Wordpress 50 Milyon Bloga Ulaştı

Yayınlandığı günden beri büyük ilgi gören ve bugün dünyanın en iyi blog yazılımı (CMS) olarak anılan Wordpress, 50 milyon bloga ulaşmış. Matt Mullenweg'in kurucusu olduğu daha sonra ise gönüllüler tarafından açık kaynaklı olarak geliştirilen Wordpress, bugün 50 milyon bloga hayat veriyor.

Bu 50 milyon blogdan yaklaşık yarısı Matt Mullenweg'in şirketi Automattic'in yönettiği Wordpress.com üzerinde hayat bulurken, geri kalanı kendi sunucularında bağımsız kişiler tarafından kullanılıyor. Aralarında TechCrunch, TED ve CNN gibi pek çok farklı kuruluş da Wordpress.com altyapısıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Wordpress.com kullanıcılarına ait yayınlanan istatistiklere baktığımızda, her ay 287 milyon internet kullanıcısının Wordpress.com bloglarında 2.5 milyar sayfa gösterimi gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yine Wordpress.com bloglarında her gün 500 bin yeni yazı ve 400 bin yeni yorum yayınlandığı bilgisi paylaşılıyor.

Mikro-bloglamanın başarılı örnekleri sayesiden, Türkiye dahil tüm dünyada bloglar biraz geri planda kalsa da, blog yazarlığının daha profesyonel bir hal aldığını söylemek mümkün. Bir dönemin popüler bloglarının artık güncelliğini yitirdiğini görmek üzücü olsa da, yeni açılan blogların çok daha hızlı bir şekilde düzen oturttuğunu ve okuyucu kitlesine daha kolay ulaştığını görmek sevindirici.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.