2011'in Web İstatistikleri Değerlendirmesi [İnfografik]

2011'in Web İstatistikleri Değerlendirmesi [İnfografik]

Her web sitesi sahibi mutlaka günlük olarak sitesinin istatistiklerini kontorl eder ve değerlendirir. Bugün pek çok analiz aracı sitenin ziyaretçi sayısından çok daha fazla bilgi sunabiliyor ve bu bilgiler sayesinde siteyi geliştirmek mümkün oluyor.

Web sitesi istatistikleri denince ilk akla gelen araçlardan birisi de Google Analytics. Ülkemizde de son derece popüler olan bu aracı kullananlar isterlerse sitelerinin istatistiklerini, site bilgileri gizli kalmak koşuluyla Google ile paylaşabiliyorlar. Web analiz firması Kiss Metrics, Google'ın biraraya getirdiği bu bilgileri derleyerek 2011'in web istatistiklerini detaylı bir infografikte derledi.

İşte bu infografik ve içerisindeki ilginç bilgiler…

Yüzbinlerce sitenin 1 Kasım 2009 ile 1 Kasım 2010'daki ortalama değerleri ile 1 Kasım 2010 ile 1 Şubat 2011 tarihleri arasındaki ortalama verilerinin karşılaştırıldığı çalışmada ziyaret başına sayfa görüntüleme ve site üzerinde geçirilen ortalama sürede azalmalar yaşandığı gözleniyor. Bir yıl önce ziyaret başına ortalama sayfa görüntüleme 4,9 iken son durumda %0,4 azalarak 4,5'e gerilemiş. Sitede geçirilen ortalama süre ise 5:49'dan 26 saniye azalarak 4:50'ye inmiş durumda.

İncelenen ülkelere göre değerlendirildiğinde en yüksek ziyaret başına sayfa görüntüleme oranı 4,9 ile İngiltere'ye ait. Sitede geçirilen ortalama sürede ise ABD, 6:06 ile önde görünüyor.

Aynı değerler trafik kaynaklarına göre incelendiğinde ziyaret başına sayfa görüntüleme için en yüksek değer 5,6 ile CPC aramaya ait. Sitede en fazla zaman geçirilmesine ise 6:36 ile referans sitelerden gelen trafik sebep oluyor.

Hemen çıkma oranları (Bounce Rate) bir önceki yıla göre %1,2'lik azalma ile %48,2'den %47'ye gerilemiş. Ülkelere göre bakıldığında en yüksek hemen çıkma oranı %58,2 ile Çin'deyken en düşük değer %41,5 ile İngiltere'de gözleniyor. Trafik kaynaklarına göre hemen çıkma oranı en yüksek olan %47,9 ile organik aramalarda gerçekleşiyor. En düşük olan ise %41,5 ile CPC aramaları.

Trafik kaynaklarına bakıldığında en büyük artışın arama motorlarında gerçekleştiğini görmek mümkün. Bir önceki yıl %27 olan arama motorlarının gönderdiği trafik oranı son ölçümde %28 olarak karşımıza çıkıyor. En büyük trafiği kaynağı ise %36,8 ile doğrudan trafik iken, referans siteler %19,4, diğer olarak nitelendirilen kaynaklar ise %15,8 paya sahip. Buradaki önemli noktalardan biri de bir önceki yıla göre oranı düşen tek trafiğin kaynağının referans siteler olduğu.

İşletim sistemlerinde ise sürpriz yok. Her ne kadar bir önceki yıla göre %5,1 güç kaybetmiş olsa da Google Analytics'in en çok karşılaştığı işletim sistemi %84,8 ile Windows. Mac %5,2, Linux %0,7 ve diğerleri %9,3 oranına sahip. Her ne kadar infografikte bu bilgi yer almıyor olsa da diğer bölümünde mobil işletim sistemleri olduğunu tahmin ediyorum. Bir önceki yıla %4,3 artış göstermesi de bunu doğrular nitelikte.

Tüm bu bilgileri kendi siteniz ile karşılaştırarak ortalamaya göre sitenizin nasıl performans gösterdiğini kendiniz de değerlendirebilirsiniz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.