Google Kobi Günü'nde Neler Yaşandı?
Etkinlikler

Google Kobi Günü'nde Neler Yaşandı?

Açıklama: Serkan Karaduman, Boyut Yayın Grubu'nda Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak çalışmaktadır. Bu yazısı Webrazzi'de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Google Kobi Günü Google Türkiye'nin gerçekleştirdiği KOBİ Günü, dün Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. 2500'e yakın firma sahibi ve çalışanını bir araya getiren etkinlikte “internetin geleceği”, KOBİ'lerin bu gelişim sürecinde nerede olması gerektiği ve Google'ın ürünlerinden nasıl faydalanacaklarından bahsedildi ve ben de gün içinde yaşananları sizler için derledim.

Toplantının ilk oturumda sunum yapan Google Güney ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan Sorumlu Pazarlama Direktörü Yonca Brunini, Google’ın misyonu, vizyonu, bazı stratejik şirket prensiplerinden bahsederek katılımcılara temel anlamda Google’ı tanıttı. Ardından Türkiye’de internet kullanımı ile ilgili bilgiler paylaşan Google Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, Türkiye’deki internet kullanıcılarının % 95’inin her gün çevrimiçi olduğunu, bu nedenle KOBİ’lerin yönünü internete çevirmeleri gerektiğini keyifli örnekler vererek belirtti.  Türkiye’nin internetteki durumunu geçmişiyle ve geleceğiyle gösteren eğlenceli sunumu kaydetmeyi de ihmal etmedim.

Öğleden önce işletmeler için Google çözümlerinden bahsetmek üzere sahneye çıkan Google Avrupa, Ortadoğu ve Afrika KOBİ Pazarlama Müdürü Sandeep Menon, dünyada her gün ortalama 2 milyar insanın online olduğunu ve günlük 4 milyardan fazla arama yapıldığını belirtti.

Menon, daha çok küçük ölçekli sayılabilecek işletmelerin Google araçlarını kullanarak sağladıkları başarı öykülerini paylaştı ve Fransız KOBİ’lerinin bu hizmetlerden yararlanmayanlara göre iki kat daha fazla büyüdüğünü söyledi.

Google Kobi Günü Google İrlanda'dan Arama Kalitesi Uzmanı Moris Kastro ve Arama Kalite Analisti Pedro Dias’ın birlikte yaptıkları sunumda ise işletmelerin Google arama sonuçlarında nasıl iyi bir yer edinebileceklerine dair bazı ipuçları paylaşıldı. Şirketlerin web sayfalarında özellikle yapmaları gereken optimizasyonlar ile ilgili detaylı bilgiyi Google Webmaster Araçlarını kullanarak rahatlıkla tespit edebileceklerini dile getiren Kastro, bu araçlardan bazılarını da örneklerle paylaştı.

Öğleden sonraki oturumlarda tanıtılan Google ürünleri ise başlangıç ve ileri seviye olmak üzere paralel oturumlar halinde devam etti. Google AdWords sunumda daha çok yeni eklenen İlgi Alanı Kategorilerine Dayalı Pazarlama özelliği üzerinde durulurken, Görüntülü Reklam Ağı sunumunu yapan Online Ortaklıklar Hesap Yöneticisi Cozi Namer de bu ağın kullanılması halinde daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşılabileceğinden bahsetti. Namer, Görüntülü Reklam Ağı ürünün geliştirilmesi sırasında Google mühendislerinin 5.400.000 saat çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Google Kobi Günü

Paralel oturumların sonuncusu olan Google Analytics sunumu ise Online Medya Uzmanı ve Analytics Gurusu olan Cemal Büyükgökçesu tarafından gerçekleştirildi. Özellikle dönüşümlerin hesaplanması ve doğru raporların hazırlanması halinde Analytics’in web sitelerinin verimliliğini arttırması hakkında bilgi veren Büyükgökçesu, Google Analytics’in yeni arayüzünü de katılımcılara anlattı.

