IAB 2010 Raporu: ABD'de İnternet Reklamları Gazeteleri Geçti
Pazarlama

IAB 2010 Raporu: ABD'de İnternet Reklamları Gazeteleri Geçti

Dün son derece keyifli geçen Webrazzi Gündem Dijital Reklam ve Pazarlama toplantımız gerçekleşirken IAB ABD, 2010 online reklam istatistiklerini açıkladı. 2010 yılında online reklam pazarının 26 milyar dolara ulaştığını gösteren rapordan çıkan dikkat çekici bir sonuç da internet reklamlarının gazeteleri (basılı) geride bırakması oldu.

2010'da Hızlı Bir Yükseliş Var

2009'da ekonomik kriz nedeniyle düşüş gösteren sektör, geçtiğimiz yıl toparlanmayı başarmış ve %14.9'luk bir büyüme göstermiş. Özellikle son çeyrekte artış gösteren online reklam gelirleri ilk çeyrekteki düşüşe rağmen hızlı bir büyüme yakalamış.

2010 Online Reklam Gelirleri

Arama Motoru Reklamcılığı Yine İlk Sırada

Arama motoru reklamcılığı yine ilk sırada yer alırken ikinci sırada görüntülü reklamlar (banner), 3. sırada ilanlar yer almış. Google, Yahoo ve Microsoft üçlüsü online reklam pastasının yaklaşık %75'ini kapatmış.

Online Reklam Alanları

İnternet, TV'nin Ardından 2. Sıraya Yerleşti

Tüm medya yatırımlarında internet gazeteleri geride bırakarak 2. sıraya yerleşmiş. Bu yükseliş gazetelerin online medya yatırımları ve online reklam gelirleri düşünüldüğünde pek de şaşırtıcı görünmese de yeni bir kilometre taşı olarak görülebilir. İlk sırada ise halen TV var. Ancak internet ile TV gelirleri arasındaki 2.6 milyar dolarlık farkın da bu yıl kapanacağını düşünmek pek zor değil.

Medya Yatırımları

Perakendenin Online Yükselişi Sürüyor

Sektör dağılımında yine perakende ilk sırayı almış. Perakende sektörünü telekom, finans ve otomobil sektörleri izlemiş. Bu yıl ilk kez ayrı olarak rapora giren mobil reklam gelirleri de 550-650 milyon dolar seviyesinde olmuş.

Online Reklam Sektörleri

CPM'in Düşüşü Sürüyor

Performans tabanlı reklam gelirleri %3 artarken CPM (bin gösterim başına ödenen ücret) gelirleri %4 düşmüş.  Hibrid (birleşik, karışık) fiyatlandırma gelirleri ise bütün yılda %1, 2009-2010 son çeyrek karşılaştırmasına göre %2 artmış.

Online Reklam Fiyatlandırma

Raporun tamamını şuradan indirebilir, 2011 öngörülerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. 4 Senedir Türkiye'de gerçekleşmesini bekletiğim olaylardan bir tanesi bu . Amerika'da Ciddi rakamlara , kitlesi olan bloglar alıcı buluyor. Bende 2009'de bloglarımdan bir tanesini güzel bir fiyata Amerika'da bir şirkette satmıştım , Türkiye'de ki kitlenin bazı şeyleri anlaması çok ama çok uzun sürecek gibime geliyor.

  Firmaların reklam ve pazarlama giderlerini uzun vadede minimize etmesini sağlayacak şey ; kendi medya' sını oluşturmasıdır. Bloglar , portallar kullanılacak araçlar olmalıdır.

 2. Ya bunlari techcrunch dan okuyoruz zaten ozet cikariyorsunuz. Turkiye ye ozgu icerik yayinlasaniz lutfen

  1. Türkiye'ye özel içerikleri zaman zaman çıkartıyoruz aslında ayrıca her okuyucumuzun yabancı yayınları takip etmediğini varsayarak bu tip haberleri paylaşmamız faydalı oluyor.

   Sonuçta iab'nin Amerika özelinde yayınladığı bir rapor söz konusu ve rapor sadece TechCrunch'a veya başka bir yayına özel hazırlanmıyor.

  2. Tabiki yabancı yayınlardan esinlenilecek. Bence dünya çapındaki gelişmelerde önemlidir. Daha düne kadar android Amerikada vardı sadece. Şu anda ise Türkiyede kıran kıran mücadele ediyor.

 3. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Sn. Hakan,

  Bu konu bence Türkiye'de de çok sıcak. Özgün siteler ve bloglara verilen reklamlarda artış var. Buradaki en büyük sorun bireysel kullanıcıların bir adım öteye geçmekte zorlanması. Eğer profesyonel bir siteniz veya bloğunuz var ve bunu iş haline getirmek istiyorsanız ülkemizde ödenecek bedel son derece yüksek.

  Tüm dünyada ve özellikle Avrupa'da olduğu gibi kişisel şirketler özendirilirse ve kolaylıklar getirilirse ülkemizde de önemli gelişmeler olur.

  1. Fırat Fırat

   abi hangi firmaymış bu sölermisizn ismini bize yayınlayalım şu reklamı tık başı 0,01 veriyolar ya rakama bak ki tıklarıda eksik saıyolar:D 0,01 derazıyız yani ama reklam firması açan bi şahısın öncelikli amacı nedense toplu para bulunca milleti çarpmak oluyo ben göremedim dürüt bi firma en dürüstü adsense:D adsense toparlamaya başladı gerçi ne çöp reklama kolay kolay izin veriyo nede çöp siteye benim düşüncem adsense iki yıl içinde ilk yıllarındaki gii parlak dönemler geçiricek