Swabr.com: Şirket İçi İletişimde Microblogging Etkisi [100 Davetiye]
Genel

Swabr.com: Şirket İçi İletişimde Microblogging Etkisi [100 Davetiye]

Online iletişime e-posta ile adım attık fakat bugün sosyal medya iletişimi hayatımızda daha büyük bir yer kaplıyor. Bu eğilim artık bireysel kalıpların dışına çıkıp, kurum içi iletişime ilham veriyor. Bunun iyi bir örneği de Swabr.com.

Şirket ve organizasyonların kara tahtası olarak tanımlanan Swabr.com'un kurucusu MangırKart'tan da tanıyacağınız Ayhan Koçak. Swabr, temelde ekip içi iletişimi kuvvetlendirmeyi ve e-posta trafiğini azaltmayı amaçlıyor. Swabr basitçe, Friendfeed ya da Facebook'ta oluşturulan özel grupların iş takibine özel şekli olarak açıklanabilir.

İşletmelerin iş süreçlerini internete taşıması, iş birliğini güçlendirmesi ve sosyal medya temelli online iletişime uyum sağlaması Enterprise 2.0 olarak adlandırıldı. Swabr'da bu kavramın bir parçasını oluşturuyor ve şirket ya da organizasyon içi e-posta iletişimini "Enterprise Microblogging" ile ikame etmeye çalışıyor.

Swabr Anasayfa

Swabr'da Twitter'da olduğu gibi ekip arkadaşlarınızı takip edebiliyor, @ işareti ile birini konuşmanıza ekleyebiliyorsunuz. Doküman ve fotoğraf yükleyebiliyor, yorumları beğenebiliyor, bir konuşmanın e-posta adresinize gönderebiliyorsunuz. Konuşmalar içinde size verilen cevapları, sizden bahseden mesajları vb. e-posta bildirimiyle alabiliyorsunuz. Eğer Swabr'dan çıkmazsanız bildirimler Facebook gibi site içinde gösteriliyor.

İngilizce ve Almanca yayında olan Swabr'ın bir faydası da iş geçmişinizi kayıt altına alıyor olması. Kişisel profillerin de görülebildiği serviste kimin neyle ilgilendiğini, neler yaptığını görebiliyorsunuz. Çalışanları durumunu güncellediğinde kimseyi rahatsız etmeden ne ile ilgilendiğini görebiliyorsunuz.

Swabr Webrazzi

İçerik bölümünde dökümanlar fotoğraflar ve bağlantılar ayrı olarak görülebiliyor. Henüz site üzerinde göremesem de Swabr'da pazarlama, yönetim vb. gruplar oluşturmak ve giriş izinlerini belirlemek de mümkün olacak. Üyeler servis içi etkileşimine göre itibar da kazanacak. Bu da şirket için bir ödüllendirme mekanizması kurulmasını sağlayabilir.

Ayhan Koçak tarafından geliştirilmeye başlanan Swabr ilk aşamalarda studentSN çalışanları tarafından şirket sosyal ağı olarak kullanılmış. Aynı şekilde MangırKart ekibi de Swarb'ı kullanırken, studentSN  ve MangırKart kurucuları Swabr’ın pratik kullanımı ile etkili olacağına inanarak Ayhan Koçak'a destek vermeye karar vermişler.

Şahsen Swabr'ın arayüzünü Backpackit'ten daha basit ve etkili buldum. Küçük ekibimizi kullanmaya teşvik ettim ve Sanırım Swabr'ın Webrazzi’ye özel 100 adet davetiye verdiğini de söylemenin vakti geldi. Swabr.com ‘a üye olmak için e-posta adresinizi girip, davetiye kodu olarak webrazzi yazmanız yeterli.

Swabr'ın şu anda sadece şirket e-postası ile kayıt aldığını, genel e-posta adresi ile üye olabilmek için kayıtlı bir kullanıcı davetinin gerektiğini de dipnot olarak ekleyelim.

Güncelleme: 50 kişi daha webrazzi koduyla Swabr.com'a üye olabilir. :) / 31 Mayıs , 16:00

Yorumlar (30)
 1. Cuenix.com 'dan bir farkı olmamış. Varsa eğer paylaşırsanız sevinirim...