İçerik olarak hem başlangıç seviyesindeki hem de ileri seviyedeki katılımcılara hitap eden etkinliğin en çok dikkatimi çeken oturumu ise sanırım Google Ürün Pazarlama Müdürü Zeynep İnanoğlu’nun sunumuydu. Bu oturumda İnanoğlu, Google’ın en yeni teknolojilerini uygulamalı olarak paylaştı. Henüz Türkiye’ye gelmemiş olan ‘mobil cihazınızla çektiğiniz bir resmi tanıyıp, onun hakkında arama sonuçlarını gösteren’ yeni özelliği Google Goggles'ten bahseden İnanoğlu, son dönemde hepimizin kullanmaya başladığı sesli arama özelliğini test ederek katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Google Kobi Günü

Salonlarda KOBİ’lere en çok yarar sağlayacak Google ürünleri tanıtılırken, salon dışında yer alan stantlarda bu ürünler hakkında Google yetkilileri birebir bilgi veriyordu. Google’a ait stantların yanı sıra 20’ye yakın sertifikalı Google iş ortağına ait stantlarda da bu etkinliğe özel bir çok şirkete kendi hesapları üzerinden ücretsiz optimizasyon önerilerinde bulunulması güzeldi.

Ayrıca, Google’ın eğlenceli yüzünü yansıtan etkinlik alanında konuklar, renkli armut koltuklarda oturup, Google logosunun ilham kaynağı Legolar ve ‘Bir Logo Da Sen Yap’ duvarında yaratıcılıklarını sergileyerek keyifli zaman geçirdiler. :)

Genel olarak bakıldığında Google ürünlerini kullanarak neler yapabileceklerini gören birçok KOBİ temsilcisinin bu toplantıdan yeni ve yaratıcı fikirlerle ayrılmış olduğunu düşünüyorum. Umarım katılımcılar işlerini büyütmek için gereken notları almıştır.

Yorumlar (16)
 1. Necip Çağlar Necip Çağlar

  En azından ‘Bir Logo da Sen Yap’ yazılmasını önerecek kadar Türkçe bilgisi ve sevgisi olan çalışanı yok muymuş Google Türkiye'nin merak ettim doğrusu. Bu son resimdeki nasıl bir çirkinliktir!

  1. Hangi çirkinlik?

   1. Serkan Serkan

    da eki ayrımı yazılır diyen tipik emekli edebiyat ögretmeni tipi işte :) salla özgür :) dilin sadece anlaşmak için kullanıldığını anlayamamış işte

  2. Ben hiç bir çirkinlik göremedim. "da" bağlacı da tam yerinde ama...

 2. Ismail Ismail

  Bende bu etkinliğe davet edildim ama malesef işlerim nedeniyle istanbulda olamadım. Keşke hafta sonu yapılsaydı bizim gibi şehir dışından gelecekler de düşünülmesi gerekirdi.

  1. Serhat Serhat

   Aynı durumu ben de yaşadım hafta içi olması nedeniyle ben de katılamadım.Goole ile güzel verimli bir gün geçirmişler. Bu tarz etkinlikler umarım artar

 3. Motoryat Motoryat

  google yaptıgı bu cok guzel toplantı harıka ıdı cok keyif aldım vede dogru yetkili kişilerdende aşırı bilgi yuklemesıde ayrıyetten keyifli idi teşekkurler ... google

  1. Bu toplantıya hafta sonu olmaması nedeni ile katılamadım. Fakat katılan arkadaşlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda çok verimli geçtiğini anladım. Nusret arkadaşın dediği gibi toplantı videolarını yayınlarsanız çok memnun olurum.

 4. Nusret Nusret

  Merhaba.

  Tüm videoları görebileceğim bir yer var mı. veya sizde varsa yayınlar mısınız. özellikle son iphone ve android ile testlerin yapıldığı oturumun videosuna ihtiyacım var.

  Teşekkürler.

  1. Merhabalar Nusret Bey,

   O sırada cep telefonu ile küçük bir canlı yayın yapmıştım. Çekim çok iyi değil ama görmek isterseniz http://qik.com/video/39331906 adresinden izleyebilirsiniz.

