comScore Raporu: Apple Mobil İşletim Sisteminde Google'a Fark Attı

comScore Raporu: Apple Mobil İşletim Sisteminde Google'a Fark Attı

ComScore'un yayınladığı bir araştırma mobil cihazlarda Apple'ın işletim sisteminin Android'e ciddi bir üstünlük kurduğunu gösteriyor. comScore'un raporunda Apple'ın iOS işletim sisteminin yüklü olduğu iPhone, iPad ve iPod cihazlarının ABD'de toplam 37,9 milyon adet satıldığı görülebiliyor. Google'ın mobil işletim sistemi Android'in yüklü olduğu akıllı telefon ve Galaxy Tab gibi tabletlerin toplam adedi ise 23,8 milyonda kalmış durumda.

Her ne kadar Android büyük bir hızla yayılıyor olsa da, comScore iOS ve Android yüklü tüm mobil cihazları hesaba katınca Apple'ın büyük bir üstünlüğe sahip olduğunu belirtiyor. Bu hesapla iOS, Android'e %59'luk bir fark atmış durumda. ComScore tüm mobil cihazlar arasında iOS işletim sisteminin pazar payının %16,2, Android'inkini ise %10,2 olarak belirtiyor.

Rapordaki ilginç bir detayda söz konusu 37,9 milyon iOS kullanıcısının sadece 4 milyonunun yani %10,5'inin birden fazla Apple'a ait cihaz kullanıyor olması. ComScore farklı akıllı telefon kullanıcıları arasında yaptığı bir değerlendirmede de, farklı markaardal telefona sahip olanların aynı zamanda iPad de kullandığını ortaya çıkarmış. Buna göre ABD'de tüm akıllı telefon pazarının %28,9'unu elinde bulunduran RIM kullanıcılarının aynı zamanda bir de iPad'e sahip olma oranı %17,5. Samsung kullanıcılarının %14,3'ü, LG kullanıcılarının %12,1, Motorola kullanıcılarının %9'u ve Nokia kullanıcılarının sadece %3,4'ü aynı zamanda bir iPad sahibi. Bu listede doğal olarak iPhone kullanıcıları öne çıkıyor. iPhone kullanıcılarının %27,3'ünün tablet tercihi iPad.

Bu rakamlar Gartner'ın Apple adına son derece sevindirici 2015 ön görüsünü doğrular nitelikte. Fakat iPhone kullanıcılarından sonra iPad'e en sıcak bakan RIM kullanıcılarının geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan BlackBerry Playbook'tan sonra tablet konusundaki tercihlerini değiştirmeleri söz konusu olabilir…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.