Yeni Google Analytics'te Neler Değişti?
Araçlar

Yeni Google Analytics'te Neler Değişti?

Google bundan kısa bir süre önce duyurduğu yeni Analytics ara yüzünü bugün itibariyle kullanıma sundu. Google'ın resmi blog yazısında da belirtildiği gibi yeni Analytics herkes tarafından aynı anda kullanılmaya başlanabilir. Fakat değişim otomatik değil.

Eğer bugün Analytics'e göz attıysanız, alıştığınız eski sürümü gördünüz demektir. Üste menüde yer alan "Yeni Sürüm" bağlantısına tıkladığınızda ise saniyeler içerisinde önemli yenilikler getiren yeni Analytics'e göz atmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra eski sürüme dönmek de aynı bölümde yer alan "Eski sürüm" bağlantısına tıklayarak gerçekleşebilir.

Yeni Analytics ilk bakışta değişen ara birimi ile dikkat çekiyor. Fakat biraz inceledikten sonra asıl değişimlerin özelleştirilebilir raporlar ve gösterge tablosunda olduğunu görmek mümkün.

Her şeyden önce Google Analytics v5'in yeni ara yüzü önceki sürümden daha hızlı. Yeni sürümle beraber artık kullanıcı başına 20 farklı ana gösterge tablosu oluşturmak mümkün ve her ana gösterge tablosunda 12 farklı kişiselleştirilebilir tablo bulunabiliyor. Yeni Analytics tüm bu tablolarının yerlerini dilediğiniz gibi değiştirmeye ve istediğiniz gibi adlandırmaya da olanak veriyor. Bu sayede yeni sürümle beraber artık görmek istediğiniz rapor ve bilgileri tam olarak istediğiniz şekilde görebiliyorsunuz.

Bunun dışında gelişmiş raporlama yapısı ile artık tam olarak ihtiyaç duyduğunuz konularda ayrıntılı bilgileri hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Durum ve olaylara özel hedefler koyarak örneğin artık indirilen dosyaların raporunu ayrıca inceleyebilirsiniz.

Bunlarla beraber yeni sürümde halen bazı eksiklikler bulunuyor. Örneğin raporları PDF olarak indirmek veya e-posta ile almak ancak bir süre sonra mümkün olabilecek. AdWords ve AdSense hesaplarınızı Analytics hesabınız ile bir arada kullanmak için de biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Yeni Analytics özellikle arabirim açısından önemli değişiklikler getiriyor ve her büyük değişiklikte olduğu gibi kullanıcılar tarafından yadırganıyor. Açıkçası ilk gördüğüm anda göz hoş gelmesinin dışında ben de yadırgadım. Fakat tahminimden çok daha kısa süre içinde yeni arabirime alıştım ve eskisinden daha kullanışlı gelmeye başladı bile…

Yeni Google Analytics'i siz nasıl buldunuz?

Yorumlar (9)
 1. Muhittin Özer Muhittin Özer

  Yeni sürümü ben 2 gün önce farkettim (yazıda bugünden itibaren denilmiş ancak muhtemelen tüm diller için aktif olması bugün gerçekleşmiştir), şahsen daha başarılı buldum daha çok bilgiyi aynı anda görme imkanı sağlıyor.

 2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  Ben yeni sürümü beğenmedim, dashboard'a ekleme kısmında tam istediklerimi bulamadım. 2 gün kullanıp eski sürüme geri döndüm.Belki zamanla daha güzel bir hale gelecektir.

 3. Gökçe Çözen Gökçe Çözen

  Ben özellikle overview panellerini daha kullanışlı buldum. Segmentasyon yapmak daha kolay ve hızlı. Aynı zamanda menülerde yapılan tasarım değişiklikleri de aradığınızı bulmanızı kolaylaştırıyor.

 4. her şeyden önce daha minimalist bir yapıya bürünmüş. Gösterge tabloları daha düzgün hale getirilmiş. Güzel yani, benimde şimdiden hoşuma gitti.

  Ama tabii raporları PDF almak ve e-posta göndermek mümkün olsaymış çok daha pratik olurmuş.

  1. Aybar Dumlu Aybar Dumlu

   Evet PDF çıktı alma seçeneği kalkmış. Bu çok kötü oldu.

 5. Bir kaç haftadır beta olarak test ediyordum fakat pdf çıktı almak üstlerine rapor sunması gerekenler için olmazsa olmaz bir özellik.

 6. Yeni sürümü 10 gündür kullanıyorum ben. Sanırım Google herkes için aynı anda kullanıma sunmadı. Başka bir arkadaşımdada 4 gün önce yeni sürüm aktif oldu.

  Yeni sürümün bir çok güzel yeni özelliği var özellikle detaylı raporlama yönünde. Ancak eski sürümün anasayfasında genel olarak ihtiyaç duyduğum tüm bilgilere tek ekranda ulaşabiliyorum. Bu yönden hala eski sürümü kullanıyorum bazı detaylı istetistikleri almak için ara sıra yeni sürüme geçiyorum. Ama illaki eski sürümü bir süre sonra yayından kaldıracaklar ozaman mecburen yenisine temelli geçiş yapacağız

 7. Yeni sürüme alışmak biraz zaman alacak gibi.

 8. Mustafa Kirimli Mustafa Kirimli

  Yeni sürümde özellikle Flash kullanımını neredeyse bitirmeleri (bir çok yerde yok gibi görünüyor) arayüzü oldukça hızlandırmış.

  Eski arayüzde en can sıkıcı yeri tarih seçme alanının flash olmasıydı bence..

  Alışma kısmı ise Adwords ün yeri arayüzüde tepki almıştı ama üzerinden bu kadar zaman geçtikten sonra "eski sürüm?" deseler hayatta olmaz yanıtını alır.

  Google galiba olayın farkında ve zorunlu geçiş yapmıyor en azından ilk günlerde :)