Wordpress 50 Milyon Bloga Ulaştı
Genel

Wordpress 50 Milyon Bloga Ulaştı

Yayınlandığı günden beri büyük ilgi gören ve bugün dünyanın en iyi blog yazılımı (CMS) olarak anılan Wordpress, 50 milyon bloga ulaşmış. Matt Mullenweg'in kurucusu olduğu daha sonra ise gönüllüler tarafından açık kaynaklı olarak geliştirilen Wordpress, bugün 50 milyon bloga hayat veriyor.

Bu 50 milyon blogdan yaklaşık yarısı Matt Mullenweg'in şirketi Automattic'in yönettiği Wordpress.com üzerinde hayat bulurken, geri kalanı kendi sunucularında bağımsız kişiler tarafından kullanılıyor. Aralarında TechCrunch, TED ve CNN gibi pek çok farklı kuruluş da Wordpress.com altyapısıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Wordpress.com kullanıcılarına ait yayınlanan istatistiklere baktığımızda, her ay 287 milyon internet kullanıcısının Wordpress.com bloglarında 2.5 milyar sayfa gösterimi gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yine Wordpress.com bloglarında her gün 500 bin yeni yazı ve 400 bin yeni yorum yayınlandığı bilgisi paylaşılıyor.

Mikro-bloglamanın başarılı örnekleri sayesiden, Türkiye dahil tüm dünyada bloglar biraz geri planda kalsa da, blog yazarlığının daha profesyonel bir hal aldığını söylemek mümkün. Bir dönemin popüler bloglarının artık güncelliğini yitirdiğini görmek üzücü olsa da, yeni açılan blogların çok daha hızlı bir şekilde düzen oturttuğunu ve okuyucu kitlesine daha kolay ulaştığını görmek sevindirici.

Yorumlar (6)
 1. Anılarım depreşti şöyle ki, zamanında wordpress'i bir fan sitesi kurmak için kurmuştum. Ama kurmamla silmem bir oldu çünkü içeriklerde "yazının devamı" olayı nasıl yapılıyordu bunu bilmiyordum. 1-2 ay sonra tekrar kurup yeniden Wordpress'e başladım bu sefer biraz daha istekliydim ki dilinden anlayıyordum.

  Bence Wordpress bunlardan daha fazlasını hak ediyor, onunla sadece blog değil çeşitli çalışmalar ortaya çıkarılabiliyor. "Nice milyonlara Wordpress!"diyelim o zaman :)

 2. Temaların artmasıyla kullanımı dahada artacagına eminim.Ayrıca wordpress kullanım kolaylıgı sagladıgı kadar geliştiren icinde bir okadar kullanıslı

 3. Mba Strateji Oyunu Mba Strateji Oyunu

  Wordpress oldukça başarılı ve bu başarısı artmaya devam edecek. Sitelerimde Wordpress altyapısı kullanmaktan çok memnunum. Gelişen tema ve eklentilerle birlikte gün geçtikçe daha güçlü, yararlı ve kullanımı kolay olma yolunda ilerliyor.

 4. Koç Blog Koç Blog

  Buradan da anlaşılacağı üzere, bu istatistikleri tutmak için wordpress yazılımına bir izleme kodu atmışlar ve yine bu wordpressin zaman zaman bazende her zaman ağırlaşmasının sebebi bu imiş galiba :D

 5. Devgezegen Devgezegen

  Wordpressin bir çok projeye can verdiği bir gerçektir.Webrazzi gibi siteler bunun en büyük kanıtıdır.

 6. Kullanımı olsun özellikleri olsun wordpress bir numara fakat. xxx.wordpress.com gbi bir sitede bana cok akıllıca gelmiyor. eğer blog işini ciddi ciddi yapacaksan yıllık 20-30 tlye istediğin adla bir blog açabilirsin...