GMO Busters: Türk Girişimcilerden Yeni Bir Mobil Oyun
Oyun

GMO Busters: Türk Girişimcilerden Yeni Bir Mobil Oyun

Yeni bir Türk girişimi daha mobil oyun dünyasına giriş yaptı. Swift Development'ın geliştirmiş olduğu GMO Busters, iPhone ve iPad uygulamalarıyla App Store'a yerini aldı.

GMO Busters'ın geliştiricileri olan Levent Ahmet Sevgili ve Bilgin Terzi'ye pazarlamadan sorumlu Oğuz Özbatır ile müzik ve ses işini yüklenen Burak Çambel eşlik ediyor. Swift Dev'in yaklaşık bir senedir iOS platformunda uygulama ve özellikle oyun geliştirmekte olduğunu öğrendik. Ekip ilk oyunu Creatures'ı dokunmatik BlackBerry telefonlar için çıkartmış, ardından da iPhone ve iPad için Creatures Mania'yı geliştirmiş.

Ekibin asıl bahsetmek istediğimiz oyunu GMO Busters, sebzelerin genetiği değiştirilmiş organizmalara fırlatılmasına dayanan, Angry Birds mantığında bir oyun. Başarılı sayılabilecek görsel ve işitsel öğelere sahip. Tasarım olarak ise Angry Birds'ten esinlendiğini söyleyen ekip GMO Busters'tan önce su fiziği, perçinlenebilir yapılar, dinamik hareket edebilen cisimler ve kesilebilen ipler gibi teknolojiler üzerine çalışmış ve biraz da sosyal duyarlılıkla G.D.O. konusunu oyuna dahil etmiş.

Yakında Mac sürümünü App Store'a göndermeye hazırlanan Swift Development ekibi, 1 ay önce (13 Temmuz 2011) App Store'a çıkan GMO Busters'ın bir hafta içinde 11 bin'den fazla kişi tarafından indirildiğini paylaştı.

Şu anda İngilizce olarak, 2 bölüm ve 100 etaptan oluşan oyuna ek paket ve Türkçe dil desteği eklenmesi düşünülüyor. Oyunun sadece ilk 16 bölümü ücretsiz. iPhone'da 0,99 dolar, iPad'de HD sürüme 1,99 dolar ödenerek tüm bölümler oynanabiliyor.

Angry Birds ile benzerliği dikkat çeken GMO Busters'ın ilginç yanı, ekibin Chillingo'dan (Angry Birds’ün ilk yayıncısı) ve Bulkypix'ten fikir almış olması.

Özbatır'dan aldığımız bilgiye göre ekip oyunun yayılması için bazı ücretsiz oyun yayınlayan mecraları kullanacak ve gelecek yine fırlatma/dürtmeye dayalı olan Poke The Frog adlı oyunla yeni bir çıkış yapacak.

Yorumlar (9)
 1. Güzel bir Angry Birds klonuna benziyor.

 2. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Güzele benziyor, tebrik ederim.

 3. Türk girişimcilerin böyle bir oyun çıkarmalarına sevindim ama oyunun Angry Birds’ten esinlenerek yapılması pek iyi olmamış ama yinede tebrik ederim.. Oyun epey eylenceliye benziyor..:))

  Videosunu izledim hoşuma gitti..

  http://www.youtube.com/watch?v=ySUEPb67KEk

 4. Güzel bir oyun, çok fazla emek harcandığı belli oluyor. Angry Birds fikrini alıp bikaç adım öteye taşımışlar.. Eğer geliştirme sürelerini (yani maliyeti) de aşağıya çekmeyi başarır ve grafik kalitelerini biraz daha yükseltebilirlerse gerçekten dünya çapında ürünler ile rakiplerine kafa tutabilirler. Tebrikler.

 5. Osman Mahmut Osman Mahmut

  Bir Crysis degil.

 6. Asil Can Bozoğlu Asil Can Bozoğlu

  Başarı olarak lanse edilen şey bu mu? Bir Angry Birds klonu? Yapmayın Allah aşkına, girişimcileri teşvik edelim sırtlarını sıvazlayalım evet ama bu kadar da değil. Orijinal bir fikir taşıyan ama görsel/mekanik olarak çok kötü durumda olan bir ürünü buna tercih ederim.

  1. Oyunda benzer öğeler bulunması daha doğrusu aynı tarz ilerlemesi onun başarısız olması anlamına gelmiyor. Ayrıca mobil platform için geliştirilmiş fizik motoru olan ve gördüğümüz kadarıyla sorunsuz çalışan bir uygulamadan bahsediyoruz.

   Acaba hergün app store'a orjinal senaryolu ve fizik motorlu Türk oyunları yağıyor da bizim mi haberimiz yok.

   Fikir mi teknik mi konusunda ise benim tercihim kesinlikle teknik olacaktır.

 7. Kaan Efil Kaan Efil

  Tebrik etmek gerek Türkler her konuda ilerlemeye başladı bu bizi mutlu ediyor...

 8. Enes Akar Enes Akar

  Emeğe saygı ama orjinali varken (angry birds) neden kopyayı oynayayım.