İşyapılır.com: Firmalar ve Profesyonelleri Buluşturan Platform
Kariyer

İşyapılır.com: Firmalar ve Profesyonelleri Buluşturan Platform

İş yaşamını giderek mekan ve zamandan bağımsız hale getiren internet sayesinde artık dış kaynak yönetimi çok daha kolaylaştı. Firmalar proje bazlı çalışan elemanları ile süreci internet üzerinden yönetebiliyor, hatta bu uzmanları internet üzerinden çok daha kolay bulabiliyorlar. Firmalar ve serbest çalışan profesyonelleri buluşturan sitelere bir yenisi daha eklendi: isyapilir.com.

Fikir çok yeni olmasa da, İşyapılır.com sunduğu yenilikler ve ek özellikler ile platformu basit bir ilan sitesinden çok daha farklı hale getirmeyi başarmış. Bu farklılıklar daha üyelik işlemi esnasında başlıyor. Siteye çalışan veya firma olarak kayıt olabileceğiniz gibi, aynı zamanda hem çalışan, hem de işveren olarak kayıt olabiliyorsunuz. Bu sayede örneğin şahıs olarak iş yapan ama aldığı işlerin bir kısmı için yardıma ihtiyaç duyan kişiler de hesaba katılmış oluyor ki bu bence oldukça önemli bir detay.

İşyapılır.com sistemi ilan ve teklif sistemi şeklinde çalışıyor. İşverenler hazırladıkları ilanları ilgili kategorileri seçerek yayınlıyorlar ve ilanlar 60 gün boyunca sitede yayınlanıyor. Bu sırada ilan arama sayesinde kullanıcılar da ilgilendikleri ilanlara ulaşıp, teklif verebiliyorlar. İşveren değerlendirme süreci sonrasında teklif verenlerden biri ile anlaşıyor ve çalışma başlıyor. İş tamamlandığında ise işveren sürecin sonuçlandığının onayını yine site üzerinden veriyor ve böyle iş, çalışanın referansları arasına eklenmiş oluyor.

İşyapılır.com'un en faydalı olduğunu düşündüğüm özelliklerinden biri de "İş Yapılır Puanı". Site üzerindeki faaliyetlerden puan toplayan kullanıcılar bu sayede aramalarda daha üst sıralarda yer alabiliyorlar. Kullanıcılar verdikleri ve kazandıkları teklifler ile tamamladıkları işlerden puan topluyorlar. Tamamlanmayan işler ise puan kaybına neden oluyor. Site üzerinde aktif olan, yani bu site üzerinden aldığı işi ciddi bir şekilde değerlendirmesi muhtemel çalışanları bu şekilde ayırt etmek bu sayede oldukça pratik. Ayrıca iş verenler anlaştıkları her çalışan için ayrı bir değerlendirme yapıyorlar, bu da çalışanın bir anlamda referansı oluyor.

Bilişim, Eğitim, Pazarlama, Yazı, İnşaat, Tamirat, Eğlence, Sağlık, Servis Hizmetleri ve Danışmanlık gibi üst kategorilerin yer aldığı sistem ilk bakışta yeni bir kullanıcı için biraz karışık gibi görünse de yardım bölümünün hemen hemen tüm konuları oldukça kısa ama net bir şekilde açıkladığını söyleyebilirim.

1,5 yıllık bir çalışmanın ardından Mayıs ayında açılan İsyapilir.com'da, ben bu incelemeyi yazarken ilanlar ve çalışanlar yerlerini almaya başlamışlardı bile. Daha çok kullanıcının üye olması ile birlikte hem iş verenler, hem de çalışanlar için kıymetli bir kaynak olacağı kesin.

Yorumlar (9)
 1. Utku Çakır Utku Çakır

  Malesef. Aslında proje çok güzel. Scriptlance.com 'in tutmuş olması Türkiye'de de yapılabileceğini düşündürüyor. Ama malesef bu proje için büyük firmaların gerçekten buradan iş vermesi ve bunun basında yayınlanması lazım. Ayrıca reklam bütçesi belirlenmesi lazım. Siteyi açalım, bekleyelim fikriyle yürümez.

 2. Ne çok uzman varmış Türkiye'de. 1 php developer bulmak için ben 3 ay uğraşmıştım sanırım hata etmişim.

  Artık bazı şeyler aşılmalı bu ülkede. Veritabanı bağlantısını yapan, wordpress kuran kişi kendine php uzmanı vs diye şeyler ekliyor.

  Burada bir filtreden geçilmesi lazım ve oraya eklenen kişilerin referanslarına bakılarak eklenmesi lazım.

  Basit bir flash player yaptırmak istedim onu da bulamadım. Ya ben çevrem yok ya da uzman çok ama yoğunluktan iş alamıyorlar. Flash player yapacağım diyen kişiler ise bana mesaj atıyor ve diyorki referanslarım şunlar şunlar. Gösterdiği referanslar ise flashden.net üzerinden alınmış şeyler.

