İnternet ve Telekom 2011 2. Çeyrek Raporu Yayınlandı
Analiz

İnternet ve Telekom 2011 2. Çeyrek Raporu Yayınlandı

BTK'nın her çeyrek sonrası paylaştığı Türkiye'deki telekom ve internet pazarına yönelik raporunun 2011 2. çeyrek sonuçları yayınlandı.

Rapora göre Türkiye'de Haziran 2011 sonu itibariyle 11 milyona yakın genişbant internet abonesi var. Özellikle son dönemde Türkiye internet pazarındaki sıcak gelişmelerin (yatırımlar, satın almalar, yeni fırsatlar...) yanında bu sayının da katlanarak artıyor olması hem iç hem yabancı yatırımcılar için güzel bir gösterge. Sektörün önde gelen isimlerinden Sina Afra'nın da geçtiğimiz haftalarda yazdığı ve sonrasında Business Insider'da da yayınlanan yazısında olduğu gibi Türkiye hem sıcak, hem de potansiyel hız kesmeden artıyor.

Bu argümanı desteklemek için son derece değerli olan BTK'nın düzenli raporları, yurtdışı yatırımcılara sunmak ve girişiminizi analiz etmek için önemli verileri içeriğinde barındırıyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer konu da genişbant internet abonelerinin dağılımı. DSL penetrasyonu hız kesmiş gözükse de toplamda bir önceki çeyreğe göre %20'lik büyüme oldukça sevindirici.

Raporda ayrıca 118'li servislerle ilgili bilgilerden operatörler arasındaki rekabete kadar birçok bilgi mevcut. Raporunu tamamına TK'nın web sitesinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz aşağıda da raporun tamamını sizlerle paylaşıyoruz.

BTK 2011 2. Ceyrek Raporu

Yorumlar (4)
 1. Aziz Yesilyurt Aziz Yesilyurt

  daha once de yazmistim. btk 512k üzeri genis bant olarak kabul ediyor, herkeste bunu kabul ediyor. biraz kendimizi kandirmiyor muyuz ?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   bu konuda farklı yorumlar var, 56kbps üstünü broadband olarak tanımlayan da var, 256 kbps da var, 1.5 Mbps da var.

 2. Selcuk Nural Selcuk Nural

  Gayet güzel bir şekilde evrak sahteciliği ve dolandırıcılık var.

  Avrupada ve Amerikada geniş bant denilen hızlar 10-20-30 mbit ve üzeri kabul ediliyor.

  Ülkemizde Türk Telekom günde 20 defa telefon ederek herkesi ama herkesi "8 mbit'e kadar" kandırmacasına taşıdı. Adı bu, fakat çalışan 1 mbit değil.

  Şansınıza çalışırsa onda da yurtdışına erişemiyorsunuz.

  Hadi eriştiniz, bu durumda birşey download edemiyorsunuz, ederseniz kota yetmediğini söylüyorlar.

  Tabeladan dalavere yapmak bu sanırım!

 3. A. Kürşat Özcan A. Kürşat Özcan

  İyi bir gelişme olsa da hala yeterli değil. Her evde internet olmalı artık.