Melek Yatırımcıların Bir Girişimcide Görmeye Bayıldıkları 10 Şey
Genel

Melek Yatırımcıların Bir Girişimcide Görmeye Bayıldıkları 10 Şey

Açıklama: Fuat Sami, LabX Genel Müdürü ve NTV birFİKRİNmiVAR Programının Yapımcısıdır.

Geçen gün üşenmedim hesapladım, son 4 yılda inanılması zor ama hem LabX hem de birFİKRİNmiVAR vasıtasıyla bugüne kadar tam 10,000 fikir başvurusu görmüşüz. Tam 1,000 tanesiyle birebir görüşme fırsatımız olmuş – bu girişimcilerin en başarılılarını da Melek Yatırımcılarla birebir tanıştırıp şirketlerini kurmuşuz.

Elimin altında böyle bir fikir sınama tecrübesi varken ve bizzat 85 yatırımcı ile sürekli iletişimde olan biri olarak size melek yatırımcılık dünyasında bir adım öne geçmenin tüyolarını vermek istedim. İşte karşınızda Melek Yatırımcıların bir girişimcide görmeye bayıldıkları 10 şey:

1) İlk 1 dakika profesyonelliği: Tanıştığınız ilk dakikada yatırımcınızı etkilemek mi istiyorsunuz..İşte sırrı; Kesin olmasa bile şirketinizin adına karar vermek, bir tasarımcı arkadaşınıza bunun logosunu tasarlatmak, basit bir kurumsal websitenizi hazırlatmak, şirketinizin .com uzantılı emailini almak ve bu bilgilerin olduğu 100 adet kartvizit bastırmanın maliyeti size çok az olabilir (zaten girişimcilikte budur) ama inanın yatırımcıya etkisi paha biçilemez. İlk bir dakikada kurumsallığınızla onları etkilemiş olacaksınız.

2) Göründüğün gibi ol, olduğun gibi görün: Girişimcilerin bir başka düştükleri tuzak da kendilerini olduklarından farklı göstermeye çalışmaktır. Tabii ki de kendinize özen gösterin ve olduğunuzdan bir tık daha güçlü görünmeye çalışın ama neyseniz o’sunuz.. Çünkü yatırımcıların en sevdikleri şey samimiyettir. Hayatınızda hiç takım elbise giymediyseniz giymeyin, niye yatırım istediğinizi samimiyetle anlatın. Yani kendiniz olun, başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı samimiyetle anlatın.

3) İşin gerektirdiği tüm yetkinliklere sahip komple bir takım: Yatırımcılar fikirden ziyade bu işi yapacak ekibe yatırım yaparlar. Muhasebe, avukatlık ve patent danışmanlığı gibi yan hizmetleri de nereden temin edeceğiniz hakkında bilgi sahibi olun. Ama işinizin gerektirdiği temel taşları yatırımcıya gitmeden tamamlamış olmalısınız. Mesela internetten limon satma fikriniz varsa, ekibinizde mutlaka pazarda limon satmış, sitenin yazılımını ve tasarımını yapacak birileri olmak zorunda. Bu ana ekibi toparlarken herkese illa hisse vermek de zorunda değilsiniz - Hisse, Satıştan pay, Yönetim Kurulu üyeliği veya maaş, ekibinizi toparlamak için vereceğiniz avantajlardan bir veya birkaçı olabilir.

4) Yatırımcı ile ilk 1 saatte aranızda ortak bir nokta bulun: Yatırım almaya çalıştığınız kişi de neticesinde hobileri, ilgi alanları olan bir insan. İşe yatırım yaparken muhtemelen %80 sizi bir girişimci olarak beğendiğinden o işe yatırım yapacağından,  mutlaka bazı anlarda fikir-yatırım-ekip üçgeninden çıkıp, aranızda ortak bir nokta yakalamaya çalışın..Hatta toplantı sonrası o atılacak ilk email bununla ilgili olursa - %50 oradasınız demektir. Unutmayın ki sosyal statünüz bir yatırımcıdan ne kadar farklı olursa olsun, mutlaka her insanda bulabileceğiniz gibi, keşfedilmeyi bekleyen ortak bir nokta var.

