StrawberryNET Artık Türkiye'ye Hizmet Veremiyor
E-Ticaret

StrawberryNET Artık Türkiye'ye Hizmet Veremiyor

Özellikle kozmetik ürünler konusunda Türk internet kullanıcılarının yoğun olarak tercih ettiği e-ticaret sitesi StrawberryNET artık Türkiye'ye hizmet veremeyeceğini duyurdu.

Gümrük mevzuatında 19 Nisan'da yürürlüğe giren düzenlemeyle yurtdışından internet yoluyla yapılan alışverişlerde kozmetik ve gıda takviyesi ürünlerinin Türkiye'ye girişi yasaklanmıştı. Bu da StrawberryNET gibi şirketlerin Türkiye operasyonlarını ilk günden itibaren sonlandırmıştı.

StrawberryNET şu an için Türkiye'ye yapılacak gönderileri geçici bir süre için kabul edemediğini söylüyor. Ancak söz konusu düzenlemelerin değişeceğini, en azından StrawberryNET'in girişimi ile değişeceğini şahsen düşünmüyorum.

Mevzuattaki düzenlemelerle ilgili konuyu biraz daha detaylandırmam gerekirse, yurtdışından yapılan online alışverişlerde 150 Euro vergi muafiyeti bulunuyordu. Yani, 150 Euro'ya kadar olan ürünler Türkiye'ye gümrüksüz olarak getirtilebiliyordu. Ancak sunulan bu muafiyetin suistimal edildiği gerekçesiyle söz konusu düzenleme yapılmıştı. Düzenleme ile kozmetik ve gıda takviyesi ürünlerinin ülkeye kargo ve PTT yoluyla girişi tamamen yasaklanmış, 150 Euro'nun altında da muafiyetten faydalanmak için 2 ayda en fazla 1, yılda ise en fazla 5 kere muafiyetten faydalanma hakkı sunulmuştu.

NTVMSNBC ve Radikal Gazetesi'nin bu konulardaki haberlerini detaylı bilgi için okuyabilirsiniz.

Türkiye'de hizmet veren e-ticaret siteleri için elbette ciro artışını işaret eden ve iyi haber anlamına gelen bu düzenleme, Türkiye'ye hizmet veren yabancı e-ticaret siteleri ve bu siteleri tercih eden kullanıcılar için ise kötü haber niteliğinde.

StrawberryNet'in kozmetik konusunda son dönemlerde Türkiye pazarındaki artan payı bu düzenleme ile anında sıfır noktasına inerken, şirket web sitesi üzerinden de aşağıda tamamını paylaştığımız açıklamayı yaptı.

Ne yazık ki son düzenlemelerle ile bugüne kadar bizim de satış yaptığımız siz değerli müşterilerimiz de dâhil olmak üzere posta yolu ile size ürün göndermiyoruz.

Bu kısıtlamanın özellikle kozmetik ürünlerine getirilmesinin hem sizin açınızdan ve hem de bizim açımızdan adil olmadığını düşünüyoruz ve Türkiye’nin bu uygulamayı yapan tek ülke olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Tüketici olarak kendi ihtiyacınız için küçük oranlarda yapacağınız satın alma özgürlüğünüzün sizin en doğal hakkınız olduğuna inanıyoruz.

Bu doğrultuda bazı konuları size açıklama ihtiyacı hissediyoruz Geçen yıl basında çıkan bazı haberlerde StrawberryNET ’in Türkiye cirosu hakkında akıl almaz rakamlar yazılmaktadır. Bunlar çok abartılmış, herhangi bir kaynağa dayanmadan uydurulmuş bilgilerdir. Böyle abartılmış gerçek dışı bilgiler yetkililerin yanlış yönde dikkatlerini çekmiştir.

Uluslararası serbest ticaretin engellenmesi, sınırların kapatılması hiçbir zaman halka fayda getirmez. Bu tür uygulamalar ürün çeşidinin ve kalitenin düşmesine yol açar.

Rekabetin yok edilmesi tüketicilerin kaybetmesine, belli grupların yüksek karlar elde etmesine neden olur.

