Superonline.com Kapanıyor!
Portal

Superonline.com Kapanıyor!

Türkiye'nin en eski ve en popüler haber - eğlence portallarından biri olan Superonline.com için veda vakti geldi. Superonline.com, artık ziyaretçilerini sitenin 1 Temmuz'da kapanacağına dair Turkcell Superonline imzalı bir mesaj ile karşılıyor.

Mesajda kapanma kararının "şirketin iş planları çerçevesinde" verildiğini ve e-posta kullanıcılarının bu karardan etkilenmeyecekleri belirtiliyor.

Kimsenin beklemediği anda gelen bu karar açıkçası pek çok kullanıcı için büyük bir sürpriz oldu. Turkcell Superonline bu kararla ilgili merak edilen konulara "Portal Kapatma Süreci – Sıkça Sorulan Sorular" başlıklı duyuru sayfasında açıklık getiriyor.

Duyuru sayfasında kapatma kararının iş planları ve vizyon gereği olduğu bilgisi hatırlatılıyor. Grup tarafından yeni bir portal açılacağı için mi Superonline.com'un kapatıldığı sorusunun yanıtı ise "hayır". Ziyaretçi sayıları azaldığı için mi portal kapanıyor sorusunun da yanıtı aynı. Her ne kadar sebep bu olmasa da Alexa verilerine bakılacak olursa Superonline.com'un son 1 yıl içerisinde gözle görülür oranda trafik kaybettiğini görmek mümkün.

Portalın var olan içeriği tamamen kaldırılacak ve 1 Temmuz'dan itibaren erişmek mümkün olmayacak. Fakat portal üzerinden erişilebilen e-posta adresleri konusunda bir sorun yok. Yapılan açıklamada e-posta hesaplarına sahip olanların, Superposta üzerinden servisi kullanmaya devam edebilecekleri belirtiliyor.

Duyuru sayfasındaki önemli diğer bir açıklama ise portal üzerinde yer alan oyunlardan en popüleri olan tavlanın artık Superonline'ın Facebook sayfasına taşınacağına dair. Sisteme Facebook ile giriş yapan kullanıcılar puanlarını da Facebook sayfasındaki oyuna taşıyabilecekler.

Görünüşe göre Turkcell Superonline artık bir portal yapısı işletmek istemiyor. Bunun yerine aldığı stratejik kararla GSM operatörü ve İSS olarak öne çıkmayı tercih ediyor. Çok uzun yıllardan beri Türk internetinde önemli bir yere sahip olan Superonline.com'un gidişi üzücü ama internet artık eskisinden çok farklı. Ve eski tarz iş modelleri yavaş yavaş yerlerini yeni nesil alternatiflerine bırakıyor. Sanıyorum Superonline.com'un kapanmasını da en iyi bu açıklıyor…

Yorumlar (8)
 1. Kapatmak çok yanlış. 10 yıldan daha uzun süreden beri girilen bir site. Belli bir page rank a ulaşmış. Bütün emekleri çöpe atıyorlar.

  1. Mehmet Güngörenler Mehmet Güngörenler

   Ne yapsalardı, R10'da site satış bölümünde mi satsalardı? :)

   1. Hiç değilse link satabilirlerdi :)

   2. Ismini Vermek Istemeyen Takipci Ismini Vermek Istemeyen Takipci

    bkz. r10 Link Borsası

    Ücretli link alım-satım işleri

    (webrazziyi okurken yüksek sesle güleceğim hiç aklıma gelmezdi)

 2. Burak D. Burak D.

  Bende yıllardır ziyaret etmesemde, çok eski kullanıcılarından biri olarak, gerçekten üzüldüm.

 3. Cemil Olgun Uckun Cemil Olgun Uckun

  hey gidi superonline kullandığımz 56k zamanları..

  1. Mehmet Güngörenler Mehmet Güngörenler

   irc.superonline.com'un diğer iss servislerine kapandığı yıllarada benden hey gidi olsun, eRCi reyize selamlar olsun =)

 4. Aslında olaya aşağıda yazdığım boyutta bakmak lazım.

  Bugün bakıyoruz büyük şirketler bir televizyon kanalı elemanlarını atıp diğer kendi televizyon kanalı ile ortak olarak yani aynı haber merkezinde haber üretmeye gidiyor ( Show ve Skytürk )

  Habertürk denen gazete elemanlarını atıyor AjansHT diye açtığı büroları kapatıyor İzmir İstanbul Ankara Bursa harici kapandı.

  Ntv denen televizyon kanalı Ntv Bilim dergisini kapatıyor sebep : Para yani durum bence bundan ibaret.

  Olayı Turkcell grubuna yukarıdaki saydıklarımıza bakarak baktığımızda Holdingler zarar da etse ki bu zarar aşılamayacak bir zarar değil superonline için -Sunucular kendi verimerkezlerinde değil mi ?

  Bu kadar girişimci firma vs piyasada sıfırdan tutunmaya çalışıyor. Siteyi güçlendirip değişime gideceğine ne güzel kapatmak etmek. Garip bir durum insanları birşeylere alıştırıp alışkanlıklar kazandırıp daha sonra kapat git. Hani ufak çaplı bir şirket bunu yapsa para deriz ancak sorun para filan değil. O siteye ayıracak ekiplerimi yokmuş :) komik bir durum. Yazık...