Facebook Profiliniz Nasıl Sayfaya Dönüştürülür?
Rehber

Facebook Profiliniz Nasıl Sayfaya Dönüştürülür?

Son hesaplamaların ardından Facebook'un değerinin 50 ile 70 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu yüksek değerlemenin tek nedeni kullanıcı sayısının 700 milyona dayanmış olması ile sınırlı değil. Facebook'u bu kadar değerli yapan etmenlerin başında, dünyanın en büyük sosyal ağ sitesinin firmalara kendi tanıtımlarını yapmak için sunduğu sayfa yapısı geliyor.

Facebook sayfaları, organizasyonların veya tanınmış kişilerin kendilerine ait önemli bilgileri herkese açık bir şekilde resmi olarak paylaşmalarına olanak veriyor. Pek çok firma da sayfaları kullanarak sosyal bir yapıda kullanıcı veya tüketicileri ile etkileşimde bulunabiliyorlar.

Temel olarak Facebook profilleri kişilerin kendi yakın çevreleri ile iletişim halinde olmaları için imkanlar sunarken, sayfalar çok daha gelişmiş ölçümleme ve pazarlama araçları sayesinde site kullanımında ticari ihtiyaçları karşılamayı sağlıyor.

Facebook'u ilk kullanmaya başladığınızda tamamen sosyal bir ortamda tanıdıklarınızla iletişim halinde olmayı tercih etmiş olabilirsiniz ama zaman içinde ihtiyaçlar değişebilir. Eğer Facebook'u artık daha profesyonel sebeplerle kullanmaya başlıyorsanız sizin de bir sayfaya ihtiyacınız var demektir. Üstelik Facebook'un sağladığı bir kolaylık sayesinde kişisel profilinizi kolaylıkla ticari bir sayfaya dönüştürebilirsiniz.

Kimler ihtiyaç duyabilir?

Eğer Facebook'u sadece kişisel amaçlarla kullanıyorsanız doğal olarak bu özelliği kullanma ihtiyacınız olmayabilir. Fakat iki durumda bu özellik işinize yarayacaktır.

Öncelikle tanınmış bir kişiyseniz veya zaman içinde tanınmış hale geldiyseniz profil sayfanızın yavaş yavaş ihtiyacınızı karşılamamaya başladığını fark edebilirsiniz. Hayranlarınız size arkadaşlık teklifleri göndermeye başladıklarında kabul edip etmemek zor bir karar olabilir. Kabul etmezseniz onlarla iletişim fırsatını kaçırabilirsiniz, kabul ederseniz ise aslında gerçek hayatta tanımadığınız insanlarla çok fazla kişisel bilgi paylaşmaktan rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu gibi bir durumda profilinizi bir sayfaya dönüştürmek en iyi çözüm olabilir.

Diğer yandan Facebook'ta kendinizinkinden farklı bir profil sayfası açmış olabilirsiniz. Facebook'un yenilenen kullanım şartlarına göre artık profilleri gerçek bir kişiye ait olması zorunlu. Yani eğer işiniz veya web sitenizi Facebook'a taşımak istiyorsanız bunu bir sayfa oluşturarak yapmanız gerekiyor. Eğer bunun için profil kullanırsanız, oluşturmuş olduğunuz profilin kapatılma riski bulunuyor. Bu gibi bir durumda, açmış olduğunuz profilin arkdaşlarını birer hayrana dönüştürerek hem o hesabın kapatılmasını önlemiş olursunuz, hem de sayfaların detaylı ölçüm imkanları ile sizin için önemli olacak verilere sahip olabilirsiniz.

Avantajları

- Profillerdeki 5000 kişilik arkadaş sınırı sayfalarda bulunmuyor. Yani yeni sayfanız ile 5000'den daha fazla kişiyi bir araya toplayarak tümüyle etkileşimde bulunmanız mümkün.

- Sayfalar çok gelişmiş analiz imkanları sunuyor. Profilinizde arkadaşlarınızın sayısını biliyor olabilirsiniz ama ticari sayfada tarihlere göre yeni hayranlar elde etme oranlarınızı veya hayranlar ile etkileşim süreçlerinizi ölçebilirsiniz.

- Yeni bir sayfanın hiç veya çok az hayrana sahip olması pek de çekici bir durum değil. Bu yüzden profildeki arkadaşların hayranlara dönüştürülmesi bu anlamda da ufak da olsa bir avantaj sağlıyor.