  Kısacası bu ülkede bu şekilde uzmanlar oldukça bu projeler olmaz. Sağlam bir eleme yapıp insanları oraya bağlarsan seni geçen de olmaz. :)

 3. Bence teknolojisi ile kendini ispatlamis. Basit bir pazarlama ile hedef kitlesine cok hizli ulasacagini dusunuyorum. Kiymetli olacagina inandigimdan ben de kendi yetilerimi kaydettim bile :) saygilar...

 4. Mehmet İnci Mehmet İnci

  Bir uzmankirala.com gibi hızlı yükselip balon gibi söneceğini düşünüyorum. Malesef...

 5. Ahmet Yurt Ahmet Yurt

  Siteyi inceledim, ben o kadar da karamsar degilim acikcasi. Gercekten is yapanlari one cikartan pagerank gibi bir populerlik puanı hesabi yapmislar, ve uzmanlari siralamalarda buna gore listelemisler, dolayisi ile gercekten is alan ve aldigi isi yapanlar her zaman en ust siralarda yer almis, guzel de olmus. asil dikkatimi ceken, burada satranc ogretmeni de var, boyaci ustasi da, ihtiyac duyulan kisileri proje ilani vermeden de bulup iletisime gecebiliyorsunuz, bu acidan farkli geldi bana. Bol sans kendilerine.

 6. Ali Erdoğan Ali Erdoğan

  Google da bulunan pagerank uygulamasına benzer bir şekilde işi yapabilecek kişilere kendi beyanlarına göre değilde belirli referans kriterlerine göre ulaşabilsek bence girişimin başarısı artacaktır. Ancak böyle bir sistemi oturtmak çok da kolay değil tabii.

  1. Emre Bubliş Emre Bubliş

   Merhaba;

   İş Yapılır gerçekten de çok iyi hazırlanmış ve biz gençler için bana kalırsa oldukça önemli fırsatların kapısını bizlere aralayabileceği kanaatindeyim. Bu bakımdan siteye emek verenleri kutlarım. Tşk ederim.

 7. Metin Soylu Metin Soylu

  Merhaba,

  Webrazzi yetkililerine ve yorumlarını paylaşan sayın kullanıcılara ilgilerinden ötürü öncelikle firmamız adına teşekkür ederiz.

  Toplu olarak yapılan yorumlara istinaden bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik:

  - Sitemiz bilişim alanındaki uzman ihtiyacını adreslemekten öte, geniş bir platformu hedef segment olarak kabullenmiştir. ISYAPILIR platformu üzerinden, Beşiktaş'taki bir boyacıdan, Maltepe'deki bir satranç öğretmenine, Konya'daki bir Doğalgaz tesisatçısına da erişebilirsiniz. Bir nevi elektronik bir katalogu da içerisinde barındırdığı düşünülebilir.

  - Bu tarz bir platform oluşturmanın en büyük gider kaleminin pazarlama bütçesi olduğunun bilincindeyiz, bu konuda gerek iş birlikteliği yaptığımız ajansları, gerek yapacağımız pazarlama aktivitelerini çok dikkatli planlamakta ve karşılık gelen bütçe yönetimini gerektiği şekilde gerçekleştirebileceğimizi düşünmekteyiz.

  - Detayları http://www.isyapilir.com/yardim/iypuani_nedir.php sayfasında açıklandığı şekilde, kullanıcılar kalite ve aktivite ekseninde "rank" edilmektedir. Kalite: işin çıktısı, zaman planına uyum ve iletişim becerisi, Aktivite ise büyük ölçüde alınan iş ve tamamlanan iş parametrelerine göre hesaplanmaktır. Dolayısı ile kullanıcının kendi kendini göreceli olarak üst sıralara taşıması bir notkadan sonra mümkün değildir.

  Tüm ekip çalışanlarımız adına, Türkiye'de de e-iş alanında, dünya standartlarında ve süreçlerinde doğru işler yapılabileceğine inanıyoruz ve sektördeki kalite eşiğini yükseltmek adına, her türlü girişimi destekliyor ve pazarda bir oyuncu olarak yer almaktan keyif alıyoruz. Önemli olanının diğer oyuncular ile rekabet etmekten öte, ülkemizdeki pazarı e-iş alanında büyütmek olduğuna inanıyoruz. Bu konuda bizlere destek olan katılımcılara, üyelerimize, ve sizlere yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

  Metin SOYLU

  PR Sorumlusu

  Kumtech Bilişim

  1. Cevdet Bozkurt Cevdet Bozkurt

   Açıklama için teşekkürler Metin Bey. Bence değinilen noktalar bile sizlerin bu projeye profesyonel yaklaşımınızı gösteriyor. Hatta bununla da kalmıyor, bu işi sıkı tuttuğunuzu hissettiriyor. Tesadüfen üye olan bir isyapilir kullanıcısı olarak şimdiden bir iş yaptırdım bile :) Ayrıca sizin de bahsettiğiniz gibi katalog tarzındaki yaklaşımı oldukça başarılı bulduğumu da itiraf etmek isterim.

   Başarılarınızın devamı dileğiyle,

   Saygılar.