Yeni Google Analytics'te Neler Değişti?

Google bundan kısa bir süre önce duyurduğu yeni Analytics ara yüzünü bugün itibariyle kullanıma sundu. Google'ın resmi blog yazısında da belirtildiği gibi yeni Analytics herkes tarafından aynı anda kullanılmaya başlanabilir. Fakat değişim otomatik değil.

Eğer bugün Analytics'e göz attıysanız, alıştığınız eski sürümü gördünüz demektir. Üste menüde yer alan "Yeni Sürüm" bağlantısına tıkladığınızda ise saniyeler içerisinde önemli yenilikler getiren yeni Analytics'e göz atmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra eski sürüme dönmek de aynı bölümde yer alan "Eski sürüm" bağlantısına tıklayarak gerçekleşebilir.

Yeni Analytics ilk bakışta değişen ara birimi ile dikkat çekiyor. Fakat biraz inceledikten sonra asıl değişimlerin özelleştirilebilir raporlar ve gösterge tablosunda olduğunu görmek mümkün.

Her şeyden önce Google Analytics v5'in yeni ara yüzü önceki sürümden daha hızlı. Yeni sürümle beraber artık kullanıcı başına 20 farklı ana gösterge tablosu oluşturmak mümkün ve her ana gösterge tablosunda 12 farklı kişiselleştirilebilir tablo bulunabiliyor. Yeni Analytics tüm bu tablolarının yerlerini dilediğiniz gibi değiştirmeye ve istediğiniz gibi adlandırmaya da olanak veriyor. Bu sayede yeni sürümle beraber artık görmek istediğiniz rapor ve bilgileri tam olarak istediğiniz şekilde görebiliyorsunuz.

Bunun dışında gelişmiş raporlama yapısı ile artık tam olarak ihtiyaç duyduğunuz konularda ayrıntılı bilgileri hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Durum ve olaylara özel hedefler koyarak örneğin artık indirilen dosyaların raporunu ayrıca inceleyebilirsiniz.

Bunlarla beraber yeni sürümde halen bazı eksiklikler bulunuyor. Örneğin raporları PDF olarak indirmek veya e-posta ile almak ancak bir süre sonra mümkün olabilecek. AdWords ve AdSense hesaplarınızı Analytics hesabınız ile bir arada kullanmak için de biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Yeni Analytics özellikle arabirim açısından önemli değişiklikler getiriyor ve her büyük değişiklikte olduğu gibi kullanıcılar tarafından yadırganıyor. Açıkçası ilk gördüğüm anda göz hoş gelmesinin dışında ben de yadırgadım. Fakat tahminimden çok daha kısa süre içinde yeni arabirime alıştım ve eskisinden daha kullanışlı gelmeye başladı bile…

Yeni Google Analytics'i siz nasıl buldunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.