denildiğinde akıllara sadece yeme-içme, turizm gibi hizmet sektörüne yönelik fırsatlar gelirken, Markapon yeni yapısında artık ürün fırsatlarını da sunmaya başlamış.

Üç farklı kategoride fırsatlar sunan Markapon bu kategorileri Ürün, Şehir İndirimleri ve Şehirden Kaçış olarak isimlendirmiş. Kullanıcılar günlük e-posta'ları bu kapsamda diledikleri kategoriler bazında alabileceklermiş.

Tasarım ve sistem yenilenmesinin ardından ilk 1 haftada ciroda %12 artış, trafikte ise %17 artış gözlemlenmiş. Bu önemli bilgi sanırım tasarım ve yazılımın e-ticaret'te nasıl bir pozitif etki yarattığını gösterebilmek için önemli bir noktaya işaret ediyor.

Bugüne kadar fırsatlara ait satış adetlerini paylaşmayan Markapon, 1 Eylül itibariyle fırsatlardaki sayacı devreye alacağını da bildirdi. Hatta bu bilgiyi paylaşırken, Murat Demirhan şu cümleyi de ekledi: "Artık merak eden herkes cirolarımızı hesaplayabilir." :)

Ben yine de Eylül ayından itibaren Markapon'un cirosunu hesaplamak yerine, geriye dönük bilgi almak istedim. Merak edenler için, Markapon Temmuz 2011'de 865.000 TL, Ağustos 2011'de ise bugüne kadar 990.000 TL ciro gerçekleştirmiş. Ağustos ayını 1.100.000 TL ile kapatmayı planladıklarını da özellikle vurguladılar.

Her ne kadar GittiGidiyor kurucuları yatırımcı ortak olarak Markapon'da yer alıyor olsalar da, GittiGidiyor'un eBay'e satışının ardından Markapon ile GittiGidiyor'un hiçbir organik bağı kalmamıştı. Ancak kısa süre önce yapılan anlaşma ile Markapon fırsatları GittiGidiyor ana sayfasından da paylaşılmaya başlandı.

Markapon'un trafik bilgilerinin de ilgi çekici olacağını düşünerek bu konuyu da Murat Demirhan'a sordum ve son 3 ay ortalamasının aylık 1,2 milyon tekil ziyaretçi seviyesinde olduğunu öğrendim. Yeni yazılım ve tasarım ile Eylül ayında bu rakamı 1,5 milyona yükseltmeyi öngördüklerini belirtti.

Son bir ek bilgi olarak Markapon'un sisteminde kayıtlı 1,5 milyon e-posta adresi bulunduğunu da paylaşmış olayım.

Yorumlar (5)
 1. Arda Can Diler Arda Can Diler

  Değişim etkisini gösterir

  Bugün yaptığım bir araştırmayla Türkiye'de yaklaşık 60-65 adet fırsat sitesi yeralıyor. Bunların neredeyse tamamı Groupon tarzı bir tasarım kullanırken, ilk piyasaya çıktığında farklı tasarım deneyen bazı siteler (Fırsat Avcıları, Yakala.co) sonrasında standarta uyarak Groupon tasarımına döndüler.

  Açıkcası eski tasarımını donuk bulduğum Markapon'un yeni tasarımı gerçekten fark yaratan bir konsept ile bizlere ulaşıyor. Sitenin ilk girişindeki ürünlerin tek sayfada görüntülenebilmesi çok ilgi çekici olmuş. Uzun uzun ürün açıklamasından ziyade kaliteli bir resim ve yanında rahat okunur bir punto ile kısa-öz bir açıklama ciroda da etkisini göstermiş. Diğer websitelerine örnek olacağını düşünüyorum.

  Açılışından bugüne kendine özgüveni olmayan bir site gibi satış sayısını göstermeyen sitenin, yaptıklarının büyük bir hata olduklarını sanırım 1 Eylül'den sonra anlayacaklardır. Sayacın orda olması psikolojik olarak insanlara satınalma güdüsü uyandıracaktır.

  Yeni dönemin hayırlı olmasını dilerim..

 2. Hüseyin Ergin Hüseyin Ergin

  Siteye erişebilsek ne güzel olurdu.

  Şu anda site açılmıyor.

 3. Sisteminde tabi ki 1.5 milyon e-mail mevcut olur izinsiz olarak sağdan soldan e-mail aldıktan sonra...

  Bu durumdan muzdarip olduğumu ve listesinden çıkmak için birkaç kere başvurduğum halde olumlu bir cevap alamadım hatta hiç cevap alamadım

  1. Melih Ayyıldız Melih Ayyıldız

   izinsiz emaille büyüyen sadece markapon değil ki! Ama bu arkadaşlardan biri izinsiz email alsa ortalığı ayağa kaldırır, bloğunda spamler yapılıyor vs. diye yazar ama kendilerinin atması mübah !!

   Markapon'un dışında private shopping ve tüm fırsat siteleri spamle büyümüştür. Bunların spamlerini almayan yoktur aramızda.

 4. bulunduğum şehirdeki fırsatlar ile ilgili kendileri ile çalışmak istediğimi belirten ayrıntılı bir eposta atmıştım. cevap vermeye zamanları yoktu herhalde. 1 yıl oldu cevap yok. ve hala bu şehirden fırsat satmıyorlar.