StrawberryNET Artık Türkiye'ye Hizmet Veremiyor

StrawberryNET Artık Türkiye'ye Hizmet Veremiyor

Özellikle kozmetik ürünler konusunda Türk internet kullanıcılarının yoğun olarak tercih ettiği e-ticaret sitesi StrawberryNET artık Türkiye'ye hizmet veremeyeceğini duyurdu.

Gümrük mevzuatında 19 Nisan'da yürürlüğe giren düzenlemeyle yurtdışından internet yoluyla yapılan alışverişlerde kozmetik ve gıda takviyesi ürünlerinin Türkiye'ye girişi yasaklanmıştı. Bu da StrawberryNET gibi şirketlerin Türkiye operasyonlarını ilk günden itibaren sonlandırmıştı.

StrawberryNET şu an için Türkiye'ye yapılacak gönderileri geçici bir süre için kabul edemediğini söylüyor. Ancak söz konusu düzenlemelerin değişeceğini, en azından StrawberryNET'in girişimi ile değişeceğini şahsen düşünmüyorum.

Mevzuattaki düzenlemelerle ilgili konuyu biraz daha detaylandırmam gerekirse, yurtdışından yapılan online alışverişlerde 150 Euro vergi muafiyeti bulunuyordu. Yani, 150 Euro'ya kadar olan ürünler Türkiye'ye gümrüksüz olarak getirtilebiliyordu. Ancak sunulan bu muafiyetin suistimal edildiği gerekçesiyle söz konusu düzenleme yapılmıştı. Düzenleme ile kozmetik ve gıda takviyesi ürünlerinin ülkeye kargo ve PTT yoluyla girişi tamamen yasaklanmış, 150 Euro'nun altında da muafiyetten faydalanmak için 2 ayda en fazla 1, yılda ise en fazla 5 kere muafiyetten faydalanma hakkı sunulmuştu.

NTVMSNBC ve Radikal Gazetesi'nin bu konulardaki haberlerini detaylı bilgi için okuyabilirsiniz.

Türkiye'de hizmet veren e-ticaret siteleri için elbette ciro artışını işaret eden ve iyi haber anlamına gelen bu düzenleme, Türkiye'ye hizmet veren yabancı e-ticaret siteleri ve bu siteleri tercih eden kullanıcılar için ise kötü haber niteliğinde.

StrawberryNet'in kozmetik konusunda son dönemlerde Türkiye pazarındaki artan payı bu düzenleme ile anında sıfır noktasına inerken, şirket web sitesi üzerinden de aşağıda tamamını paylaştığımız açıklamayı yaptı.

Ne yazık ki son düzenlemelerle ile bugüne kadar bizim de satış yaptığımız siz değerli müşterilerimiz de dâhil olmak üzere posta yolu ile size ürün göndermiyoruz.

Bu kısıtlamanın özellikle kozmetik ürünlerine getirilmesinin hem sizin açınızdan ve hem de bizim açımızdan adil olmadığını düşünüyoruz ve Türkiye’nin bu uygulamayı yapan tek ülke olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Tüketici olarak kendi ihtiyacınız için küçük oranlarda yapacağınız satın alma özgürlüğünüzün sizin en doğal hakkınız olduğuna inanıyoruz.

Bu doğrultuda bazı konuları size açıklama ihtiyacı hissediyoruz Geçen yıl basında çıkan bazı haberlerde StrawberryNET ’in Türkiye cirosu hakkında akıl almaz rakamlar yazılmaktadır. Bunlar çok abartılmış, herhangi bir kaynağa dayanmadan uydurulmuş bilgilerdir. Böyle abartılmış gerçek dışı bilgiler yetkililerin yanlış yönde dikkatlerini çekmiştir.

Uluslararası serbest ticaretin engellenmesi, sınırların kapatılması hiçbir zaman halka fayda getirmez. Bu tür uygulamalar ürün çeşidinin ve kalitenin düşmesine yol açar.

Rekabetin yok edilmesi tüketicilerin kaybetmesine, belli grupların yüksek karlar elde etmesine neden olur.

Bu hakkınızı istediğinizi biliyoruz ve sizi destekliyoruz. Bir tüketici olarak, nereden ve kimden satın alacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de bulamadığınız bir ürünü yurtdışından getirme hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz.

Büyük şehirler dışında görev yapan doktor, öğretmen ve diğer meslek sahiplerinin büyük mağazalara ulaşma imkânı yoktur. Ülkenizin her noktasında görev yaparken tüm kozmetik ürünlerine ulaşma hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz. Yoğun bir çalışma temposunda mağazaları gezme olanağınız yoksa zengin ve kaliteli çeşitleri içeren bir web sitesinden alışveriş hakkına sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz.

Dünyada 200 ülkeye yaptığımız hizmeti sizin için de yapmaya devam etmek isteriz. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için yetkililere sesimizi duyurmaya ve anlatmaya devam edelim. Bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde olduğunuzu, yetkili makamlara ve ilgili STK’lara bilgilendirme yaparak girişimlerde bulunduğunuzu görüyoruz ve buna devam etmeniz halinde bu durumun düzeleceğine inanıyoruz. Bizde uluslararası alanda girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Saygılarımızla,

Belirttiğim gibi, StrawberryNET'in zorunlu olarak Türkiye'ye hizmet vermeyi kesmesi birçok kullanıcıyı üzecektir ve tahmin ediyorum ki mevzuatla ilgili tartışmaları beraberinde getirecektir.

Şahsen dünyada benzer yöndeki gümrük ve vergi mevzuatlarını bilmediğim için yorum yapmam doğru olmaz. O yüzden belki konuya hakim, yetkinliği ve bilgi birikimi yüksek okuyucularımız hem beni hem de bilgi edinmek isteyen diğer okuyucularımızı aydınlatırlar.

Şu aşamada ilginizi çekeceğini düşündüğümüz için ve yurtdışından online alışveriş konusunda akıllardaki soru işaretlerini kaldırmak amacıyla bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.