Windows 8'den İlk Görüntüler
İşletim Sistemi

Windows 8'den İlk Görüntüler

Microsoft sonunda Windows 8'in üzerindeki örtüyü kaldırdı ve D9 konferansında Steven Sinofsk aracılığıyla yeni nesil işletim sistemini tanıttı. İlk bakışta Windows 8 ile birlikte; yaklaşık 30 yıllık Windows tarihinin en radikal değişimlerinden birinin başladığını söylemek mümkün. Hızla yaygınlaşan tablet ve benzeri dokunmatik cihazların yeni nesil Windows'un tasarlanmasında etkisi büyük olmuş gibi görünüyor.

Windows 8'in görünüm olarak şu anda piyasadaki en yeni Windows işletim sistemi olan Windows 7'den daha çok, Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone 7'ye benziyor olması da bunun bir kanıtı.

https://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I?version=3&hl=en_US&rel=0

Sinofsky'nin "en erken 2012'de" piyasada olacağını söylediği yeni işletim sistemini için şu anda düşünülen isim Windows 8 ama bu son karar olmayabilir. İsmi ne olursa olsun yeni Windows'un sunacağı kullanımı deneyimi, özellikle var olan mobil cihazlarla henüz yeterince haşır neşir olmamış kullanıcılar için biraz fazla yenilikçi gelebilir. Yukarıda da görebileceğiniz, Microsoft tarafından yayınlanan ilk resmi Windows 8 videosunu izleyince tahmin ediyorum ki siz de aynı görüşü paylaşacaksınız.

Ana ekranında farklı uygulamaların widget'lerinin bulunduğu ve tıklandığı uygulamanın tam ekran olarak açıldığı bir yapıya sahip olan yeni Windows'ta çoklu sayfa modeli kullanılıyor. Böylece yeni yüklenen uygulamalar kullanıcının tercihlerine göre istediği sayfada yerleştirilebiliyor.

Fakat hangi uygulamanın nerede yer aldığının önemi çok da büyük değil. Çünkü Windows geliştirme ekibi, sistemde yüklü uygulamaların birbirleri ile uyumlu çalışabilmesine büyük önem vermiş. Videoda da görüldüğü gibi örneğin bir tweet hazırlarken, fotoğraf galerine dönüp, tweet'e ekleyeceğiniz görseli seçtikten sonra yazmaya devam edebiliyorsunuz. Bu Twitter uygulamasının dosya yöneticisi ile birlikte nasıl çalışacağına bir örnek ama örnekleri çeşitlendirmek mümkün.

Microsoft'un üzerinde pek yorum yapmadığı ama videoda göze çarpan önemli bir detay daha var. Windows 8'in ana ekranında yer alan market uygulaması, Microsoft'un yeni uygulamalar için kendi satış kanalı üzerinde durduğunu gösteriyor. Bu anlamda Apple Mac App Store ile öncü olmuştu.

Microsoft, Eylül ayında düzenleyeceği 5 günlük BUILD etkinliğinde geliştiricilere özellikle HTML ve Javascript tabanlı Windows 8 uygulamaları hakkında bilgiler verecek.

Yorumlar (14)
 1. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Heyecan verici bir video. Apple için işler biraz da olsun kızışacak. Microsoft ders almışa benziyor.

 2. Biraz çakma olmuş.Windows 7 ile Vista 'nın karma hali diyebiliriz aslında.Tabi üstüne birkaç şey daha atmışa benziyorlar...

  1. Osman Bulut Osman Bulut

   Arayüz büyük ölçüde değişmişken ve kernel hakkında adam gibi bir veri bile elimizde yokken böylesine ustaca bir yorum yapabilmeniz hakikaten tebrik edilesice...

 3. Göktuğ Göktuğ

  Gelmiş geçmiş en iyi Windows olmaya aday bence. Bir de bilgisayar kaynaklarını az tüketirse tadından yenmez.

 4. Microsoft 3 sene geriden geliyor..

 5. iyi gözüküyor.

 6. Mrauthor Mrauthor

  Videoya bakıldığında bu zamana kadar ki bütün Windows alışkanlıklarımızdan vazgeçmemizi gerektiren bir Windows görünüyor.Tabi akla şu soru geliyor; "Acaba değer mi?" ... Çünkü görsellik bazında yapılan bir yenilik ve videodaki yönetim şekli dokunmatik ekranda olduğundan biraz farklı,dolayısıyla güzel görünüyor.Masaüstü bilgisayarlara ve laptoplara değilde tablet PC'lere hitap ediyor.Biz alışkanlıklarından kolay vazgeçemeyen bir toplumuz.Bu Windows sürümü için bu zamana kadar ki bütün alışkanlıklarımızı tekrar şekillendirmemiz gerekiyor.O yüzden Windows 7 en çok kullanılan işletim sistemi olmaya Windows 8 çıktıktan sonra uzun bir süre daha devam eder diye düşünüyorum.Tabi teknolojik şartlar neyi gösterir bilinmez :)

 7. Enver Gökmen Enver Gökmen

  bu ürün için de geç kalacaklar. gösterilen özelliklerin bir çoğu ipad gibi zaten herkes şuanda kullanıyor. ve bunun çıkması en az 1-1.5 seneyi bulur. bir de bütünlük yok. sanki dokunmatik için yeni bir yazılım çalışıyor arkada windows. biraz tuaf geldi bana.

 8. Videoyu izleyince heyecanlanmamak mümkün değil gerçekten. Merakla beklemekten başka çare görünmüyor.

 9. Umut Gultekin Umut Gultekin

  Evet, muhtemelen şöyle olacak. O dashboard'ın ismi muhtemelen dashboard.exe olacak ve kendisini start-up'dan kaldıracak utility'ler türeyecek.

  Ben şahsen Windows 8'den birşeyler görmedim. Bir touch screen dashboard gördüm.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Bence de bu yeni bir windows değil, klasik windows üzerinde çalışan bir dashboard uygulaması olmuş. Kötü mü? hayıt çok heyecan verici. Ama tablet bilgisayarları olanlar için. Şahsen mouse um ile ekranı tutup sağa sola kaydırmak istemem

 10. Alperen Emrah Nalcı Alperen Emrah Nalcı

  İnsanlar inşallah bu işletim sistemini beğenir. Windows 7'yi beğenmeyen bir çok insan tanıyorum ama bu windows 8 çok daha güzel bir şeye benziyor umarım bunu insanlar kullanır windows xp kullanmaktan kurtulurlar...

 11. Windows 7 çok daha güzel ve geleneksel görünümü devam ettiriyor. windows 8 ile microsoft bizim gibi yazılımcıların işine girmiş biraz, buna benzer arayüzler yapmak windowsun değil de bizim gibi yazılımcıların işi, nette de herşey free artık yazılım sektörü ve piyasası düşecek gibi.

 12. Fırat Esmer Fırat Esmer

  "özellikle HTML ve Javascript tabanlı Windows 8 uygulamaları hakkında bilgiler verecek." Silverlight'cıların kendilerini ezik hissetikleri an. Microsoft forumlarında adeta kavga oluyor.