Facebook'un Resmi iPad Uygulaması Yolda

Facebook kullanıcılarının sayısı çığ gibi büyümeye devam ediyor. Kesin olmayan rakamlara göre dünya çapındaki kullanıcı sayısı 700 milyon sınırına yaklaşmış durumda. Üstelik Facebook'un yayınladığı istatistiklere göre 250 milyon kişi Facebook'a mobil cihazlar üzerinden erişiyor. Bu kullanıcıların önemli bir kısmı Facebook'un resmi iPhone veya Android uygulamalarını tercih ediyorlar.

Fakat piyasaya çıkmasının üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen Facebook'un hala iPad için özel geliştirilmiş bir uygulaması yok. Bunun başlıca sebebi ise Mark Zuckerberg'in iPad'i bir mobil cihaz olarak kabul etmiyor olmasıydı.

Fakat New York Times'ın haberine göre Zuckerberg, iPad'in mobil bir cihaz olduğuna nihayet ikna olmuş ve hatta Facebook'un resmi iPad uygulaması büyük oranda hazırlanmış bile...

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynakların bildirdiğine göre Facebook'un iPad uygulaması geniş ekranlı dokunmatik cihaz için özel olarak tasarlanmış ve test aşamasının sonlarında son derece başarılı görünüyor. Facebook'ta çalışan bir kaynağı söylediğine göre Zuckberg de iPad uygulamasının geliştirilmesi sürecinde oldukça aktif bir rol üstlenmiş durumda.

Yüksek çözünülürlükte fotoğraf ve video görüntüleme imkanı sunan uygulamanın aynı zamanda iPad ile çekilen görüntülerin Facebook'ta hızlı ve pratik bir şekilde paylaşılmasına da olanak verdiği söyleniyor.

Apple'ın iOS5 ile Twitter'a özel bir önem vermeye başlamasının ardından Facebook önce HTML5 ile hazırlanmış ve iPad için özel olarak optimize edilmiş Project Spartan adlı bir web sayfası hazırlamaya girişmişti. Hatta TechCrunch'ın haberine göre Zynga bile bu konuda Facebook'a destek oluyordu.

Bu konudaki diğer önemli bir konu ise gelir paylaşımı. Bildiğiniz gibi App Store üzerinden indirilen uygulamaların elde ettikleri gelirlerin %30'unu Apple alıyor. Facebook üzerindeki uygulamalarından ise Facebook kendi payını alıyor. Bu durumda bir kullanıcı bir Facebook oyunu için ödeme yaptığı durumda gelirlerin ne şekilde paylaşılacağı ise şu anda belirsiz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.