Dünyada Mobil İnternet Ücretleri [İnfografik]
Mobil

Dünyada Mobil İnternet Ücretleri [İnfografik]

Akıllı telefonlar ve tabletlerin büyük bir hızla yaygınlaşması mobil interneti de eskisinden daha önemli hale getirdi. Dünyanın çok büyük bir bölümü için mobil internet kullanımının artık gündelik yaşamın bir parçası haline geldiği şu günlerde acaba mobil internet ücretleri ne durumda?

Android Tablet Fanatic sitesinin, farklı kaynaklardan derleyerek bir araya getirdiği bilgiler doğrultusunda hazırladığı bir infografik, farklı 13 ülke için bu sorunun yanıtını veriyor.

Türkiye'deki GSM operatörünün mobil internet bağlantı ücretlerini de alt bölümüne eklediğimiz infografikte ayrıca mobil internet konusunda farklı detaylara da yer verilmiş.

Türkiye'deki duruma bakacak olursak genel olarak operatörlerin fiyatları genellikle aynı. Örneğin Turkcell, 1GB'lık internet için hem cepten hem bilgisayardan aylık 29 TL ücret belirlemiş durumda. Aynı şekilde Avea'da da hem cepten, hem bilgisayardan 1GB internet aylık 29 TL. Vodafone bilgisayardan aylık 1 GB internet 29 TL ama farklı olarak cepten aylık sınırsız interneti 7,99 TL'ye sunuyor. Fakat bu pakette aylık 100 MB kullanımın ardından internet bağlantı hızı 96kbps'ye iniyor.

İnfografik ile Türkiye'deki mobil internet fiyatlarını karşılaştırabilmek için kaba bir hesapla bizde 2 GB mobil bağlantının 58 TL yani yaklaşık 35 dolara denk düştüğünü de ekleyelim.

 

Yorumlar (2)
  1. Elektronikotin.com Elektronikotin.com

    Eğer vodafone türkiye'ye gelmeseydi halen 2g hızında internete bağlanıyor olacaktık, ama vodafone'la birlikte rekabet nedeniyle diğer operatörler de 3G yi kendileri türkiye'ye getirmiş gibi gösterdiler.

  2. Yunusemre Yunusemre

    Şu an ben de vodafone sınırsız cepnet paketiyle telefondan bu yorumu yazıyorum. Gerçekten güzel bir hizmet yalnız altyapısını geliştirir, 3G kapsama alanı genişlerse çok daha iyi olur.

    Bu arada 76kb hızla bağlanıyorum şuan. Hani 96kb a kadar düşerdi?

    Webrazziyi fazla beklemeden gezinebiliyorum. Gayet de memnunum :)