Yapanzi.com: 5, 10, 15 TL'ye Ne Yapabilirsiniz?
E-Ticaret

Yapanzi.com: 5, 10, 15 TL'ye Ne Yapabilirsiniz?

Yapanzi.com, becerilerinizi ya da boş zamanlarınızı küçük bedeller karşılığında değerlendirmenizi sağlayan yeni bir servis. Eğer küçük ölçekli işlerde gerçek bir insanın yardımına ihtiyaç duyuyorsanız, aradığınızı Yapanzi'de bulmanız mümkün.

Bu model aslında online dünyada biraz zaman kazanmak isteyen kişilerle, boş zamanını paraya çevirmek isteyenlerin buluştuğu bir sosyal e-ticaret ağı. E-ticaret diyorum çünkü ürün ve hizmet satın alması yapabiliyorsunuz. Üstelik satılacak ürün ve hizmetin sınırı(?) yok, sadece ücreti sınırlı. Kazanabileceğiniz miktar ise neyi nasıl yaptığınız ve ne kadar zamanınız olduğuyla alakalı.

Fiverr.com ile ortaya çıkan bu modelin ne kadar popüler olduğunu bilenler olacaktır. Fakat bilmeyenler için bir canlı kaç örnekle Yapanzi.com'da ne yapabileceğinizi açıklayayım.

Mesela Paris'e gideceksiniz ancak bir plan yapmak için yeterli zamanınız yok. Tecrübeli bir Paris gezgini size 5 liraya yardımcı olabilir. Ucuz araç kiralamak, fotoğraflarınıza efekt eklemek ve buraya yazamayacağım kadar çok sayıda iş için Yapanzi kullanılabilir.

Dilerseniz elinizden gelen bir işi 5, 10 ya da 15 lira karşılığında yapmak üzere listeleyebilirsiniz. Tabi bunun platformu kullanmanız karşılığında %20 'lik bir komisyonu gözden çıkarmanız gerekiyor. Yapılan ödemeler PayPal üzerinden alınıyor ve alıcıya garantisi veriliyor.

Gerekli gereksiz çok çeşitli işler yayınlansa da özellikle zaman kazanımı anlamında faydalı işler bulmanız mümkün. Eğer ihtiyacınızı bulamazsanız, talebinizi ilan (öneri) kutusuna yazabiliyorsunuz. Yapanzi'nin iş modeli küçük bedeller üzerinden dönüyor olsa da orta büyüklükte bir ekonomi yaratabilecek potansiyele sahip.

Yorumlar (16)
 1. Logo Mogo Logo Mogo

  Site açılmayanzi, galiba çökenzi :)

  1. adamımsın yaa inan tüm gün boyunca yorumuna bakıp kahkahalar atıyorum

 2. Fiverr.com 'un kopyası

  1. Bazı atılımların yurt dışındaki başarılı projelere bakılarak yapılmasının ve bunların ülkemize uyarlanmasının çok iyi bir fikir olduğunu Uzman Tv'nin kurucusu dahi söylemişti.

   Bence iyi bir uyarlama olmuş.

   1. başarılı bir klon olmuş o zaman.

 3. Ali Yolal Ali Yolal

  turistik tatil bolgelerin nasil yabanci hatun kaldirilir 5tl'ye ogretiyorlar daha ne olsun :)

 4. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

  yine bugün killer startupsta http://www.3to30.com tanıtılmıştı. yapanzinin sitesi iyi görünüyor. umarım başarılı olur.

 5. Renklidergi Renklidergi

  hız sorunu var sitede. Beklediklerinden fazla trafiğe mi ulaştılar ki?

  1. Sitedeki hız problemi DNS bazlı ya da aşırı trafikten olabilir.Şu anda hızı normal...

 6. 5 TL'ye webrazzi'ye yorum yaparım :)

 7. Eğlenceli bir site can sıkıntısında etkili olabilir.

  Klon diyenlerede Türkiye'de özgün kaç tane e-ticaret modeli var diye soruyorum ?

  1. Nedirabibu Nedirabibu

   Evet klon demeye gerek yok, KOPYA daha doğru bir cümle olacaktır. Bana bu 2 site arasında ki 10 benzerliği gösterebilir misiniz? Ben bir türlü bulamadım...

   www.yapanzi.com VS. www.storenvy.com

 8. Tam anlamıyla amatör işi neden mi ?

  Az önce göz gezdirdim bildiğimiz adult arşivlerini paylaşan insanlar var bu sitede, bu bile profesyonellik'den ne kadar uzak olduğunu gösterir halde, ben bir şirket veya ciddi bir site beklemiştim, aynısını herhangi bir wordpress alt yapısıyla muhtemelen 1 günde yaparım...

  1. yazdıklarınız kısmen doğru ama aynısını 1 günde wordpress ile bir günde yaparım demek bence gereksiz çünkü önemli olan fikirdir. ekşi sözlük de yarım günlük işçilik sitesi ama ne kadar para kazandığını ve klonlarının bile o pastadan ne kadar yediğini hatırlatmak isterim. onun dışında evet bazı gönderilerin kontrol edilmesi lazım ki kalite korunabilsin.

 9. Sadi Erkan Sadi Erkan

  Merakla takip ettiğim bir site. Türkiye'de bu tür işlerin tutmasını isterdim. Çünkü Fiverr'dan para kazanmaya başladım. Burda niye olmasın. Acaba tuttu mu site? İnsanlar sahiplendi mi?

 10. Çok hoş bir fikir , tebrik ederim Türkiyeye getirdikler için fakat , insanlar biraz BELEŞ PARA MEKANI gözüyle bakarak kötü işler yapıyorlar. Yabancı muadillerinde millet 5 dolara neler neler yapıyor.