Risk Sermayesinin Web Aşkı: Son Çeyrekte 2,3 Milyar Dolar Yatırım Gerçekleşti

Risk Sermayesinin Web Aşkı: Son Çeyrekte 2,3 Milyar Dolar Yatırım Gerçekleşti

Bir yandan krizin kapıda olduğu söylentileri kulaklara çalınırken, diğer yandan risk sermayesi firmaları (VC) yatırımcılarını büyük bir hızla sürdürüyorlar. PricewaterhouseCoopers'ın (PwC) ve Ulusal Risk Sermayesi Birliği'nin (NVCA) bir arada, Thomson Reuters'in verilerine dayanarak hazırladıkları MoneyTree raporuna göre VC firmaları 2008'in ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek yatırımı son çeyrekte gerçekleştirdiler.

Rapora göre 2011'in ikinci çeyreğinde VC firmaları tarafından 7,5 milyar dolar değerinde toplam 966 anlaşma gerçekleştirildi. Bu rakamlar bir önceki çeyreğe göre %19'luk artış anlamına geliyor.

İkinci çeyrek yatırımlarında en çok dikkat çeken sektörler ise önceki çeyreğe göre %37 artış gösteren Yaşam Bilimleri (biyoteknoloji ve tıbbi cihaz endüstrileri) ile 2001'den beri en yüksek oranlara ulaşan internet teknolojileri oldu.

Her iki sektörün de VC firmaları için farklı cazibeleri bulunuyor. Yakın zamanda Yaşan Bilimleri alanında yaşanan başarılı çıkışlar firmaların ilgisini çekerken, diğer yandan web sitelerinin yüksek değerlemelerle halka arzlarının gündeme olması VC'lerin bu alanlara ağırlık vermesinin ana sebepleri sayılabilir.

275 internet şirketine toplam 2,3 milyar dolarlık yatırımın gerçekleştiği 2. çeyrek, 1,4 milyar dolarlık 189 anlaşmanın gerçekleştiği ilk çeyreğe göre %72'lik bir artışı ifade ediyor. Bu yıl yapılan en yüksek 10 yatırım arasında 5 adet internet odaklı yatırım bulunuyor. Ayrıca detayları gizli tutulan en yüksek 2 yatırım da internet işlerine yapılmış durumda.

Raporun tamamına PDF olarak şu adresten ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.