 2. Kurum içi iletişim konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketlerin kesinlikle programlarına alması gerekiyor diye düşünüyorum. Tabi kendi şirket içi iletişimlerinde de kullanacaklardır.

 3. Serpil Gunday Serpil Gunday

  Şirketler için de böyle bir şeyin düşünülmüş olması çok güzel. Çalışmalarından dolayı Ayhan Koçak'a teşekkür ederim.

 4. Ömer Sahin Ömer Sahin

  Okuduğum kadarıyla şirket içinde iş takibinde yararı büyük, ayrıca İngilizce ve Almanca dil seçeneklerinin olması da iyi bir artı.

  İş geçmişinin görülmesi detayının düşünülmesi cidden hoşuma gitti.

  Emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

 5. Kamil Ar Kamil Ar

  Şirket sahipleri için bulunmaz fırsat, donanımlı bir sosyal ağ daha fazla incelemek isterim.

  1. cuenix.com a bakabilirsin

 6. Doküman paylaşımına izin verip, paylaşılan dökümanlar üzerinde online düzenleme yapabilme veya not ekleme gibi ek özellikler getirilirse kullanımı için ek avantaj sağlamış olur.

  1. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

   Bülent, online doküman paylaşımı ve düzenleme hizmeti sunan bir çok servis var. Ve işlerini gerçekten kaliteli bir şekilde yapıyorlar. Bu servislerden birisini ileriki zamanlarda entegre etmeyi planlıyoruz.

 7. Başarılı olacağına inanıyorum. Mobil uygulamalar gelirse daha güzel olur..

 8. Ahmet K. Ahmet K.

  Başlangıç aşamasında İngilizce'nin yanında Almanca dil desteği olmasına rağmen Türkçe dil desteğinin olmaması bence eksi bir özellik. Eğer İngilizce'nin dışında bir dil desteği olacaksa Türkçe'nin de olması gerekirdi böylece Türkiye'nin de hedeflenmiş olduğu belli olabilirdi. Mevcut durumda global düşünülmüş ama Almanya'yı hedefliyor gibi duruyor.

  Tasarım olarak ta sade fakat nedense ilk gördüğümde sadece Linkedin tasarımının içerisine Facebook'un duvar bölümü eklenmiş gibi gözükyor. Kendine özgü bir özelliği olması gerekir bence.

 9. Serkan Cura Serkan Cura

  Oldukça başarılı olacağına inandığım bir uygulama olmuş güzel detaylara sahip ilerleyen dönemde eksikleride giderilerek daha da güzelleşecektir.

 10. Berkay Demirci Berkay Demirci

  Basit ama kullanışlı gibi gözüküyor. Kendi çapında yeterli kullanıcı bulacaktır mutlaka. Hedef kitlesi Türkiye olacaksa sayfanın acilen türkçeleştirilmesi lazım.

 11. Dostlarımızı güzel işlerde görmek ne güzel. Başarılar Ayhan'cıgım.

 12. başarılı bir çalışma olmuş.

  gayet sade bir tasarıma sahip, kullanımı kolay görünüyor. belki kişiye özel renk seçenekleri de eklenip kullanıcıya özgü bir ön yüz çıkabilir.

  birde kullanıcının takvim paylaşımı ile kendi takımı ve diğer takımlarla ortak proje çalışmalarında kolaylık sağlanabilir diye düşünüyorum.

  1. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

   Emre, ilginç bir konuya degindin, şirket ya da organizasyonun kendi logosunu yükleyebilmesi ve arayüzde renk degişikligi yapabilmesi gibi bazı ek özellikler şu anda geliştirilmekte.

   1. Gelir modeli nasıl olacak?

 13. MangırKart olarak kullanıyoruz epeydir ve memnunuz. @Ayhan ellerine sağlık, bizi mail ve skype grup yazışma kargaşalarından kurtardın

 14. Kutlay Aslan Kutlay Aslan

  Mobil uygulama ile pda larda yer bulması gerçekten kullanışlı olur... Tebrikler...