Bu hakkınızı istediğinizi biliyoruz ve sizi destekliyoruz. Bir tüketici olarak, nereden ve kimden satın alacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de bulamadığınız bir ürünü yurtdışından getirme hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz.

Büyük şehirler dışında görev yapan doktor, öğretmen ve diğer meslek sahiplerinin büyük mağazalara ulaşma imkânı yoktur. Ülkenizin her noktasında görev yaparken tüm kozmetik ürünlerine ulaşma hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz. Yoğun bir çalışma temposunda mağazaları gezme olanağınız yoksa zengin ve kaliteli çeşitleri içeren bir web sitesinden alışveriş hakkına sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz.

Dünyada 200 ülkeye yaptığımız hizmeti sizin için de yapmaya devam etmek isteriz. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için yetkililere sesimizi duyurmaya ve anlatmaya devam edelim. Bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde olduğunuzu, yetkili makamlara ve ilgili STK’lara bilgilendirme yaparak girişimlerde bulunduğunuzu görüyoruz ve buna devam etmeniz halinde bu durumun düzeleceğine inanıyoruz. Bizde uluslararası alanda girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Saygılarımızla,

Belirttiğim gibi, StrawberryNET'in zorunlu olarak Türkiye'ye hizmet vermeyi kesmesi birçok kullanıcıyı üzecektir ve tahmin ediyorum ki mevzuatla ilgili tartışmaları beraberinde getirecektir.

Şahsen dünyada benzer yöndeki gümrük ve vergi mevzuatlarını bilmediğim için yorum yapmam doğru olmaz. O yüzden belki konuya hakim, yetkinliği ve bilgi birikimi yüksek okuyucularımız hem beni hem de bilgi edinmek isteyen diğer okuyucularımızı aydınlatırlar.

Şu aşamada ilginizi çekeceğini düşündüğümüz için ve yurtdışından online alışveriş konusunda akıllardaki soru işaretlerini kaldırmak amacıyla bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Yorumlar (33)
 1. Bence bu yerinde bir karar. En azından yerli satıcılar için.

  1. pes doğrusu.30 liralık malı 70 satan yerli satıcılar için nasıl doğru oluyor anlamadım,biz yerli satıcıları korurken enayi konumunamı gireceğiz.

   1. Milliyetçi Milliyetçi

    Değerli dostlar, evet hepimiz ihtiyaçlarımızı en uygun fiyatlardan almak istiyoruz.(Tabii sitenin ne kadar güvenilir ve ürünlerin ne kadar orjinal olduğu sorgulanır.) Ancak bunları legal yollarla istemeliyiz diye düşünüyorum. Ülkemizde vergilerimizden dolayı taşıtlarda, cep telefonları da hepsi çok pahalı, ne yapalım yurtdışından mı alalım. Üstelik ülkemizden bizler vasıtasıyla gelir elde eden ve hiç bir vergi ödemeyen bir takım sitelere de asla prim vermeyecek kadar vatansever olduğumuzu düşünüyorum. Üzerinde gezdiğimiz otoyollardan tutun da mahallemizi aydınlatan ışıklara kadar bu vergilerle yapılıyor, örnekler çoğaltılabilinir. Bence de yerinde bir karar, en azından vergisini veren bir vatandaş için.

   2. Milliyeçi arkadaşım doğru söylüyorsunda burada yapılan işlem tamamen 20tl lik malı 70-80tlye satan yerli soyguncuları korumaya yönelik.Tamamen yasaklıyorlar.Devlet koysun vergisini kaç paraysa herkes hesabını ona göre yapsın.Kimse vergi ödemem demiyor herkes haklı olarak ucuz ürün peşinde zaten yerli hırsızlarında sattığı ürünlerin hepsi dışarıdan geliyor.Tekrar dikkatini çekerim burada gümrük vergisi korayak gelir elde etmek yok.Tamamen yasaklamak var birileri vatandaşı yolsun amaç bu.