- Profiliniz bir sayfaya dönüştükten sonra artık tüm işlerle tek başınıza uğraşmak zorunda değilsiniz. Sayfaya yöneticiler ekleyerek iş bölümü yapabilirsiniz.

Dezavantajları

- Her şeyden önce bilmeniz gereken bu işlemi yaptıktan sonra bir daha geri dönüş çok zor. O yüzden kişisel profilinizi ticari bir sayfaya dönüştürmeye karar vermeden önce iyice düşünmekte fayda var. Her ne kadar Facebook, bu işlemi yanlışlıkla yapan kullanıcılar için bir talepte bulunma imkanı sunuyor, fakat sonucu için hiçbir garanti vermiyor.

- Ticari Facebook sayfaları aramalarda kişisel profillere göre çok daha farklı özelliklere sahip. Profilinizde kolaylıkla gerçekleştirmeye alışık olduğunuz pek çok işlemi sayfalarda yapamayacaksınız. Çünkü arkadaşlarınız artık hayranlarınıza dönüşmüş oluyor.

- Profilinizi sayfaya dönüştürdüğünüzde tüm resimler, mesajlar ve duvar yazıları da silinecek. Bu yüzden Hesap > Hesap Ayarları'ndan "Ayarlar" sekmesi altında yer alan "Bilgileri İndir" satırındaki "Daha fazla bilgi al"ı seçip açılan sayfada İndir'e tıklamanız yeterli. Alternatif olarak Backupfy gibi bir servis de kullanabilirsiniz.

Karar verdim. Nasıl Yapacağım?

Facebook bu işlem için oldukça basit bir yöntem sunuyor. Profilinizi ticari bir sayfaya dönüştürmek için şu sayfayı ziyaret ederek sayfanızın içeriğini belirlemeniz gerekiyor. Şu anda Facebook henüz kesin bir açıklama yapmamış olsa da 100'den az arkadaşı olanlar profillerini bir sayfaya dönüştürdüklerinde sayfanın ismini değiştirebiliyorlar gibi görünüyor. 100'den fazla arkadaşını hayranına dönüştürecek olanlar ise profil ismini sayfa ismi olarak kullanmak zorundalar.

Kişisel Facebook profilinizi ticari bir sayfaya dönüştürmek için Facebook'un ilgili yardım sayfasında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Slm ben Profılımı Sayfa Halıne getırmeye calısıyorum ama teknık bı sorun oluyor ve bu nu dıyor bunu dememesı ıcın ne yapmalıyım yardımlarınız ııcın sımdıden tskler For your security, you need to complete this process from a computer you've used for browsing Facebook in the past. If this isn't possible, contact customer support.

 2. Feyza Feyza

  benim profilim kendiliğinden bir sayfaya dönüşmüş ve ben bunu düzeltemiyorum. Nasıl düzeltebilirim?

  1. Hakan Hakan

   ahynn benimde öle oldu malasef :(( düzeldemiyomm sayfa olarak kaldı

   1. Kubra Kubra

    bnm de yakın tanıdıgımın basına geldi. düzeltebildin mi acaba?

 3. bende yaptım kışısel profılımı sayfaya dönüştürdüm çok pışman oldum nasıl çözeceğimi bilemiyorum

  1. Bi bardak soğuk su iç :P

 4. şirket hesabına çevrilen facebooku nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız ssevinirim...teşekkürler

 5. Çiğdem Çiğdem

  dönüşümü bakliyorum

 6. Abdullah Abdullah

  Çalışmanız gayet güzel olmuş.Emeğinize sağlık.

 7. Bana da işleme devam etmem için gereken mail bir türlü gelmiyor. Ya Facebook bugün bir problem yaşıyor bu konuda ya da şansım bana tecavüz etmeye çalışıyor. Nasıl çözüleceğini bilen birisi varsa sevindirir şuan.

 8. Fashionsbitblog Fashionsbitblog

  Merhaba. Bn de hesabimi sayfaya donusturmek istiyorum ancak yazida verilen link calismiyor. yardimci olirsaniz cok sevinirim. Yazi cok faydali olmus baya ugrastim ama beceremedim:(

 9. face hasebıma girmeye calıştığımda profil sayfaya dönüştürülüyor denıyor ama sayfaya ulaşamıyorum nasıl tekrar hesabıma giricem oturumum hıc acılmıyor ne kadar zamanda kullanabılırım

 10. Merhaba. Profilimi sayfaya dönüştürdüm ancak arama sonucunda sayfam yerine profil hesabım görüntüleniyor. Bu konuda yardım bekliyorum. Teşekkürler.