Seçim Öncesi Siyasetin Nabzı Sosyal Medyada Atıyor
Sosyal Ağlar

Seçim Öncesi Siyasetin Nabzı Sosyal Medyada Atıyor

Seçimlere sadece bir buçuk ay kala siyasi partiler seçim hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Diğer yanda ise seçmenler hararetli tartışmalarla seçimlerden kimin nasıl bir başarı elde edeceğini, hangi partilerin barajı geçip, hangilerinin barajın altında kalacağını tartışıyorlar. Eskiden arkadaş arasında gerçekleşen bu sohbetlerin yeni popüler mekanı ise sosyal medya…

Parti liderlerinin her yaptıklarını yeni açıklama sosyal medyada kullanıcılar tarafından tartışılıyor, fikir ve görüşler bildiriliyor. Somedya da bu iletişimleri takip ederek, 19 siyasi partinin katıldığı seçimler öncesinde hangi partilerin sosyal medyada adından daha çok bahsettirmeyi başardığını ölçen bir uygulama hazırladı.

İşte siyasi partilerin internet üzerinde konuşulma oranları…

Somedya'nın araştırmasına göre tüm siyasi partiler arasında kendinden en çok bahsettiren %20,9 ile AKP. Hemen arkasından ufak bir farkla CHP geliyor. %20,3'lük orana sahip olan CHP'nin ardından üçüncü sırada ise %13,4 ile MHP geliyor. %7,5 ile BDP, %7,2 ile HEPAR, %5,2 ile BBP diğer partiler.

Somedya'nın Facebook üzerinden de takip edilebilen uygulaması her 15 dakikada bir güncellenerek bütün partilerin genel durumunu yansıtmasının yanı sıra, her bir partinin ayrı ayrı incelenmesine de imkan veriyor. Alan adlarına göre dağılımları gösteren tabloda hemen hemen tüm partiler için Twitter önde görünüyor. Genellikle Twitter'ın ardından ise sırasıyla Facebook ve Friendfeed geliyor.

Somedya'nın uygulaması aynı zamanda partilerin kendinden bahsettirmeyi başardıkları kaynakları da ayrıca görme imkanı sunuyor. Sosyal medyadaki seçim tartışmalarını mikroblog, sosyal ağ, blog ya da haber sitesi bazında da görmek mümkün.

Seçime yaklaşırken daha da enterasan hale geleceğini tahmin ettiğim bu uygulamayı şu adresten ziyaret ederek partilerin sosyal medyadaki son durumlarını siz de inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Mustafa Mustafa

  sıralamaya giremeyecek adamlar bile burada!

 2. Gerçek anket 12 Haziranda yapılacak. Geçerliliği %100.

 3. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

  Sosyal medyanın bu tip araştırmalarda kullanılmasında örneklemin toplumu temsil edebilir kılması için rastgele örneklem seçimi yöntemi uygulanabilir. Aksi taktirde yanıltıcı sonuçlar vermesi mümkün.

 4. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Bu izlemeyi nasil ve neye gore yaptiklarini nasil ogrenebiliriz?

  1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

   Anladığım kadarı ile belli anahtar kelimeleri ve linkleri takip ediyor... Bu da ortaya yorumlanamayan, gereksiz bir sonuç çıkartıyor. Mesela chp'nin oranı %20.3 çıkmış. Peki bu %20.3'ün kaçı olumlu, kaçı olumsuz? akp'yi destekleyenler akp'den çok chp ve kılıçdaroğlu'nu konuşuyor, genelde de komik mevzular.