   3. Milliyetçi dostum ;

    Bu kadar milliyetçi ve yerli sermaye dostuysan , yabancı parfüm alma aldırma , yerli marka ve Türkiye'de üretim yapan bir marka tercih et bundan sonra. 20 TL lik malı 80 TL ye ittiren firmalara destek vererek birşey kazanılmaz , oysa yerli marka tercihiyle üretim istihdam olur. Bunu desen bi derece haklı olurdun

 2. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Yasa 19 Nisan'da yururluge girdi, ama kargolar subat basindan itibaren cogunlukla takilmaya baslamisti bile.

  Neden takildigini arastirdigimizda da gumruklere bu sekilde bir bilgi geldigi ve sporcu takviye gidalarinda tarim bakanligi onayi olmadan gecis yapilmayacagini, sadece milli sporcularin doktor onayi ile belirli bir kota kapsaminda urun siparis edebilecegi bilgisine ulastik.

  Ben sporcu gidalari icin konusuyorum tabi, vitaminler, yardimci urunler vs.

  Bu urunlerin cok buyuk bir kismini TR icerisinde tedarik etmek kimi zaman x3, kimi zaman da x4 maliyetiyle ancak oluyor. Bir kismi ise eslenik fiyatlarda.

  Eger sorun vergi odemek ise kimsenin gelen urun tutari uzerinden %18 veya %25 gibi bir vergi odemekte sikinti yasayacagini sanmiyorum. Ama sorun, mal/kargo gumruge gelir gelmez basliyor. Kargoyu alan sirket 150 TLlik islem/vekalet ucreti talep ediyor. Kargo gumruk deposuna girdigi andan itibaren ister 1 saat kalsin ister 1 gun 100 TL gibi depo parasi isteniyor. Arada diger burokratik islemler derken 100$lik urun 300$ tutarina cikabiliyor.

  Muafiyet tutari 100~150 dolara cekilse ve 2 ayda 1 giris hakki sunulsa, bence gercekten siparis ettigi urunu kullanan kitle korunmus olur. Ticari amacla siparis veren ve bunlarin satisini gerceklestiren kisilerde bu sayede engellenmis olurlar.

 3. Yalçın Yalçın

  Çok saçma. Defalarca bu siteden alışveriş yapmış biri olarak bu habere çok üzüldüm. Umarım yapılan düzenlemeden vazgeçilir de istediğimiz gibi özgür bir şekilde ve kazıklanmadan sipariş verebiliriz.

 4. Çok üzüldüm bu durum için. StwarbberyNET gibi müşteri odaklı hizmet veren başka bir site bulunmaz. Aylardır bu siteden alışveriş yapan birisi olarak düzenlemeden sonra gümrük vergilendirmesinde sitenin ödeme yapacağını açıkladığında ben hiç üzülmemiştim.

  Bir soru sormak istiyorum:Düzenleme ile kozmetik ve gıda takviyesi ürünlerinin ülkeye kargo ve PTT yoluyla girişi tamamen yasaklandı mı? Yoksa Bu ürünlere 150 Euro sınırı dışında tutularak ne olursa olsun vergi mi uygulanacak?

 5. ürünlerimiz bize verilmedi bir de ödediğimiz parayı geri almak için bekliyoruz madem böyle bişey var benden 5 mayıs ta sparişi almayacaklardı. ben strberry nin samimiyetine inanmıyorum artık.

  1. evet bende aynı fikirdeyim.17mayısta şipariş verdim.yasaktan haberim yoktu.madem yasak var.neden uyarı yapmıyorlar.para iadesi alan varmı?kaç gün sürer.....

   1. Bu yasak ile ilgili açıklama sitelerinde mevcuttu ayrıca vergi uygulanan müşterileri için faturayı site üzerinden göndermeleri durumunda ödeme yapılacağı açıklandı.