5) Mutlaka İşe Odaklanın: Yatırımcı belli bir seviyeden başlayan (genelde küçük) ama hızlıca ölçeklenebilir işler görmek isterler. Toplantı içinde planınıza sadık kalın. Çokca sefer şuna şahit oldum: girişimci toplantının ortasında yatırımcının işle ilgilenmediğini düşünüp, onu etkilemek adına bir anda yapılması hayal planlar anlatmaya başlar. Bu planların hepsi de nasıl 1 yılın sonunda işin 10 milyon dolar getireceğini anlatır. Lütfen realist olun, karşınızdaki yatırımcı tabiiki de çok para kazanmak istiyor, ama önceliği düzgün ölçeklenebilir bir iş planı.

6) Tüm maliyetlerin detaylıca hesaplanmış olduğu bir İş Planı: Yatırımcılara onlardan alacağınız sermayeyi nasıl harcayacağınızı gösteren bir iş planı hazırladığınızda, sohbet kesinlikle planda yazan en pahalı 3 kaleme odaklanacaktır. Planda 50,000 TL’ye bir makine alacağınız yazıyorsa bu ürünü üreten / ithal eden 3 farklı firmadan fiyat tekliflerinin mutlaka ekte olması lazım. Veya 5,000 TL’ye bir yazılımcı çalışacağı öngörülüyorsa, ekte 3 tane benzer yazılımcı ile görüşülmüş olduğu ve CV’leri olmalı. Yatırımcı böylece yatıracağı parayı dengeli harcayacak bir girişimciye yatırım yapmanın rahatlığı içine girer.

7) Net maaş Brüt maaş farkını anlayan bir girişimci görmek: Ayrı bir kalem olarak yazdım çünkü tanıştığım girişimcilerin %95’i personele ödenen maaşın şirketin cebinden çıkan tek maliyet olduğunu sanıyor ve birçok yatırımcı bu basit bir şekilde düzeltilebilir hatayı görüp girişimciden soğuyor. Bu hatayı düzeltmek çok kolay, iş planınızda net maaş ve brüt maaş diye 2 tane kolon açın: 2000 TL bir yazılımcının net maaşı ise bunu 1.7 ile çarpın (SSK, gelir vergisi vs için) 3400 TL Brüt Maaş yazın ve şirkete maliyeti olarak bu rakamı esas alın! Bu kadar basit.

8 ) Kesin bir B Planı hatta C Planı!: Çok güzel bir plan yaptınız ve yatırımcıya gittiniz. Ama şu soruya hazırlıklı olun: Ya o önerdiğiniz plan tutmazsa! Mutlaka bir B planınız olsun, çünkü inanın kurulan işlerin zaten %60’ının A planı kesinlikle tutmuyor. Bu benim kurduğum işlerde de böyle oldu, hatta 1 işimizde D planı bizi kurtardı J O yüzden bu sadece yatırımcıyı etkilemek için değil, bir girişimci olarak kendi geleceğinizi kurtarmak için bir çalışma olmalı.

9) İlk Satışın Kanıtı: Yatırımcıya bir iş fikri götürdünüz ama her işin temeli olan satış garanti mi? Bu soru tabiiki garanti olamaz ama bir yatırımcı işinize yatırım yapacaksa en azından işin işlediğinin en büyük kanıtı olan ilk satışı görmek ister. Bu arada ilk satış belgeli bir fatura da olabilir ama işinizi daha kurmadıysanız 2-3 potansiyel müşteriden bir niyet mektubu veya referans da olabilir. Bunu iş fikrinde hangi aşamada olursanız olun mutlaka yapın – aynen B planında olduğu gibi bunu yatırımcı için değil kendiniz için yapın!

