Google+ Nedir ve Ona Neden Karşı Koyamazsınız? [Video]
Sosyal Ağlar

Google+ Nedir ve Ona Neden Karşı Koyamazsınız? [Video]

Google+ büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Sadece davetiye ile üyelik alımı yapılıyor olmasına rağmen kullanıcı sayısının milyonları aşmış olması sadece insanların modaya uyma isteği mi yoksa Google+ gerçekten bu kadar ilgiyi hak ediyor mu?

Bu konuda herkesin farklı bir yorumu olabilir. Fakat Epipheo Studios'un hazırladığı ve aşağıda izleyebileceğiniz bu son derece keyifli video, Google+'ın neden bu kadar başarılı olduğunu ve neden kimsenin ona karşı koyamayacağını, G+'ı Facebook ile karşılaştırarak anlatıyor.

Facebook'un karışık gizlilik ayarları ve Google'ın arkadaşları çemberlere dahil ederek paylaşımları aynı gerçek hayatta olduğu gibi kolayca ayırabilme özellikleri  videoda vurgulanan önemli ayrıntılardan bazıları. Ama eğer Google+'ı sevmediyseniz bile bu videoyu kaçırmamakta fayda var :)

Yorumlar (13)
 1. Barış Ünver Barış Ünver

  Videoda eksik bir bilgi var: Facebook durum iletileri de arkadaşlara ve arkadaş gruplarına göre sınırlandırılabiliyor. Bununla birlikte FB durum iletilerini kime/kimlere göndereceğini varsayılan olarak belirleyebiliyorsun. Tabii işlevi biraz daha kolaylaştırsalar güzel olurdu ama Facebook'un "arkadaş grupları" işlevi, Google+'ın "çember" işleviyle aşağı yukarı aynı.

  Onun dışında hoş bir video olmuş.

 2. Erkin Tek Erkin Tek

  Sonunda ilginç bişey diyor, "You dont need to choose google+, soon or later you'll end up using it."

  Tam bir 1984 hikayesi.

  Hikayenin başı için "google prediction api" aratılabilir.

  1. evet, bencede bitecek. Ama google prediction api'yede bakmak lazım, ben George Orwell'dan hayvanlar çiftliğini de öneririm. Günümüzde yenileri de eklenmiş...

  2. Evet bitecekte, günümüzde 1984 mü kalmış, herkes can atıyor böyle kendini göstermek için, özellikle kesişim kümesi söz konusu ise... Bakınız bloglar

   1. Keşisim kümesindekileri diyorsunuz galiba :)

 3. google'ın plus için yaptığı vasat pr çalışmalarından biri. şu anki haliyle google+ twitter'ı bile sallayamaz, nerede kaldı facebook...

 4. Güzel bir Video olmus.

 5. Cem Yıldız Cem Yıldız

  Barış Ünver'in dedikleri kesinlikle doğru. Kullanım kolaylıkları dışında Google+ fazladan bir şey sunuyor değil veya henüz ben keşfedemedim (Bilen varsa paylaşırsa ayrıca makbule geçer).

  Lakin yapılan lansmandan çıkarılması gereken önemli bir nokta olduğuna inanıyorum; insanların sosyal ağlarda içeriklerini daha özel şekilde paylaşma ihtiyacı giderek önem kazanıyor.

  Bu konuda bir çoğumuz amaaaan çokta mesele değil diye düşünebilir fakat, online hayatımızdaki paylaşma şeklimizin giderek gerçek hayattakine benzemesini istiyoruz. Bu konuda en büyük sıkıntımız, kullandığımız ağın paylaştıklarımızı otomatik olarak, filtreleyememesi veya yönlendirememesi.

  Gerçekte farklı gruplarla farklı şekillerde paylaşımlarda bulunursunuz.Eski dostlar! İş arkadaşlarım! Müşteriler! Ortamda hatun var! kankalar! Panpişler! ... gibi farklı gruplar içerisinde söylediklerimizi otokonrolümüzle şekillendiririz.

