Stolencamerafinder: Kaybolan Fotoğraf Makinenizi Bulan İnternet Sitesi

Stolencamerafinder: Kaybolan Fotoğraf Makinenizi Bulan İnternet Sitesi

Teknoloji hırsızların işini giderek daha da zorlaştırıyor. Bugün artık hemen her akıllı telefonda ve diz üstü bilgisayarda çalınan cihazı tespit etmek için birbirinden başarılı uygulamalar yer alıyor. İnternetin akıllıcı kullanımlarına çok iyi bir örnek olan StolenCameraFinder.com ise çalınmış fotoğraf makinenizin izini bulabilmek için oldukça ilginç bir yöntem sunuyor.

Kaybolmuş olan fotoğraf makinenizi bulabilmek için tek ihtiyacınız olan aynı makine ile çekilmiş, JPEG formatında ve bir resim düzenleme programı ile üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış tek bir fotoğraf. Bu fotoğrafı sitenin ana sayfasında yer alan kutucuğa sürükleyip bıraktıktan sadece birkaç saniye sonra iyi ya da kötü haber karşınıza geliyor.

Matt Burns tarafından geliştirilen StolenCameraFinder bu işlemi fotoğrafın içerisinde gönülü olan EXIF bilgilerini tarayarak gerçekleştiriyor. Çekilen fotoğrafa ait pek çok bilginin yer aldığı EXIF içerisinde çoğu zaman makineye ait seri numarası da yer alıyor. Sitenin yaptığı işlem ise internet üzerinde yayınlanmış fotoğraflardan oluşan veri bankası ile sizin fotoğrafınızın EXIF bilgileri karşılaştırarak, eşleşenlerini bulmak. Eğer şansınız varsa fotoğraf makinenizi çalan kişi tatilde o makine fotoğraf çekip örneğin Flickr gibi bir resim paylaşım sitesine yüklemiş olabilir ve siz de bu site sayesinde hırsızın izini bulabilirsiniz.

Fakat her dijital fotoğraf makinesi ne yazık ki EXIF bilgilerini sağlıklı bir şekilde fotoğraf içerisinde gömmüyor. O yüzden öncelikle kayıp makinenizin site tarafından desteklenen cihazlar arasında yer alıp almadığını kontrol etmenizde fayda var.

Eğer elinizde kayıp makine ile çekilmiş bir fotoğraf yoksa hala bir şansınız olabilir. Bu durumda da sitenin şu sayfasından seri numarası ile bir arama yapabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.