 5. Oğuz Kağan Aslan Oğuz Kağan Aslan

  youtube Google Türkiye resmi kanalında yayınlanan videoyu paylaşmak istedim.

  http://www.youtube.com/watch?v=R8A9pOP7524

  bu arada videonun 2:59 anına geldiğinizde Doodle çizerken gülümseyen insana dikkat edin. O benim... :)

  Teşekkürler Google beni meşhur ettiğin için... :P

 6. Tuba Bal Tuba Bal

  Google Kobi Günü her ne kadar büyük ve güzel bir etkinlik olmuş olsada, ben amacına çok uyum sağladığını düşünmüyorum. Etkinliğin ismi kobi günü, bende dahil gelenlerin çoğu bu işi zaten bilen uygulama satan, yazılım hizmeti veren, serifikalı Google partneri adı altında müşterilerinden abartı hizmet bedelleri alan amatör firmalar ve temsilcileriydi. Kobiler yokmuydu, tabiki vardı. Sayıları az olmakla beraber bu işi uzun zamandır bilen ve takip eden insanlardı. Hani yeni insanlar, hani bu işi bilmeyenler nerde? Yoklar, neden? Çünkü sen bir gün düzenliyorsun ama sadece sende hesabı bulunan insanları bu etkinliğe çağırıyorsun. Sonrada Türkiye' de interneti tanıtalım, insanları interneti daha etkin kullanmaları konusunda eğitelim diyorsun. Hep aynı yüzler, hep aynı konular... İnternet başka bir şey Google başka birşey. Onlar herne kadar kendini özgür internet dünyasının hakimi olarak görselerde... Google Türkiye zayıf bir yapılanma. Kendi bildiklerini kendileri ile paylaşan bir kurum. Ordan bir arkadaştan bilgi almaya çalışıyorum, bana diyorki, ben daha işe yeni başladım, siz beni 3 hafta sonra arayın ben işi öğrenmiş olurum o zamana kadar:)) Gerçekten komik ve düşündürücü. Google arama motorunu internet sanan bir topluma eğitim vermek kolay olmadığı gibi Google Türkiye' nin, Google merkeze bakın biz burda çok güzel etkinlikler düzenliyoruz, işimizi çok iyi yapıyoruz, insanları eğitip onları bilgilendiriyoruz dediklerini ve sadece kendi kendilerini kandırdıklarını düşünüyorum. Arayın Google Türkiye' yi bakalım aradığınız kişiye ulaşabilecekmisiniz. yada size doğru düzgün cevap verebilecek birini bulabilecekmisiniz. Hepsini geçtim e- mail gönderin yanıtını bakalım 1 haftadan önce alabilecekmisiniz. HAYIR! Şimdi aklıma geldi, bir insan kaynakları sitesinde çalıştığım dönemde bir ilan satmıştı çalıştığım firmanın MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ Google Türkiye'ye ve 4 ay ödemesini alabilmek için Google Türkiye' nin peşinde koştuklarını hergün aradıklarını ve ödemelerini alamadıklarınıda iyi bilirim...

  Teşekkürler.

  1. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

   bence çok yerinde bir değerlendirme yapmışsınız, Google'ın gerçek KOBİ'lere ulaşması lazım...

 7. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

  Google'ın yeni ticaret kanunu ile gelen internet sitesi kurma zorunluluğu konusuda proaktif bir destek üretme poziayonu alması çok yerinde olacak bence...

 8. Millet uzaya çıktı biz hala da-de bağlaçlarındayız, tamam gerekli, milli değerlerimizden biriside dilimizdir ama adamlar Türkçe Versyon çıkarmazken, bu kadarınıda yanlış yazmışsa ne olurki, sadece burası için demiyorum Türk Malı olan bir çok hatalı basım varken bize susmak düşer. :) Bence bir hata yok bu kapsamdan bakıldığında. ;)

  1. Sen de düzgün yazsaydın daha anlamlı olurdu. O zaman sıra uzaya çıkmaya gelirdi.