Microsoft ve Apple'ın Tarihi Çekişmesi [İnfografik]
İnfografik

Microsoft ve Apple'ın Tarihi Çekişmesi [İnfografik]

Teknoloji dünyasının iki devi Microsoft ve Apple arasındaki rekabet çok eski zamanlara dayanıyor ve aradan geçen yıllar boyunca da çekişme artarak devam etti. 1975 yılında kurulan Microsoft ve bir sonraki yıl kurulan Apple'ın arası hiçbir zaman tam olarak çok iyi olmasa da, 1985 yılında yaptıkları bir anlaşma ile Apple, Microsoft'ta Macintosh grafiksel ara biriminin bazı özelliklerini kullanma izni vermesi geleceğin iki devinin iş birliğine yönelik önemli bir gelişmeydi.

Fakat bu iş birliği çok sürmedi ve 1988 yılında Apple, 1985'teki anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle Microsoft'a (ve beraberinde HP'ye) dava açtı. 4 yıl süren dava sonucunda Apple'ın, Microsoft'ta karşı açtığı davayı kaybetmesi iki devin tarihindeki en önemli dönem noktalarından biri oldu.

Manolution tarafından hazırlanmış olan aşağıdaki infografikte Microsoft ve Apple'ın 1984'ten bu yana neler yaşadıklarını ve tarihsel süreç içerisindeki hisse değerlerini yan yana görebilirsiniz. Bu oldukça uzun infografiğin en altında ise iki firmanın son 10 yıldaki değerlerini ve Apple'ın ne kadar geriden gelip, Microsoft'u nasıl geçmeyi başardığı da ayrı bir grafik olarak yer alıyor.

Yorumlar (4)
  1. Can Aydoğan Can Aydoğan

    Info grafiğin bir kısmı "Pirates of Slicon Valley" filminde izlenebilir halde.

  2. Sonuç ne olursa olsun bir gerçek var, o da Bill Gates ve Steve Jobs'ın çağ üstü insanlar olduğudur.

  3. Onemli basamaklardan biri atlanmis mi ben mi gozumden kacirdim ?

    Apple mali krizin ortasindayken Microsoft'un OS X 'de Internet Explorer ve Office destegi icin apple yaptigi yatirim bu infograph'a yansimamis.

  4. Microsoft un payı tartışılmaz büyük. Arada azalsada , Apple çok zorlasa da o pay hep büyük kalacak sanırım.