Huawei Androidli Ideos ile Türkiye Pazarına Giriyor
Arama
Mobil

Huawei Androidli Ideos ile Türkiye Pazarına Giriyor

Huawei Ideos X5 - Huawei IdeosAndroidli cihazların ülkemize girişi biraz yavaş oldu ancak büyümesi için aynı şeyi söylemek zor. Ardı ardına yerli pazara dahil olan Androidli cihaz üreticileri arasına Çinli Huawei de katıldı. Ideos ve Ideos  X5 ile Türkiye’nin akıllı telefon penetrasyonunu Avrupa ve ABD seviyesine yükseltmek isteyen Huawei, hatırlanacağı üzere mobil operatörler üzerinden pazara ilk adımını atmıştı.

Androidli telefonlarıyla dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri konumundaki Huawei, özellikle uygun fiyatlı cihazlarıyla girdiği pazarları hareketlendiriyor. Bugüne kadar 100 milyonun üzerinde cihaz üreten Huawei, Ideos’u küresel pazara tanıttıktan 3 ay sonra 1 milyonun üzerinde sattığını açıklamıştı. Türkiye pazarında da fiyat avantajı sayesinde hedeflediği 1o milyon satış adedine ulaşmak istiyor.

Türkiye’de 60 milyonu aşkın mobil abone var. Huawei’in kendi segmentinde belirli bir pazar payına ulaşacağına şüphe yok. Ancak yazılım ve donanım arasındaki dengenin ne kadar tatmin edici olduğunu tahmin etmek zor değil.

Yukarıda tanıtım videosunu izlediğiniz Ideos, 2.8 inç boyutunda 320 x 240 çözünürlüklü QVGA TFT dokunmatik ekrana, 3.2 MP kameraya, 256 MB Ram, 32GB’a kadar artırılabilir hafıza ve mobil bağlantıda HSDPA 7.2 Mbps hıza sahip.

Ideos X5 ise 3.8 inç 800×480 çözünürlüklü TFT kapasitif dokunmatik ekrana, 14Mbps’e kadar çıkan HSPA+ bağlantı altyapısına, 720p video kaydedebilen 5 MP kameraya sahip.

Philip Zhihui Liang - Bilgin Demir - Huawei

Pazara hareket getirmesi kadar kullanıcı deneyimini de geliştirmesini umduğum Huawei, Android 2.2 tabanlı modelerinden Ideos’u 399 TL, daha zengin özelliklere sahip olan Huawei Ideos X5’i ise 599 TL satış fiyatıyla pazara sunuyor. Ideos S7 adlı Androidli tabletin Türkiye’ye ne zaman geleceğini ise henüz bilmiyoruz.

Çinli şirket, küresel mobil geniş banttaki % 55’lik pazar payına, Ar-ge gücüne ve cihaz üretimi yaptığı 400’ü aşkın iş ortağından edindiği tecrübeye güveniyor ve  kişiye özel üretim yapabilme yeteneğinde olduğunu söylüyor. Bu birikimlerin nasıl bir sonuç çıkaracağını sanırım kısa sürede görmeye başlayacağız.

Cihazlar hakkındaki tüm teknik bilgilere Ideos ve Ideos X5 tanıtım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. M.Akif dedi ki:

  Çin’in diğer ürünleri gibi bu ürünleri de çakması olmuş.Şöyle modellere baktığımda biraz HTC biraz Nokia hepsinden birşeyler almışlar…

 2. adem dedi ki:

  süper . ürünleri tanıdık sıra firmaları da tanımak, istersen firmafaresi ni tanı

 3. İsmail dedi ki:

  Huawei in Türkiye’ye verdiği değer sanırım bu haritadan belli oluyor.

  http://www.huaweidevice.com/worldwide/images/wordwide.jpg

  1. Halil dedi ki:

   Gerçekten, o ne öyle 😀 Bu arada o imaj unutulmuş bir şey değil, dil seçimi, sayfasında yer alıyor: http://www.huaweidevice.com/worldwide/language.do?method=view

   Balkanlar ve Orta Doğunun da bir kısmı gitmiş 🙂 Adeta orasında bir şeyler olan başka bir imajdan çakılmış gibi.

 4. adnan dedi ki:

  Ben huwaie u3280 kullanıyorum. her bakıma kalite ve bir çok büyük markanın ürettiği telefonlardan daha iyi. çok hizli hemde.

 5. hakan dedi ki:

  İyi güzelde ne zaman gelcecek türkiyeye hala ses seda yok

Bir Yorum Yazın