10) Net bir Çıkış Stratejisi: Bir yatırımcı favorisi ama girişimciler tarafından yeterince hazırlanmayan bir bölüm. İlerde şirketi en büyük rakibimize satacağız yeterli bir cevap hiçbir zaman değildir. Uluslararası vizyonunuzu burada göstermeye çalışın: Dünya’da yaptığınız işe benzer, veya bulamıyorsanız benzer sektörden oyuncuların hangi gelir seviyesinde ne kadar fiyattan şirketlerini sattıklarını bulun. Alıcı şirketlerin çoğu borsaya kote olduklarından bu bilgilerin aslında birçoğu halka açık oluyor, çarpan rakamları da benzer sektörlerde hep aynı oluyor, 3,4 tane örnek bulmanız yeterli (yani yıllık 5 milyon TL cirosu olan bir şirket 50 milyon USD’ye bir şirket tarafından alındığında bu işin çarpanı 10 kat oluyor). Bu çarpan rakamlarını, Dünya’da bulunduğunuz sektörün genel gelişimi, Dünya’dan ve Türkiye’den oyuncular / potansiyel alıcılar ve sizi niye 2 yıl içinde alacakları ile birleştirdiniz mi, işte çıkış stratejiniz hazır.

İşte bu kadar! İnanın bu yazdıklarım sizi yatırımcı bulma sürecinde çok ciddi bir şekilde öne geçirecek. Sık sık yukarda tekrarladığım gibi, bu tavsiyeleri öncelikli olarak yatırımcılar için değil kendi geleceğiniz için yapın. Hepinize iyi girişimler!

Görsel Kaynak: PeerPower

Yorumlar (18)
 1. Tayfun Tayfun

  Sıcağı sıcağına okudum, Güzel makale için teşekkürler.

 2. Gerçekten girişimcilerin yatırımcı karşısında neler yapması gerektiği ile ilgili çok eksikleri var.

  Daha detay makaleler izlemeli..

 3. faydalı bi yazıydı tesekkurler.

 4. Öncelikle bu faydalı makale için çok teşekkürler.

  Ancak bırakalım artık şu "melek yatırımcı" sözünü. Melek yatırımcı diye birşey yoktur sadece yatırımcı vardır. Kimse kimseye hayrına yatırım yapmıyor. Bir çıkar karşılığında yatırım yapıyor. Bir geri dönüş alacağını düşünsün, bir kar öngörsün ki yatırımcı yatırım yapsın. Meleklikle falan alakası yok bu durumun. Yok "melek yatırımcı", yok "business angel" gereksiz şirin gösterme çabaları bunlar. Yatırımcı yatırımcıdır girişimcide girişimci başka sıfat takmaya gerek yok.

 5. Sarper Sarper

  Girişimci ruha sahip bir çok kişinin faydalanacağı bir makale olmuş.Buna bir şeyler daha eklemek gerekirse bende kendi yorumumu katayım.

  Girişimci ile yatırımcı arasında ki ilişki bir nevi evliliğe benzer.Nasıl ki evleneceğiniz zaman karşıda ki partneriniz de belirli özellikler arıyorsanız yatırımcı da kısmen aynı özellikleri arayacaktır.Akıllı mı,zeki mi,çalışkan mı,sadık mı? gibi kafasında bir çok soruya cevap arayıp size inandığı anda projenize değil size yatırım yapacaktır.

 6. Fikirlere odaklanmaktan, bunun gerçekten bir iş olduğuna olan odağını kaçıran birçok girişimci adayı için güzel bir makale olmuş..Teşekkürler..

 7. Teşekkürler. Güzel bir makale olmuş. Bu maliyetle ve kazançla ilgili olan bölümlerini çok çok iyi okumalı. TV'de girişimciler görüyorum yuvarlama sayılar ve çok çok abartılı kazançlar veriyorlar yatırımcılara.

 8. Melek yatırımcının pek olmadığı bir ülkede bu makalenin de pek bir anlamı kalmıyor sanırım. Neyse ileriki zamanlar için saklanabilecek bir kaynak olsun...

