Google Kobi Günü'nde Neler Yaşandı?

Açıklama: Serkan Karaduman, Boyut Yayın Grubu'nda Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak çalışmaktadır. Bu yazısı Webrazzi'de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Google Kobi Günü Google Türkiye'nin gerçekleştirdiği KOBİ Günü, dün Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. 2500'e yakın firma sahibi ve çalışanını bir araya getiren etkinlikte “internetin geleceği”, KOBİ'lerin bu gelişim sürecinde nerede olması gerektiği ve Google'ın ürünlerinden nasıl faydalanacaklarından bahsedildi ve ben de gün içinde yaşananları sizler için derledim.

Toplantının ilk oturumda sunum yapan Google Güney ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan Sorumlu Pazarlama Direktörü Yonca Brunini, Google’ın misyonu, vizyonu, bazı stratejik şirket prensiplerinden bahsederek katılımcılara temel anlamda Google’ı tanıttı. Ardından Türkiye’de internet kullanımı ile ilgili bilgiler paylaşan Google Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, Türkiye’deki internet kullanıcılarının % 95’inin her gün çevrimiçi olduğunu, bu nedenle KOBİ’lerin yönünü internete çevirmeleri gerektiğini keyifli örnekler vererek belirtti.  Türkiye’nin internetteki durumunu geçmişiyle ve geleceğiyle gösteren eğlenceli sunumu kaydetmeyi de ihmal etmedim.

Öğleden önce işletmeler için Google çözümlerinden bahsetmek üzere sahneye çıkan Google Avrupa, Ortadoğu ve Afrika KOBİ Pazarlama Müdürü Sandeep Menon, dünyada her gün ortalama 2 milyar insanın online olduğunu ve günlük 4 milyardan fazla arama yapıldığını belirtti.

Menon, daha çok küçük ölçekli sayılabilecek işletmelerin Google araçlarını kullanarak sağladıkları başarı öykülerini paylaştı ve Fransız KOBİ’lerinin bu hizmetlerden yararlanmayanlara göre iki kat daha fazla büyüdüğünü söyledi.

Google Kobi Günü Google İrlanda'dan Arama Kalitesi Uzmanı Moris Kastro ve Arama Kalite Analisti Pedro Dias’ın birlikte yaptıkları sunumda ise işletmelerin Google arama sonuçlarında nasıl iyi bir yer edinebileceklerine dair bazı ipuçları paylaşıldı. Şirketlerin web sayfalarında özellikle yapmaları gereken optimizasyonlar ile ilgili detaylı bilgiyi Google Webmaster Araçlarını kullanarak rahatlıkla tespit edebileceklerini dile getiren Kastro, bu araçlardan bazılarını da örneklerle paylaştı.

Öğleden sonraki oturumlarda tanıtılan Google ürünleri ise başlangıç ve ileri seviye olmak üzere paralel oturumlar halinde devam etti. Google AdWords sunumda daha çok yeni eklenen İlgi Alanı Kategorilerine Dayalı Pazarlama özelliği üzerinde durulurken, Görüntülü Reklam Ağı sunumunu yapan Online Ortaklıklar Hesap Yöneticisi Cozi Namer de bu ağın kullanılması halinde daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşılabileceğinden bahsetti. Namer, Görüntülü Reklam Ağı ürünün geliştirilmesi sırasında Google mühendislerinin 5.400.000 saat çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Google Kobi Günü

Paralel oturumların sonuncusu olan Google Analytics sunumu ise Online Medya Uzmanı ve Analytics Gurusu olan Cemal Büyükgökçesu tarafından gerçekleştirildi. Özellikle dönüşümlerin hesaplanması ve doğru raporların hazırlanması halinde Analytics’in web sitelerinin verimliliğini arttırması hakkında bilgi veren Büyükgökçesu, Google Analytics’in yeni arayüzünü de katılımcılara anlattı.

İçerik olarak hem başlangıç seviyesindeki hem de ileri seviyedeki katılımcılara hitap eden etkinliğin en çok dikkatimi çeken oturumu ise sanırım Google Ürün Pazarlama Müdürü Zeynep İnanoğlu’nun sunumuydu. Bu oturumda İnanoğlu, Google’ın en yeni teknolojilerini uygulamalı olarak paylaştı. Henüz Türkiye’ye gelmemiş olan ‘mobil cihazınızla çektiğiniz bir resmi tanıyıp, onun hakkında arama sonuçlarını gösteren’ yeni özelliği Google Goggles'ten bahseden İnanoğlu, son dönemde hepimizin kullanmaya başladığı sesli arama özelliğini test ederek katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Google Kobi Günü

Salonlarda KOBİ’lere en çok yarar sağlayacak Google ürünleri tanıtılırken, salon dışında yer alan stantlarda bu ürünler hakkında Google yetkilileri birebir bilgi veriyordu. Google’a ait stantların yanı sıra 20’ye yakın sertifikalı Google iş ortağına ait stantlarda da bu etkinliğe özel bir çok şirkete kendi hesapları üzerinden ücretsiz optimizasyon önerilerinde bulunulması güzeldi.

Ayrıca, Google’ın eğlenceli yüzünü yansıtan etkinlik alanında konuklar, renkli armut koltuklarda oturup, Google logosunun ilham kaynağı Legolar ve ‘Bir Logo Da Sen Yap’ duvarında yaratıcılıklarını sergileyerek keyifli zaman geçirdiler. :)

Genel olarak bakıldığında Google ürünlerini kullanarak neler yapabileceklerini gören birçok KOBİ temsilcisinin bu toplantıdan yeni ve yaratıcı fikirlerle ayrılmış olduğunu düşünüyorum. Umarım katılımcılar işlerini büyütmek için gereken notları almıştır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.