İşyapılır.com: Firmalar ve Profesyonelleri Buluşturan Platform

İşyapılır.com: Firmalar ve Profesyonelleri Buluşturan Platform

İş yaşamını giderek mekan ve zamandan bağımsız hale getiren internet sayesinde artık dış kaynak yönetimi çok daha kolaylaştı. Firmalar proje bazlı çalışan elemanları ile süreci internet üzerinden yönetebiliyor, hatta bu uzmanları internet üzerinden çok daha kolay bulabiliyorlar. Firmalar ve serbest çalışan profesyonelleri buluşturan sitelere bir yenisi daha eklendi: isyapilir.com.

Fikir çok yeni olmasa da, İşyapılır.com sunduğu yenilikler ve ek özellikler ile platformu basit bir ilan sitesinden çok daha farklı hale getirmeyi başarmış. Bu farklılıklar daha üyelik işlemi esnasında başlıyor. Siteye çalışan veya firma olarak kayıt olabileceğiniz gibi, aynı zamanda hem çalışan, hem de işveren olarak kayıt olabiliyorsunuz. Bu sayede örneğin şahıs olarak iş yapan ama aldığı işlerin bir kısmı için yardıma ihtiyaç duyan kişiler de hesaba katılmış oluyor ki bu bence oldukça önemli bir detay.

İşyapılır.com sistemi ilan ve teklif sistemi şeklinde çalışıyor. İşverenler hazırladıkları ilanları ilgili kategorileri seçerek yayınlıyorlar ve ilanlar 60 gün boyunca sitede yayınlanıyor. Bu sırada ilan arama sayesinde kullanıcılar da ilgilendikleri ilanlara ulaşıp, teklif verebiliyorlar. İşveren değerlendirme süreci sonrasında teklif verenlerden biri ile anlaşıyor ve çalışma başlıyor. İş tamamlandığında ise işveren sürecin sonuçlandığının onayını yine site üzerinden veriyor ve böyle iş, çalışanın referansları arasına eklenmiş oluyor.

İşyapılır.com'un en faydalı olduğunu düşündüğüm özelliklerinden biri de "İş Yapılır Puanı". Site üzerindeki faaliyetlerden puan toplayan kullanıcılar bu sayede aramalarda daha üst sıralarda yer alabiliyorlar. Kullanıcılar verdikleri ve kazandıkları teklifler ile tamamladıkları işlerden puan topluyorlar. Tamamlanmayan işler ise puan kaybına neden oluyor. Site üzerinde aktif olan, yani bu site üzerinden aldığı işi ciddi bir şekilde değerlendirmesi muhtemel çalışanları bu şekilde ayırt etmek bu sayede oldukça pratik. Ayrıca iş verenler anlaştıkları her çalışan için ayrı bir değerlendirme yapıyorlar, bu da çalışanın bir anlamda referansı oluyor.

Bilişim, Eğitim, Pazarlama, Yazı, İnşaat, Tamirat, Eğlence, Sağlık, Servis Hizmetleri ve Danışmanlık gibi üst kategorilerin yer aldığı sistem ilk bakışta yeni bir kullanıcı için biraz karışık gibi görünse de yardım bölümünün hemen hemen tüm konuları oldukça kısa ama net bir şekilde açıkladığını söyleyebilirim.

1,5 yıllık bir çalışmanın ardından Mayıs ayında açılan İsyapilir.com'da, ben bu incelemeyi yazarken ilanlar ve çalışanlar yerlerini almaya başlamışlardı bile. Daha çok kullanıcının üye olması ile birlikte hem iş verenler, hem de çalışanlar için kıymetli bir kaynak olacağı kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.