60 Milyar Dolara Yaklaşan Korsan Yazılım Pazarında Türkiye'nin Yeri
Güvenlik

60 Milyar Dolara Yaklaşan Korsan Yazılım Pazarında Türkiye'nin Yeri

Küresel internet kullanıcı sayısı artık 2 milyar olarak dile getiriliyor. Bu 2 milyar kişinin yarattığı korsan yazılım sektörü de 60 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye'de de faaliyet gösteren Business Software Alliance (BSA) tarafından hazırlanan 2010 raporu korsan yazılım dünyasının büyüklüğünü net bir şekilde ortaya koyuyor.

IDC'nin katkısıyla 116 ülke ve bölgede yapılan araştırmaya göre geçen yıla göre %14 büyüyen korsan yazılım pazarı, 95 milyar dolarlık yasal kişisel bilgisayar yazılımlarına karşı duruyor. Gelişmekte olan ülkeler 58.8 milyar dolarlık korsan yazılım pazarının yarısından fazlasını (31.9 milyar dolar) oluşturmuş. 51 bölgede korsan yazılım kullanımı azalırken, 15 ülkede ise artış göstermiş.

BSA 2010

 

Orta ve Doğu Avrupa %64'lük korsan yazılım kullanım oranıyla ilk sırada gelirken, onu %60 ile Asya-Pasifik bölgesi takip ediyor. Orta Doğu ise %58'le 3. sırayı alıyor. BSA'in araştırmasında Batı Avrupa, ABD ve Japonya korsan yazılımlar bakımından daha temiz görünüyor.

Batı Avrupa'da korsan yazılımların oranı %33 iken internet dünyasının kalbi sayılabilecek Kuzey Amerika'da bu oran %21, Japonya'da ise %20. Bu sıralama akla yatkın gelse de ABD'nin korsan yazılımların değeri bakımından 9.5 milyar dolar ile ilk sırada gelmesi kafaları karıştırıyor. ABD'yi değer sıralamasında 7.8 milyar dolar ile Çin, 2.8 milyar dolar ile Rusya takip ediyor.

Dünya ortalamasında kullanıcıların %88’i teknik desteği, % 72’si işlevselliği önemsediğini ifade etmiş. Küresel olarak korsan yazılım kullanım oranı ise %42 olmuş.

Türkiye'de Korsan Yazılım Pazarı

Korsan yazılımların değeri dünya genelinde %40 seviyesinde iken gelişmekte olan ülkelerde bu oran daha yüksek. Türkiye ise korsan yazılım coğrafyasının ortasında duruyor. Türkiye'de korsan yazılım kullanım oranı 2009'a göre %1 düşerek %62'ye ulaşmış ama %24'lük değer artışıyla bu yazılımların piyasa değeri 516 milyon dolara yükselmiş.

BSA 2010 Raporu

Türkiye'de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre her  10 kurum temsilcisinden 7’si fikri mülkiyet haklarının korunması ve desteklenmesi için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını belirtmiş. Katılımcıların yüzde 82’si de hak sahiplerinin ödüllendirilmesi istemiş, aynı isteğin küresel ortalaması yüzde 70 seviyesinde. Yani dünya genelinden biraz daha fazla takdir meraklısıyız.

Yine araştırmanın Türkiye ayağında  %60’lık bir kesim lisanslı yazılımın daha iyi olduğuna inandığını söylemiş, %40’lık bir kesim ise korsan yazılımın iyi olduğunu ifade etmiş!

BSA başkanı Matt Reid, kullanıcıların yazılım çaldıklarının farkında olmadığını söylüyor. Yine raporda yer verildiğine göre kullanıcılar çoğunlukla ücretli bir yazılım alıp bunu paylaşmayı yasal buluyor. BSA ise haklı olarak bunu reddediyor. BSA Türkiye'nin görüşleri de aynı şekilde.

BSA'in bu konudaki tüm raporlarına şuradan ulaşabilir, bir ara televizyonlara da çıkan bilgilendirme videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Erkin Tek Erkin Tek

  Korsan yazılım kullanmak bir şirket için en utanç verici şey olmalı.

  Linux kullanma alternatifleri araştırılmalı (annem 2 yıldır pardus kullanıyor.) ve eğer küçük bir site olmayacaksa .Net kullanılmamalı. (Php , phyton vb.) (Site büyüdüğünde lisans paraları hiç makül seviyelerde olmaz.). Ofis programları için LibreOffice çok iyi bir alternatif, tabi 400$ sizin için anlamlı bir para ise.

 2. Selcuk Nural Selcuk Nural

  BSA, microsoft ürünlerine ağırlık vermiş bir şirket.

  Microsoft gerçekten lisans kontrolü yapmak istiyor olsa günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması sayesinde bunu çok kolay, çok rahat yapabilir.