  Lakin sosyal ağlarda henüz sunucular bunu bizim yerimize yapamıyor. Ya facebook'ta olduğu gibi paylaşırken seçmeli (facebookta bir çok kişi arkadaşlarını gruplandırmamış) veya google+'da (bence daha pratik) olduğu gibi kişileri gruplandırıp paylaşırkende gruba özel paylaşmak.

  Şu anki hali bahsettiğim mevzu hakkında yeterince tatmin edici olmasa da google+ facebook'a bu konuda bir gol atmış görünüyor.

 6. Google+'yı sevdim ve bu videoyu da kaçırmadım. Google+'nın Çevreler'inin ne denli akılcı bir yaklaşım olduğunu bu kadar açıkça ortaya koyan başka video görmedim henüz. Tebrik ediyorum yapımcısını.

 7. Umut Akyol Umut Akyol

  Msn Messenger kullanan herkesin Microsoft Live sosyal ağı kullannası gibi mi? :)

 8. bal gibi de karşı koyarız, elalemin yaptığının aynısını ve daha iyisini biz de yaparız, akla getirilen her türlü özellik de eklenir, tasarımda ve karmaşıklıkta da sınır yoktur.

  Şirket nekadar büyük ise ve 'misyonu' nekadar karmaşık ise okadar yavaş gelişir sitenin özellikleri.

  Facebook dünyanın doğrudan demokrasi merkezi olabilme özelliğine sahip iken, dislike düğmesi bile koymaya cesareti ve niyeti yoktur. Başındaki adamın nereye hizmet ettiği isminden belli iken, insanların organize olmaları ve güçlenmelerine karşı olan tarafı tuttuğu da belli.

  'arap baharı' sözde bu sistem yardımıyla yapılmış oysa ki bir bahar daha bekleniyor o da 'batı baharı' ve uzak tutulmaya çalışılan bahar o dur. araplarda alt tarafı 2-3 bencil diktatör sorun olan. batı dünyasında ise daha da köklü değişikliklere ihtiyaç vardır.

  facebookta bir grup arandığında neden grubun üye sayısına göre sıralanmadığını merak etmediniz mi?

  facebookta bir yazının kaç kişi tarafından tıklandığı bilgisi niye kullanıcıyla paylaşılmadığı merak etmediniz mi?

  google arama sonuçlarında üst sıralardaki niye yönlendirme kullanarak sizin tıklamalarınızı takip ettiğini merak etmediniz mi?

  google gmail ve facebookta dışarı giden linkleri niye takip ettiklerini fakat istatistiklerini kullanıcılarla paylaşılmadığını merak ettiniz mi?

  çünkü onlar halk/kullanıcı tarafına koymuyorlar kendilerini. BAŞKA tarafta görüyorlar kendilerini.

  sadece paragöz olsalar hadi neyse, ama açgözlü olan para ile yetinmez.

  Sosyal sitelerde yapılması gereken ve eksik olan birsürü özellik/fonksyon var aklıma gelen, eminim başkaları da aklına getirir, modüler yapılırsa çok insan da katkıda bulunabilir.

  Kalıcı ve istikbali açık bir sosyal paylaşım sitesi oluşması için açık kaynaklı, modüler, tarafsız, paragöz olmayan, herkesin isteklerine kulak veren bir yapıda olması şarttır. Milyonlarca insanın dislik düğmesi istediğinden emin olabilirsiniz.

  Peki google beğenmeme gibi bir özellik eklemiş midir?

  Bundan da daha iyisi gelmesi zaman meselesi.

  bizlerden ciddi bir alternatif çıktığında ben de orda olacağım.

 9. Fırat Esmer Fırat Esmer

  They are everywhere!

 10. Gelecekten geliyorum. Gogle Plus kapatıldı. :P