Dikey E-Ticarete Girmek Ya da Girmemek
E-Ticaret

Dikey E-Ticarete Girmek Ya da Girmemek

Türkiye'de e-ticaret sektörü hızlı büyüme eğiliminde. Genel e-ticaret alanında Hepsiburada.com ile kıyaslayabileceğimiz bir örnek maalesef yok fakat daha özel modellerde çok sayıda oyuncu ve üst sıralara yansıyan bir rekabet söz konusu.

Önümüzdeki dönemde özel e-ticaret modellerini takip eden dikey e-ticaret sitelerini daha çok göreceğimizi düşündüğüm bir kaç tavsiyede bulunmak istedim.

Dikey e-ticaret özellikle rekabetin olmadığı ilk dönemlerde çekicidir. Ancak her alanda olduğu gibi dikey e-ticaretin de kendi içinde başarıyı olumlu ve olumsuz etkileyecek yanları var. Bunları sıralamak istiyorum.

1. Giriş Bariyeri: Genel bir e-ticaret işine oranla diket e-ticaret yatırımı çok daha az yatırımla gerçekleştirilebilir. Hazır e-ticaret altyapılarını kullanmak belirli bir noktaya kadar kesinlikle işinizi görür.

Diğer yandan işe giriş sermayesinin çok yüksek olmaması başarı motivasyonunuzu düşürebilir. Şansınızı denemek için sermayenizi büyük riskler altına sokmamaya gayret edin.

2. Pazar Analizi: Seçeceğiniz dikey alanda yapacağınız piyasa analizini daha kısa sürede ve daha başarılı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Pazar analizini doğru yapmak, öncelikle işe başlarken doğru karar vermenizi ardından da daha karlı bir işletme kurmanızın yolunu açar. Pazar analizini yaparken dünya örneklerini incelemeyi de unutmayın.

Pazar analizi yaparken karşılaşabileceğiniz sıkıntı bilgi kaynaklarının kıt olmasıdır. Genel bir konuda kolaylıkla çok sayıda kaynak bulabileceğiniz halde özel bir alanda aynı zenginliği yakalamanız kolay değil. Bunun için biraz araştırmacı, ısrarcı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Buna hazırlıklı olun.

3. Tedarikçiler: E-ticaretin temel noktalarından biri tedarikçilerdir. Kuracağınız işletme için tedarikçilerle ortak bir amaç doğrultusunda daha iyi bir işbirliği kurabilirsiniz. Çalışacağınız tedarikçilerle aynı dili konuşuyor olmanız size daha iyi bir iletişim kurmanız için yardımcı olacaktır.

Bunun yanında dikey bir alanda sınırlı sayıda tedarikçi olacağını ve adımlarınızı daha sağlam atmanız gerektiğini unutmayın. Tedarikçilerle olan ilişkiniz muhtemel sıkıntıları müşteriye yansıtmayacak kadar iyi olsun.

4. İş Yönetimi: Bir taburu yönetmek bir orduyu yönetmekten daha kolaydır. Teknik ekipten müşteri hizmetlerine kadar daha küçük ve birbirine yakın bir ekip kurabilir, dolayısıyla daha rahat bir yönetim sergileyebilirsiniz. Ekip çalışanlarının o sektöre özel ilgi duyması da daha iyi takım çalışması ortaya çıkarır.

Küçük takımlarla çalışırken dikkat etmeniz gereken, motivasyon bozukluklarının tüm takımı etkileyebilmesidir. Kriz yönetimini ekibinizle birlikte nasıl karşılayacağınızı planlayın ve her zaman ekibinize değer verin.

5. Müşteri ilişkileri: Müşteri velinimettir. Eğer dikey bir iş yapıyorsanız bu sözün iki katı değer taşır. Müşteri kitleniz genele kıyasla daha dar olacağını için onlarla iyi geçinmeniz sizin için daha iyi olur. Bunu hem satış öncesi hem satış sonrası göstereceğiniz yakın ilgiyle yansıtabilirsiniz.

Dikey bir alanda müşterileri memnun etmemenin bedeli daha yüksektir. Tek bir alanda çalıştığınız için hakkınızda yapılacak kötü bir yorumun muhatabı aslında bütün işiniz ve ürünleriniz olacaktır.

6. Pazarlama: Dikey alanda özellikle kulaktan kulağa pazarlamanın gücüne inanın. Bunun için müşterilerinizi iş alanınız doğrultusunda bilgilendirin ve satışlarınızı bu yönde zenginleştirin. İyi bir hedefleme ile online pazarlamaya da ayıracağınız bütçeyi kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için sosyal medya araçlarından ve Twitter'daki gerçek zamanlı konuşmalardan faydalanmaya bakın.

