Akakce Raporu: Tablet Bilgisayarlara ilgi Son 1 Ayda %47 Arttı

Apple'ın geçtiğimiz yıl piyasaya çıkardığı iPad ile birlikte tablet bilgisayarlara olan ilginin arttığı hatta bilgisayar piyasasını olumsuz etkileyecek boyuta ulaştığı konusunda zaman zaman raporlar çıkıyor.
Akakce Raporu: Tablet Bilgisayarlara ilgi Son 1 Ayda %47 Arttı

Apple'ın geçtiğimiz yıl piyasaya çıkardığı iPad ile birlikte tablet bilgisayarlara olan ilginin arttığı hatta bilgisayar piyasasını olumsuz etkileyecek boyuta ulaştığı konusunda zaman zaman raporlar çıkıyor. Ülkemizdeki durumu ölçmek için ise şimdiye kadar elimize geçen bir veri bulunmuyordu.

Akakce.com'un paylaştığı rapora göre son 1 ay içerisinde tablet bilgisayarlara ilgi %47 oranında artış göstermiş. Bir fiyat karşılaştırma platformu olarak akakce.com'da oluşan bu artış satın alma yapma niyetindeki kullanıcı miktarındaki yükselişi göstermesi açısından çok değerli. Rapora göre son 1 ay içerisinde 100 bine yakın kişi tablet bilgisayar fiyatlarını araştırmış.

Akakce.com kullanıcı verilerinin kullanıldığı araştırmada ilk yerli tableti üreten Exper'in EasyPad P10A modeline yönelik bir ilgi olduğunu gösteriyor. Marka bazında bakıldığında ise tabii ki Apple %42 ile en çok aranan marka olurken arkasından %26 ile Exper, %9 ile Mobee geliyor.

2010 yılında taşınabilir bilgisayar kategori içerisinde tablet bilgisayarlar %3.5'luk bir paya sahipken, 2011 yılında bu pay %19'a çıkmış. Model bazında en yoğun ilgiyi 16 GB Wi-Fi iPad çekerken fiyatı düşük olan modellerin daha çok ilgi çektiğini söylemek mümkün.

Akakce.com sonuçlarına göre tüketicilerin %43'ünün 200 - 600 TL fiyat aralığındaki ürünleri araştırdığı ortaya çıkmış. Akakce.com'un bir fiyat karşılaştırma sitesi olduğu düşünüldüğünde, kullanıcı kitlesi için fiyatın önemli bir kriter olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ülkemizde durum böyleyken, Nielsen'in geçtiğimiz hafta Amerika özelinde yayınladığı tablet raporu da ilgiye işaret ediyor. Nielsen'in yaptığı araştırmaya göre Amerika tablet piyasası %82 ile iPad hakimiyetinde. Tablet bilgisayar sahiplerinin %43'ü 3G'li iPad'e sahip olduğunu söylerken, %39'u sadece Wi-Fi bağlantılı iPad modellerinden birine sahip olduğunu belirtmiş. Araştırma sonucuna göre Samsung'un Galaxy Tab'ı %4 paya sahipken, Dell Streak %3, Motorola Xoom %2 pazar payına sahip.

Tablet bilgisayar sahiplerine bilgisayar alışkanlıklarındaki değişim sorulduğunda ise aynı zamanda masaüstü bilgisayara sahip olan kullanıcıların %35'i eskisine göre daha az veya neredeyse hiç bilgisayar kullanmadıklarını paylaşmış. Tablet bilgisayarla birlikte aynı zamanda bir dizüstü bilgisayara sahip olan kullanıcıların ise %32'si ise tablet cihazlarını aldıktan sonra dizüstü bilgisayarlarını daha az kullandıklarını belirtmiş. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki grafiği inceleyebilirsiniz.

Tablet bilgisayarların şu anda performans ve uygulamalar açısından ne kadar verimli ve yeterli olduğu tartışılır. Ancak Apple, Google ve Microsoft gibi sektörün en büyük oyuncularının odaklarını giderek bu piyasaya kaydırdığı bir gerçek. Şu ana kadar yarışta Apple'ın önde olduğunu rahatça söyleyebiliriz ancak akıllı cep telefonu pazarında Android'in gelecekte en yüksek paya sahip olacağı hemen hemen her araştırmada ortaya çıkıyor. Android'li tabletlerin şansı da bu gelecek ön görüsüne göre öne çıkıyor. Android için eksik olan parça ise üretici bacağındaki marka oluyor. Ne yazık ki bu alanda çalışan markaların hiçbiri şimdilik öne çıkmış değil.

Gelecekte tablet bilgisayarların hayatımızdaki yegane cihaz olacağı şu anda biraz fazla futuristik gibi görünse de gerçek. Asıl soru ise ne kadar gelecekte olacağı 5 yıl sonra, 10 yıl sonra 20 yıl sonra?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.