  Fakat Microsoft bunu yapmak yerine, lisanssız kurulum ve kullanıma izin veren bir yayılma politikası izliyor. Bu politika insanların para ödemeden kullanmaları, alışkanlık kazanmaları ve sonrasında para ödemeleri üzerine kurulmuş bir yapı.

  Ayrıca buna ek olarak Rusyada 50 dolara satılan bir lisans Türkiye de 150 dolara satılıyor, bu tarz şirketlerin rekabetine etki edecek uygulamalara imza atıyorlar.

  Lisanssız kullanımın büyüme nedeni sadece kullanıcılar değil, kullanıcılara bu kurguya hazırlayan yazılım şirketlerinin güzide politikaları olduğunu düşünüyorum.

 3. Ben online lisans satıcısı olarak Türkiye de bu rakamın daha fazla olduğunu düşünüyorum. Sitemize gelen kullanıcıların enaz %90 lık bölümü satışını yaptığımız ürünleri (yazılım, oyun vs..) indirmek amacıyla geliyor.

  Zaman zaman programı sepete ekledim ama indirme işlemi bir türlü başlamadı şeklinde mesajlar da alıyoruz. Hatta bağzıları telefonla bizi arayarak nasıl indirebileceğini soruyorlar. Bizler de gezdikleri sitenin bir alışveriş sitesi olduğunu kendilerine hatırlatıyoruz. Bunun üzerine pek çoğu peki hangi siteden indirebilirim şeklinde bir soru yöneltiyorlar.

  Sektörde olan birisi olarak Türkiye'de yazılım, oyun yada her hangi bir ürünün lisansını satarak para kazanmak elinizdeki parayı çöpe atmak ise eş değer olduğunu düşünüyorum! Hele hele stok tutarak satış yapmayı planlıyorsanız... Dağıtıcı firmaların düşük kar oranları ve sürekli değişen fiyatlar gibi nedenlerden dolayı; Sektöre girmekle yapmış olduğunuz hatayı iyice pekiştirmekten öteye gidemezsiniz.

  Kısaca özetlemek gerekirse uzak durulması gereken bir sektör.

  1. Haklısınız. Ancak Türkiye'de bahsi geçen yazılımları gerçekten profesyonelce kullanacak çok fazla insan olduğunu sanmıyorum. Mesleki ya da ticari anlamda kullanacak birinin yazılımı korsan kullanması ise saçma olur, yaptığı eserleri veya diğer ürünleri tehlikeye atmak olur.

   Diğer yandan da öğrenmek veya denemek için de dünya standardı yazılımlara bütçe ayırmak da bir yandan mantıksız. Bununla en iyi başa çıkma yolu da bazı firmaların yaptığı gibi ücretsiz öğrenim lisansı oluyor.

   Sizi arayan kişi veya kişilerin de çevreleriyle pek alakadar olmadıkları ortada. Şayet diğer türlü yazılımı edinmek için kullanılacak diğer yolları size sormazlardı.

 4. Bence kişisel yazılımlar her zaman korsana tabi tutuluyor. İnsanlar standart sürüm yerine illa pro sürümünü kullanmak istiyorlar. Buna bazı kurumlar ve dahası şirketlerde dahil. Oysa şirket yada kurum para kazanan bir sektör olmasına rağmen lisans ücretini ödemeyi kabul etmiyor. Nedenide kişisel yazılım ve sorun olmayacağını düşünüyor. Öte yandan aynı şirket Sap ve çeşitli veritabanı uygulamalarına tonla para ödüyor. Nedenide çok basit. O yazılımlarının sektörel yazılım olması ve korsanı yani warez i bulunaması ve en önemliside şirketin bilgilerinin açık edilmesini istemediği içindir. Çoğu sitede yerli yazılımlar dağıtılmıyor. Altınada not düşüyorlar; Yerli Firma olduğu için buna gönlümüz rahat değil. Mantığa bak sen ! Yabancı firma olunca rahat mı oluyor gönlün sanki ?

 5. Peki Türkiyedeki saçma OEM retail lisans işine ne demeli?

  Neymiş bilgisayarın 3 parçası değişirse oem lisans geçerli olmazmış?

  Neymiş oem lisans diğer parçalarla aynı fatura satılmalıymış yoksa korsan olurmuş.

  Ebayde ikinci el lisans satılırken Türkiye de kanunlar bile izin verirken windows lisans ikinci el satışı yasak.

 6. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  BSA, Sadece Microsoft, ürünlerinin korsanını araştırıyor! oysaki bir çok ürün var BSA tarafından kontrol edilmesi gereken, Acronis ve Adobe bunların en başında geliyor!

  1. BSA in sayfasına girerseniz adobe dan tutunda siemensin ürünlerine kadar birçok firmayı takip ettiklerini görebilirsiniz.