Tabii pazarlama yaparken rakiplerinizle aranızdaki mesafeye de dikkat edin. Pazarlama bütçenizi çok geride kalmayacak ve fazla yükseltmeyecek şekilde dengeli bir şekilde kullanın.

7. Rakipler: Dikey e-ticarete erken giriş yaptığınızda kendinizi rakipsiz bulabilirsiniz. Ancak işinizi ilerletmeniz durumunda rakipler kazanmanız fazla sürmez. Üstelik genel e-ticaret sitelerinin (özel alışveriş siteleri dahil) sizin alanınızda ürün satışı yapıp yapmadığına dikkat edin.

Son söz: Tüm bunları dikkate alıp bir dikey e-ticaret girişimine başlama kararı aldığınızda sevdiğiniz bir alanı seçmeye çaba gösterin. Bu hem işinizi severek yapmanızı hem de daha kolay profesyonelleşmenizi sağlayacaktır. Şimdiden sektöre girecek yeni dikey eticaret sitelerine başarılar..

Tavsiyeleriniz  varsa lütfen eklemekten çekinmeyin. ;)

Yorumlar (9)
 1. Halil Ibrahim Öztürk Halil Ibrahim Öztürk

  Yazı için teşekkür ederim kendim adına faydalandım. Gerçekten içerik kısıtlı, dikey e-ticaret katagorisinde ki yazıların artmasını diliyorum.

 2. Ev araç, ekipman, malzemeleri konusunda yaklaşık 6-7 ay önce başlayan dikey e-ticaret girişimleri gayet de sağlıklı bir şekilde ilerliyor olmalı ki bu alandaki girişimcilerin sektöre türev ürün ve modellerini görebiliyoruz. Yalnız dikkat edilmesi gerekn bir nokta var o da niş bir alanda yatırım yapmak çünkü her ne kadar da dikey e-ticaret de olsa artık bu alanda benzer yatırımlar fazlalaştıkça sektörel farklılaşma azalıyor. Bununla beraber dikey e-ticaret'in kar marjlarının yüksekliğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

 3. Göktuğ Okan Oğuz Göktuğ Okan Oğuz

  Fırat Bey, yazınız gayet güzel ve öz. Baska bir sürü faktör var ancak yazınız genel hatlarıyla dikey alanda calisan eticaret firmalarının avantaj ve dezavantajlarını listeliyor... Dikey alanda eticaret yapan bir şirketin ortağı olarak bu listeye ekleyebileceğim en önemli konu girdiğiniz dikey alanın büyüklüğünün yanısıra alım sıklığını mutlaka göz önünde bulundurmanızdır. Bunun dışında bu alandaki konvansiyonel ticaret yapan (bayi teskilatı) firmaların sizin avantajlarınızı nasıl bertaraf etme yönünde hareket edeceğini de göz önünde bulundurmanız ve önlemlerinizi almanız gerekmekte.

  1. Kar marjına bağlı olarak alım sıklığı alanın büyüklüğünden daha önemli hale gelecektir. Güzel tespit daha önce bu durum dikkatimi çekmemişti.

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Teşekkürler Göktuğ Bey, yazıyı düşünürken aklımdaydı ama yazarken atladığım bir nokta olmuş. Özellikle satın almaların düştüğü bir dönemde çıkış yapmak oldukça riskli olabilir.

 4. 3 yıl uğraştınız didindiniz bir dikey e-ticaret için. siteniz bir yerlere geldi ve belli ürün gruplarında google'da ilk üçtesiniz. pat hepsiburada ürünü mağazasına ekliyor ve 4. sünüz artık. Ürün hepsiburadanın mağazasına girince birkaç alt sayfasında da görünecek ve diğer domaini güçlü eticaret siteleri de işin içine girince siteniz artık 2. sayfada kendisine yer bulacak. üstelik genel eticaret siteleri artık tedarikçilerin kendi ürünlerini sitelerinde pazarlamalarına izin de veriyor ! bir tedarikçi internette size pay vererek kazanmaya niye devam etsin böyle bir imkanı varken.

  hayal kurmadan önce nelere yatırım yaptığınızı bilmeniz gerek.

  1. Emre Öztürk Emre Öztürk

   ömer beyin tespitlerine sonuna kadar katılıyorum. ülkemizde malesef dikey ticaret sitelerininde dikkat etmesi gereken en büyükrakip hepsiburada!

   1. Butik işler her zaman daha değerlidir. Dediğiniz gibi hepsiburada'nın büyüklüğü dezavantaj ama birçok sektörde olmaları da dikey e-ticaret siteleri için avantajdır.

 5. E-Ticaret E-Ticaret

  Çok güzel konu üzerinde durmuşunuz ama yaptığımız analizlere göre e-ticaret bilinci türkiyede hızla artmakta.