Sosyal Medya Yeni Bir Girişime Hazırlanıyor: Yundo
Girişim

Sosyal Medya Yeni Bir Girişime Hazırlanıyor: Yundo

Birkaç gün önce Serdar Kuzuloğlu'nun gönderdiği tweet ile yeni bir girişimin ipucunu almıştık. Serdar Kuzuloğlu'nun 1 yıllık molanın ardından yeni web girişimi olarak paylaştığı bu servisin adı Yundo.

Detaylara geçmeden hızlıca belirtmiş olayım, Yundo henüz kapalı betada ve üye alımı başlamadı. Ancak eğer üye alımı başladığında öncelikli olarak Yundo'da yer almak isterseniz sitenin ana sayfasından Twitter ya da Facebook hesabınızla giriş yaparak kaydınızı bırakabilirsiniz.

Serdar Kuzuloğlu sözünü ettiğim tweet'i gönderdiğinde haliyle birçok kullanıcı Yundo'nun ne olduğunu merak etti. Çünkü sitenin ana sayfasında sadece "Sosyal medyada çevreni genişletmek ve yeni arkadaşlar edinmek hiç bu kadar kolay olmamıştı." yazıyordu.

Merakları biraz olsun giderelim... Öncelikle Yundo sloganından da anlaşılabileceği gibi sosyal medya kullanıcılarının takipçi kazanmasına yardım eden bir servis...

Kullanıcıların ilgi alanlarına göre önerilerde bulunan olan sistem, aynı zamanda kullanıcıların sosyal medya aktivitelerine göre de farklı avantajlar sağlıyor. Mesela, Twitter'da başka kullanıcıları takip etmek ya da Facebook'ta bir sayfayı beğenmek Yundo'da kullanıcıların takipçi kazanmasına yardım eden aktiviteler.

Projenin ortakları Serdar Kuzuloğlu, Şenel Şahin ve Fatih Taşkıran. Sosyal medya ve internet girişimleri konusunda oldukça tecrübeli olan ortakların Yundo'yu önemli bir kitleye ulaştırabilmesi için birçok sebebi var.

Serdar Kuzuloğlu gazeteci kimliğinin yanında, TRT Haber'de Sosyal Medya isimli programı yapıyor, Twitter'daki 50 binden fazla olan takipçi sayısından bahsetmiyorum bile... Şenel Şahin birçok web girişiminin yanında şu günlerde oldukça popüler olan video servisi Zapkolik'in sahibi. Sitenin sadece Facebook'ta 1 milyon 100 binden fazla takipçisi var... Fatih Taşkıran ise sosyal medya konusunda sektörün tecrübeli isimlerinden. Lotus Medya'nın kurucusu, aynı zamanda da iyi bir tasarımcı...

Ortaklar şu an için servisle ilgili fazla detay paylaşmak ya da görüntü vermek istemiyorlar ama sizin için henüz tasarım sürecindeki ekran görüntüsünü "bir şekilde" kaptık. Zaten tasarım sürecinde olduğunu "lorem ipsum" cümlelerinden rahatlıkla görebilirsiniz. Ama en azından Yundo'nun nasıl bir arayüze sahip olacağı hakkında fikir veriyor diye düşünüyorum.

Yundo ekibi servisi geliştirmeyi sürdürürken, dilerseniz ön kaydınızı yapabilir ve üye alımı başladığında ilk kullanıcılardan olabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde, hatta oldukça kısa bir süre içinde, Yundo hakkında çok daha detaylı bilgi ve servisin ilk ekran görüntülerini paylaşacağız.

Yorumlar (17)
 1. Öncelikle Amirimize hayırlı olsun.

  İkinci olarak, internet amirimizin blogu mserdark.com ve blogda üst kısımda web adresinin yazdıgı yerde M.Serdar Kuzuloğlu yazarken burada Direkt Serdar Kuzuloğlu'nun kullanılmasını açıkçası yadırgadım.

  1. Allah başka keder vermesin.

   1. yahu çok güldüm yusuf! :)

    ne bu böyle adının başındaki m'yi unutmuşlar, hiç yakışıyor mu webrazzi'ye?

 2. Serdar Bey'i begenerek izliyoruz.

  Fakat Serdar bey'in projeleri hep yarim kaliyor, televidyon, yahoyt bunun orneklerindendir.

  Ben bunun da cok basarili olacagini dusunmuyorum.

 3. retweet.it ve twiends'den esinlenilmiş. türkçe'de iş yapacağını sanmıyorum.

 4. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Ekran görüntüsünden ve yazılanlardan tahmin ettiğim kadarıyla gündelik kullanıcıların ilgili alanlarını listeyeleyebilecekleri wefollow.com benzeri bir platform sunarak bu şekilde kullanıcı trafiği yaratacaklar, daha sonra da hızlı takipçi kazanmak isteyenlere paralı takipçi toplama platformları http://featuredusers.com/ ile http://twittercounter.com/pages/featured benzeri bir servisle gelir modellerini oluşturacaklar. Değişik bir deneme, başarılar Şenel.

 5. Ogan Tabanli Ogan Tabanli

  Serdar abiden daha iyi bir proje beklerim, gorecez bakalim :)

 6. web sitesinin ismi sayesinde yepyeni bir proje daha genişleme alanı bulamadan çöpü boylayacak.

 7. Hayırlı uğurlu olsun.

 8. Denemek gerek. Umarım başarılı olurlar.

 9. Türkiye'de iş yapar diye düşünüyorum. Başarılar dilerim..

 10. Ali Çavuşoğlu Ali Çavuşoğlu

  Bu tür girişimler Türkiye'de internette iş yapmak ve yatırım yapmak isteyenleri teşvik edici olduğundan destek olmak gerektiği kanaatindeyim. Yundo.com'a şimdiden başarılar dilerim.

 11. keşke başka platformları ekleme olmasa. bence çok doğru bir taktik değil. ayrıca isminin fonetiği ve telafuzu da o kadar iyi değil. yapabilmek ve iyi tasarım-programlama yavan kalıyor.

  1. zamanla türkiyede çok iyi bir site çıkacağına eminim sosyal network olarak. ayrıca web güvenliğiyle de ilgili çok önemli ve benzersiz çalışmalar başlamış durumda. sadece zaman ve kader...

 12. Yasin Degirmenci Yasin Degirmenci

  basarilar

 13. Bence baslamadan ismi degismeli.. Bu hizmete para verecek hedef kitle de iyi analiz edilmeli, bekleneni getirmedigi icin yarim birakilan baska bir girisim olabilir..