GMO Busters: Türk Girişimcilerden Yeni Bir Mobil Oyun

GMO Busters: Türk Girişimcilerden Yeni Bir Mobil Oyun

Yeni bir Türk girişimi daha mobil oyun dünyasına giriş yaptı. Swift Development'ın geliştirmiş olduğu GMO Busters, iPhone ve iPad uygulamalarıyla App Store'a yerini aldı.

GMO Busters'ın geliştiricileri olan Levent Ahmet Sevgili ve Bilgin Terzi'ye pazarlamadan sorumlu Oğuz Özbatır ile müzik ve ses işini yüklenen Burak Çambel eşlik ediyor. Swift Dev'in yaklaşık bir senedir iOS platformunda uygulama ve özellikle oyun geliştirmekte olduğunu öğrendik. Ekip ilk oyunu Creatures'ı dokunmatik BlackBerry telefonlar için çıkartmış, ardından da iPhone ve iPad için Creatures Mania'yı geliştirmiş.

Ekibin asıl bahsetmek istediğimiz oyunu GMO Busters, sebzelerin genetiği değiştirilmiş organizmalara fırlatılmasına dayanan, Angry Birds mantığında bir oyun. Başarılı sayılabilecek görsel ve işitsel öğelere sahip. Tasarım olarak ise Angry Birds'ten esinlendiğini söyleyen ekip GMO Busters'tan önce su fiziği, perçinlenebilir yapılar, dinamik hareket edebilen cisimler ve kesilebilen ipler gibi teknolojiler üzerine çalışmış ve biraz da sosyal duyarlılıkla G.D.O. konusunu oyuna dahil etmiş.

Yakında Mac sürümünü App Store'a göndermeye hazırlanan Swift Development ekibi, 1 ay önce (13 Temmuz 2011) App Store'a çıkan GMO Busters'ın bir hafta içinde 11 bin'den fazla kişi tarafından indirildiğini paylaştı.

Şu anda İngilizce olarak, 2 bölüm ve 100 etaptan oluşan oyuna ek paket ve Türkçe dil desteği eklenmesi düşünülüyor. Oyunun sadece ilk 16 bölümü ücretsiz. iPhone'da 0,99 dolar, iPad'de HD sürüme 1,99 dolar ödenerek tüm bölümler oynanabiliyor.

Angry Birds ile benzerliği dikkat çeken GMO Busters'ın ilginç yanı, ekibin Chillingo'dan (Angry Birds’ün ilk yayıncısı) ve Bulkypix'ten fikir almış olması.

Özbatır'dan aldığımız bilgiye göre ekip oyunun yayılması için bazı ücretsiz oyun yayınlayan mecraları kullanacak ve gelecek yine fırlatma/dürtmeye dayalı olan Poke The Frog adlı oyunla yeni bir çıkış yapacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.