 9. güzel ve faydalı bir yazı teşekkürler

 10. Ferhat Ferhat

  www.karadenizdenalsat.com karadenizdenalsat projeme yatirimci ariyorum nerden bulabilirim karadenizdenal karadenizdesat genelde alicilar kendi yakin cevresinden alis veris yapmakta karadenizdenalsat.com projesi ilerde cok iyi yerlere gelecegine inaniyoruz

 11. Hüseyin Güven Hüseyin Güven

  Bir fikirdir değerli ve aslolan,patron-işçi ilişkisi aramanın bir mantığı yok burada.Farzedelim sadece fikri var kişinin ve hiç bir alt yapısı yok yada hazır değil,patronu daha doğrusu yatırımcıyı etkileme gibi bir kaygısı neden olsun ! Haa yetırımcılar anadan doğma işadamı arıyorsa o başka tabi.Fikirler fikir sahibine özel anlarda gelir ve geliştirilirler.Her meslek sahibide işiyle ilgili fikir taşımayabilir.Frizbi'yi bir fırıncının bulmuş olması gibi mesela.O yüzden derim ki yukardaki 10 altın kural yada nitelik 50 ye de çıkarılabilir hiç önem de taşımayabilir.Fikir-Proje iş yaparmı siz ona bakın,eğer iş yapar ve maddi manevi tatmin ederse logoyu yada şirket adını,teknik ekibi,alt yapısını yatırımcı kursun ne var bunda ! Kaybetmeyip kazanacaksa 10 yada 20 kurala bağlı kalmanın anlamı yoktur.

  1. %100 katılıyorum. Bu makale ancak bir iş kolunda uzman olup kendine ortak arayan kişiler için yazılımış olabilir. Ortak kelimesi ile girişimci eş anlamlı değildir. Bu makale çok vazıfsızca yazılmış. Dikkate almamanızı öneririm.

  2. aynen katılıyorum yatırımcılar girişimcilerin buldukları fikirde veya işte uzman olmasını istiyorlar herkeste bilir ki kimse henüz başlamadığı işte uzman olamaz önemli olan bulunan iş fikrinin insanların ihtiyaç duyduğu bir ürünü veya hizmeti karşılıyor mu eğer karşılıyorsa girişimcinin tecrübesinin önemi yok çünkü o iş kesin tutar.

   Zaten Türkiye de yatırımcıyım diye ortaya çıkanların hemen hepsi aslında yeni bir işi bulup geliştirmek değilde kurulmuş iş yapan kendini kanıtlayacağı kesinleşmiş para kazanan ve geleceği parlak olan hazır işlere ortak olmak istiyorlar buna da melek yatırımcı diyorlar buna halk dilinde uyanıklık denir.

   Birde özellikle internet üzerine yatırım yapmak istiyorlar diğer iş kollarını işten saymıyorlar ne yani şimdi kaşığı icad eden para kazanamadı mı yoksa kaşık işe yaramaz bir şey mi yoksa siz çorbanızı internete bağlı cep telefonunuzla mı içiyorsunuz.

 12. önemli olan yapılacak iştir eğer yapılacak iş kazandırmayacaksa girişimci değil on kural on takla dahi atsa gene yatırımcı bulamaz yok eğer yapılacak iş kazançlı ise sözde melek yatırımcılar işi kaçırmazlar bütün işi kendileri kurup girişimciyede yüzde 20 veya 30 gibi pay önerip kurulacak işi ele geçirmeye çalışırlar televizyon yarışmalarından gördüğümüz gibi.En iyisi fikriniz iyiyse devlet destekleriyle yolunuza devam edin.

 13. Ismail Şirin Ismail Şirin

  zeytinyağı üzerine bir iş yapmak istiyorum ama cesaret desteği ve yatırım desteği arıyorum. sektörde dev olabileceğime inanıyorum. bu fikir ya benimle ölecek yada benden önce birisi yapacak... ismail şirin

 14. Bülent Bülent

  www.3dlampp.com herşeyi ile hazır tüm dünyada satılabilecek yeni nesil promosyon... Destek arıyorum..

 15. Çiçek Vitrini Çiçek Vitrini

  Türkiye'nin en büyük çiçek satış portallarından biri olan http://www.cicekvitrini.com/ a büyümek için yatırımcı aramaktayız. Türkiye sıralamasında ilk 5 içerisinde olan Çiçek Vitrini, alacağı yatırım ile çok kısa bir zamanda çok iyi bir konuma gelebilir.

 16. Айбике Джерен Айбике Джерен

  Güzel bir yazı için teşekkürler. Bende yatırımcı arayışında olduğum için bu makale ilgimi çekti.