Yatırım Görüşmeleri Süren Dropbox'ın Değeri 5 Milyar Dolar Olabilir mi?
Yatırım

Yatırım Görüşmeleri Süren Dropbox'ın Değeri 5 Milyar Dolar Olabilir mi?

TechCrunch'ın bugün aktardığı habere göre popüler dosya barındırma servisi Dropbox, 200 ile 300 milyon dolar arasında yatırım almak üzere. TechCrunch'ın şirkete yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Dropbox'ın 5 ile 10 milyar dolar arasında değerlendiği de paylaşılmış.

Y-Combinator girişim olan Dropbox, seed yatırım olarak Sequoia Capital'den 1.2 milyon dolar almıştı. Daha sonrasında ilk tur yatırım olarak 2008'de Accel Partners ve Sequoia Capital'den 6 milyon dolar alan Dropbox, toplam aldığı yatırım miktarını 7.2 milyon dolara çıkarmıştı.

Geçtiğimiz Nisan ayında 25 milyon kullanıcı ve günlük 200 milyon dosyaya ulaşan şirket, ücretli üyelerinin hızlı artışı ile finansal durumunu dengelemeyi başarmıştı.

Bugün bahsedilen 200 - 300 milyon dolar arası yatırımın ise aslında biraz da şirket değerini yükseltmek ve olası halka arzda kullanılmak üzere olduğu söylenebilir. Türk kullanıcılar arasında da popüler olan servis, ücretsiz üyelikte 2 GB'lık bir alanı kullanımınıza açıyor. Ücretli üyelik paketlerinde ise 50 GB alan aylık 10$'dan, 100 GB alan ise aylık 20$'dan ücretlendiriliyor.

Yazılım ve donanım masraflarının da ciddi seviyelerde olduğunu tahmin ettiğimiz Dropbox'ın alacağı bu yatırımla şirket boyutunu da büyüteceği ve şirket satın almalar yapabileceğini de tahmin ediyorum.

Yorumlar (2)
  1. İşte fark. Bu yazıdaki kilit cümle şu "Y-Combinator girişim olan Dropbox, seed yatırımın olarak Sequoia Capital’den 1.2 milyon dolar almıştı" Siz bugün Türkiye'de hnagi şirkete giderseniz gidin böyle bir yatırım için kibarca "Şu anda böyle bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz" derler ama kafalarından geçen cümle "Havaya para atacak. İyi de git kendi paranı at kardeşim. Bana ne geliyorsun madem projene bu kadar inanıyorsun"dur.

    1. Tarik Sucu Tarik Sucu

      çok tabi haklı olarak aynen öyle denilecektir, zira para kazanmak zor zanaat.

      bu tür projelerin hemen her biri gerçek anlamda cin fikir ürünü değil. yurt dışındaki örneklerin çoğunda yatırımcılar kendi güçlerini, bağlantılarını kulladıkları takdirde projeyi nereye getirebileceklerini gördüklerinden ötürü yatırım yapıyor. yoksa fikri görüp "bu şeytanın bile aklına gelmez, muhteşem bir fikir" diyerek şapkayı havaya fırlattıklarından değil.