  2. Züleyha Züleyha

   ben de strawberry ve amazon sitesinden alışveriş yapıyorum.aynı ürünü iki kez farklı tarihlerde sipariş verdim.uyarı olmadığı için heriki tarih genelgeden sonraydı. ürünümün biri işyeri adresime kadar geldi.diğeri cevizlibağa kadar çağırıp sanki belli bir bedel ödeyerek paketimi alabilecekmişim gibi bir mektup içeriği vardi.gittim.nezaketten uzak soru soran insanları sanki dövecekmiş gibi davranan kaba saba insanlarla muhatap oluyorsunuz aynı ürünü iki gün önce almama rağmen paketi neden alamadığımı sormama bile müsaade etmediler.

 6. Supernova Supernova

  yetmez ama evet

 7. Adem Gökova Adem Gökova

  Bence birçok tüketicimiz açısından yanlış ama yerli satıcı açısından iyi bir karar.

  1. Züleyha Züleyha

   arkadaşım yerli üretici dediklerin zaten büyük sermayedar burada tüketici kaybetti.

 8. Sarper Silaoglu Sarper Silaoglu

  "Bu hakkınızı istediğinizi biliyoruz ve sizi destekliyoruz"

  Tribünlere oynamış!

 9. Çağrı Köksal Çağrı Köksal

  Bunların bu yasakların tek nedeni gittigidiyordaki satıcıların (abd üzerinden gönderim yapan )refurbished ürünleri türkiyeye göndermeleri .

  Şubat ayında gümrük olayları felan oldu kaçakcılık gibisinden.

  Ben burda türkiyedeki satıcılara destek veriyorum .Örneğin gittigidiyordaki adam kodak z915 fotoğraf makinesini (refurbished) 190 tl & ücretsiz kargo gibi çok düşük bir miktara satıyor .Bende olsam yabancı ülkeden alırım tabikide .Türkideki satış fiyatı ise : 760 TL .Burda Ve tabikide büyük alışveriş siteleri hepsiburada - teknosa gibi sitelerin bu durumdan olumsuz olarak etkilenmesi.

  Olay bundan bundan ibaret.

  İyi günler

  1. Hem diyorsun ki refurbished ürün sokuyorlar bize , hemde destekliyorum. 2 açıdan da kötü haber veriyorsun. 1. refurbished ürünle bizim ne işimiz olur

   2. vergisi ödenmeden benım cebımdekı parayı neden yurtdısına vereyım.

   toplamda 1 lira değil 2 lira değil bu tür ticaretin büyüklüğü. siz belki yurtdışında yaşıyorsunuzdur yada sayamayacak kadar paranız vardır kendi çiftliğinizden dışarı çıkmıyor olabilirsiniz. ama bizim vergi vermemiz ve bunun bize hizmet olarak dönmesine ihtiyacımız var

 10. Melda Yiğit Melda Yiğit

  Strawberry aynı şekilde Almanya, Belçika, Fransa gibi ülkelerde de yasaklanmış durumda. Türkiye tek değil. Diğer ülkelerde de zaman içinde yasaklanacaktır. Strawberry nin bir Saros şirketi olduğu pek bilinmiyor Türkiyede. Bunun yankıları sürecektir...

 11. türkiyeden aldığım x bir ürüne verdiğim parayla amerikadan aynı üründen iki tane alabiliyorken kimse konuşmasın türk firmalarmış oymuş buymuş.

  dünyada hızlı büyüme konusunda türkiyedeki firmalarla yarışacak başka ülke yok neden acaba?

  1. En çok kazıklanan tüketiciler olur her zaman. Türkiye'de ticaret yapmak en akıllıca olanı.

 12. Seniz Erzin Seniz Erzin

  Yerli satıcıları koruyalım, kazıklanmaya devam edelim. Bu işin zaten onların başının altından çıktığı belli. Ama asıl sorun Türkiye'nin artık bir yasaklar ülkesi olması.

 13. Vizontele Vizontele

  boykot niteliğinde bir yasa daha... İç piyasayı canlandırmak için yaptıldığını sananların tüketiciyi de düşünmesi gerekir. 5 almak varken neden 12'ye alalım??

