PayPal: "Google Elemanlarımızı ve Ticari Sırlarımızı Çaldı"

PayPal:

Google geçtiğimiz hafta duyurduğu NFC tabanlı Google Wallet sistemi mobil ödeme konusunda son derece önemli bir adım attı. Fakat PayPal, Google'ın bu sistemi kendi elemanlarını ve sırlarını çalarak hayata geçirdiğini iddia ediyor. EBay'in iştiraki olan PayPal, bu iddiayla Google'a 28 sayfalık bir dilekçe ile dava açtı.

PayPal'ın açtığı davada iki eski çalışanı Osama Bedier ve Stephanie Tilenius'un da adı geçiyor. Google Wallet'ın geliştirilmesinde önemli rol oynayan Bedier bu yıl başında Google'a geçmeden önce 8 yıl boyunca PayPal'de çalışmıştı. eBay'de benzer şekilde 8 yıl çalışan Tilenius ise 2009 yılında Google'a geçmişti. PayPal, Mart 2011'e kadar hiçbir PayPal çalışanın Google'da işe alınmasına yardımcı olmayacağına dair anlaşması bulunmasına rağmen Bedier'ın transferini gerçekleştirdiği için Tilenius'u da davaya dahil ettiğini açıkladı.

Dev firmaların birbirlerine açtıkları benzer davalara çok yabancı değiliz ama genellikle bu tip davalardan pek bir şey çıkmıyor. Fakat durum bu kez farklı olabilir çünkü PayPal'ın eli oldukça sağlam görünüyor.

Ebay tarafından ileride PayPal'da daha önemli görevlere getirilmesinin düşünüldüğü söylenen Bedier'in Ocak sonunda firmadan ayrılması tepkiyle karşılanmıştı. PayPal'ın bu davayı açmasındaki en önemli etmenlerden biri de bu kadar kritik bir pozisyonda bulunan bir elemanın rakip firmaya geçtikten kısa süre sonra Google Wallet'ın ortaya çıkmış olması. Bedier, PayPal'deki teknoloji, iş birlikleri ve stratejileri çok yakından biliyor olmasının Google Wallet'a ne kadar fayda sağladığı ise asıl önemli soru.

Bedier gerçekten de PayPal'ın ticari sırlarını Google'a taşımış olabilir mi? PayPal, Bedier'ın firmaya ait dokümanları kişisel bilgisayarına ve DropBox hesabı üzerinden dışarı aktardığını iddia ediyor.

İşleri daha da karıştıran ise geçtiğimiz iki yıl boyunca Google ve PayPal'ın Android Market için özel bir ödeme sistemi ile ilgili görüşmeler yürütmüş olmaları. Eric Schmidt tarafından ön imzası atılan anlaşma, Nisan ayında CEO pozisyonunu Schmidt'ten devralan Larry Page sadece 3 gün sonra bu anlaşmayı iptal edilmişti.

Peki PayPal tarafında Google'la devam eden bu anlaşmanın görüşmelerini kim yürütüyordu? Osama Bedier… PayPal bu görüşmeler sırasında Bedier'in bir yandan Google ile iş görüşmesi yaptığını iddia ediyor.

Geçtiğimiz ay Twitter tarafından şirketin içinde köstebeği olmakla ağır bir şekilde eleştirilen Google ise PayPal'in iddialarına bireylerin kendi bilgi ve uzmanlıkları sayesinde daha iyi iş imkanları arıyor olmalarının hem toplum, hem de kanunlar tarafından kabul edildiğini söyleyerek yanıt verdi. Ticari sırlara saygı duyduklarını söyleyen Google sözcüsü bu iddialara karşı kendilerini savunacaklarını da sözlerine ekledi.

Bunlar son derece ciddi iddialar ve ilginç sonuçlar doğurma ihtimali olabilir gibi görünüyor. Fakat PayPal'ın şirkete ait dokümanları kişisel bilgisayarı ve DropBox hesabı ile Bedier tarafından dışarı sızdırdığı iddiası bilgi güvenliğinin önemini ve daha geçtiğimiz hafta röportajını yayınladığımız bilgi sızıntısını önlemek için hazırlanmış MyDLP'yi akıllara getiriyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.