Dünya Genelinde Groupon Benzeri Siteler
E-Ticaret

Dünya Genelinde Groupon Benzeri Siteler

Groupon Gibi SitelerGroupon başta olmak üzere fırsat siteleri dünya çapında pek de alışık olmadığımız bir etki yarattı. Bu yeni iş modeli, tasarımından ismine kadar birbirine benzer binlerce girişimin doğmasına neden oldu. Groupon benzeri bu girişimleri takip etmek pek kolay değildi, ta ki siteslikegroupon.com'a rastlayıncaya kadar.

SitesLikeGroupon, kendi yazılımını ya da Groupon Scriptlerini kullanan Groupon benzeri siteleri grup alışveriş ve yerel indirim sitelerini listeliyor. ABD, Japonya, İngiltere, Estonya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Rusya ve Ukrayna‘dan Groupon örneklerine yer veriliyor.

Söz konusu ülkeler için 50'den fazla Groupon örneği paylaşılmış. Bunlar arasında LivingSocialChompOnYipit gibi ABD'li bilindik örnekler de var. ABD dışındaki ülkelerden çok fazla örnek de yok henüz. Japonya'dan sadece QPod (artık Groupon'un), Ukrayna'dan ise Pokupon var.  Rusya'dan 2, Avustralya'dan ise 3 örnek var.

Türkiye henüz listeye girmemiş ama yakında bir çok örnekle orada yer alabiliriz. Bu iş modelini takip eden girişimciler için kaynak niteliği taşıyacağına inanıyoruz. Bu alandaki analiz ve raporlar da kesinlikle değerli olacaktır.

Yorumlar (6)
 1. siteye baktim, Turkiye yi koymayi unutmuslar.. :)

  halbuki en cok klon herhalde Turkiye de vardir..

 2. bizde firsat scripti üreten şirketler bile var artık. http://profirsat.com/ gibi

 3. türkiyede 500 e yakın fırsat sitesi mevcut.Zaten gaza gelen çogu girişimci fırsat sitesine yükleniyor, o yüzden bu kadar sasıya ulaşmış olması pek şaşırtmadı beni.

 4. Acaba boyle clon siteler grupon'un telif hakkini

  zedelemiyorlar midir? Ben soyle bir firsat sitesi yapacak olursam bana engel olabilecek kanun veya kurallar varmidir ?

  1. Aklına gelen fikri ilk yapacaksın, en iyisi yapacaksın, iyi pazarlayacaksın. Bunun için çok öteye gitmene gerek yok social network filminde Harward Connection ile ilgili kısmı izle yeterli.

 5. Fırsat siteleri hangileri acaba. Groupon dan başka bilmiyorum. 1,2 tane dandik SİTE buldum o kadar. Ve paypal ile ödemede zaten mümkün değil