 14. Yasemin Yasemin

  Bu karar ancak eski kafalı, halen her türlü çareyi yasaklamalarda arayan çağdaşlık, demokrasi, özgürlük ve bunun gibi kelimelerin anlamlarını içselleştirememiş zihniyetlerin verebileceği bir karardır. Eğer sebep vergi kaybı ise siparişlerimizden devletimiz vergisini alsın. Ama anlamsız şekilde bu özgürlüğümüze yasak getirmesin.

 15. Türkiye'deki en güzel şey bu siteydi artık o da yok

  Yasaklar ve engeller inanılmaz sıkıcı olmaya başladı

  BUNALIYORUM !

 16. yerinde bir karar diyene sesleniyorum!strawberryden 50tl ye aldıgım bişeye tr de nerdeyse 3katına yakın para oduyorum niye yani?kişisel olarak alısveriş ozgurlugum var,kazık yemek zorunda degilim bana nasıl engel olabilir ya da alısverş yapan bir baskasına nasıl engel olunabiliyor nlamıyorum....bana ne kardesim satmasın 3katına,2 tane bişeye 500 tl mi odeyecegim,koskoca firmalar yıllarca bize kazık attılar zaten müşteri memnuniyeti desen sıfır...almam bende gider mac den alırım strawberrynet yasagı kalkana kadar!

 17. Böyle bir saçmalık dünyanın hiçbir yerinde yok olamaz arkadaşlar. Bireyin yasal olarak kazandığı parayı son tüketici olarak nereye harcayarak ne alacağına devlet karar veremez. Bu insanın özlük haklarına aykırıdır. Birlik olunarak dava açılması gerekir.

  1. Burcu Sumer Burcu Sumer

   dava acılma kısmı devreye girdimi gundeme geldi mi bilmiyorum ama yapılabilecek birşeyler varsa lutfen buradan da bildirin sonuna kadar destekleyeceğim.

   teşekkürler

 18. Burcu Sumer Burcu Sumer

  herkeze merhaba, yerinde bir karar demişsiniz, bende kendi halkımın kazanc saglamasını tabi ki isterim ancak yurtdısından 60-70 usd ye getirdiğim bir urune getirtemediğim için bir magazadan 250 tl vermek zorunda kaldım, o kadar sinirim bozuldu ki parfumu kullanamadım, işim geregi gumruk maliyetlerini biliyorum, gumruk masrafı eklense bile bu faiş bir fiyat ve yazık ki urunun turkiye piyasasında ki değeri bu, herkezin tercih sansı var, ben bu mevzuat, uzerimizden yuksek kar elde etmek isteyen firmaların baskısı ile gundeme girdi, yolunacak kaz arıyorlar baska birşey değil, ayrıca pek çok urunu burada bulamıyoruz, senelerdir kullandıgım parfumumu artık kullanamıyorum, boyle bir sacmalık olabilir mi ! hiç bir konu da özgur değiliz, istediğimiz urunleri bile kullanamıyoruz.. resmen saçmalık

  .

  1. Aburcuburcu Aburcuburcu

   Strawberry çapında bir firma TR de ofis açmak istese rahatlıkla açar.Ürünleri de TR deki şirketi üzerinden satar.Ama işine gelmez. Neden? 1.Ülkemize giren bütün malları ihracat gösterdiği için amerika da vergi ödemez. 2. TR de sesini çıkarmazsa burada da ödemez.

   bu durumda 100 liralık ürünü çok rahat 30-50 TL ye satabilir.peki burda TR deki satıcıların günahı ne? dürüst davranıp kanuna uygun ithalat yapmak mı?

   herşey bir yana bunun tek sebebi var onun adı da "dış ticaret açığı" BKM nin verilerine göre yurtdışı harcamalarımız epey azalmış...

 19. 1 strawberry gitti, yerine onlarca kozmetik sitesi geldi ve hala boşluğu doldurulamadı..

 20. Hikmet Baysal Hikmet Baysal

  Starwberrynet gelip turkiyede ofis acsin pasalar gibi vergisini odesin yurtdisindan da kendi urunlerini ithal etsin. Turkiye de para kazansin daha mantikli gibi?