 15. Ercan Opak Ercan Opak

  Gayet güzel düşünülmüş..Eminim çok yakında aynı kulvardaki rakipleri ile arasında belirgin farklar oluşacaktır. SADE tasarıma dem vuranlara katılıyorum fakat büyük yapılanmaların çoğunda SADELİĞİN esas etken olduğunu unutmamak gerekir. Bazen sadelik en büyük gücümüz olabiliyor.

  Geliştiricilerin bu iş üzerinde yoğun bir şekilde çalışıp diğer rakiplerinden sıyrılacağına inancım sonsuz.

  Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

  1. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

   Ürünün sade tasarimini ve basit kullanimini koruyarak bir takim faydali fonksiyonlar ekleyecegiz. Bu sekilde kullanicilara daha efektif bir uygulama sunmus olacagiz.

 16. Hasan Yıldırım Hasan Yıldırım

  Facebook gruplarındaki fonksiyonların ve twitter sadeliğinin karışımı bir şey olmuş. Bakalım başarılı olabilecek mi?

 17. Enterprise 2.0 payment ve online gaming yanında Avrupa'da konuşulan en sıcak konulardan biri. Ayhan bildiğimiz titizliği ile çalışırsa swabr'i global çapta kendisinden söz ettiren bir duruma getirebilir. Şirket ve organizasyonların iç komunikasyonda er ya da geç böyle bir sistem kullanacağı kesin.

 18. Ibrahim Ibrahim

  eline saglik Ayhancim!

 19. Umut Akyol Umut Akyol

  Biz de bu fikir üzerinde fikir alışverişi yapmıştık, bu esnada e-masa ve sosyal masa gibi çeşitli kavramlar da üretmiştik.

 20. Çağrı Yardımcı Çağrı Yardımcı

  Mangırkarttan sonra social/business medya'ya yararlı bir bakış açısı gelmiş diye düşünüyorum. Modül ve Mobil App.lerle zenginleştiğinde daha da profesyonel bir platform olacaktır .

  Ayhan, dostum bu güzel girişimlerinin devamını bekliyorum.

  1. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

   Mobil ve masaüstü uygulamalari icin bir takim yazilim sirketileri ile görüsmelerimiz devam ediyor. Türkiye'de de arastiracagiz, cok geciktirmeden iPhone, Blackberry ve Android uygulamalarini sunacagiz. Sonrasinda diger uygulamalar takip edecek.

 21. Murat Karaman @robink78 Murat Karaman @robink78

  TÜRKÇE NİYE YOK KARDEJİM :D

  güzel ama baya yol katedebilrsiniz .... ama düjünce ii

 22. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Yaklaşık 1 aydır kullanıyoruz. Eklediğimiz linkleri ve dosyaları klasörleme şansımız yok. + Eski ve yanlışlıkla eklenenleri silme şansınız da yok. Çok basit şeyler olmasına rağmen sırf bu ikisi yüzünden yaptığımız işler birbirine girmiş durumda. Alternatif bir sistem arayışına girdik, olmadı kendimiz yeni bir swabr yazacağız. Ancak swabr ı daha fazla kullanamayacağız. Ayhan bey bizi duyar umarım.

  1. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

   Ozan Bey, swabr'a ilginiz icin tesekkür ederiz.

   - Paylasilan mesaj ve dosyalar ilk 20 dakika icerisinde paylasan kisi tarafindan silinebilir. Fakat daha sonra bu dosyalarin network admin'i tarafindan silinmesi gerekir. Cünkü paylasilan tüm belgeler network'e (sirkete) aittir. Su anda admin fonksiyonu acik degil. Kisa zaman icerisinde bu fonksiyonu acacagiz.

   - Evet bahsettiginiz gibi klasör sistemi bulunmamaktadir. Size önerim: tag'lar kullanin. Ve tag'leri kullarak arama yaptiginizda kategorize edilmis sonuc listesi göreceksiniz.

   Umarim yardimci olabilmisimdir.

 23. Ucuz Tatil Ucuz Tatil

  çok çalışanlı şirketler dışında telefon daha hızlı bir iletişim aracı bence..