IAB 2010 Raporu: ABD'de İnternet Reklamları Gazeteleri Geçti

IAB 2010 Raporu: ABD'de İnternet Reklamları Gazeteleri Geçti

Dün son derece keyifli geçen Webrazzi Gündem Dijital Reklam ve Pazarlama toplantımız gerçekleşirken IAB ABD, 2010 online reklam istatistiklerini açıkladı. 2010 yılında online reklam pazarının 26 milyar dolara ulaştığını gösteren rapordan çıkan dikkat çekici bir sonuç da internet reklamlarının gazeteleri (basılı) geride bırakması oldu.

2010'da Hızlı Bir Yükseliş Var

2009'da ekonomik kriz nedeniyle düşüş gösteren sektör, geçtiğimiz yıl toparlanmayı başarmış ve %14.9'luk bir büyüme göstermiş. Özellikle son çeyrekte artış gösteren online reklam gelirleri ilk çeyrekteki düşüşe rağmen hızlı bir büyüme yakalamış.

2010 Online Reklam Gelirleri

Arama Motoru Reklamcılığı Yine İlk Sırada

Arama motoru reklamcılığı yine ilk sırada yer alırken ikinci sırada görüntülü reklamlar (banner), 3. sırada ilanlar yer almış. Google, Yahoo ve Microsoft üçlüsü online reklam pastasının yaklaşık %75'ini kapatmış.

Online Reklam Alanları

İnternet, TV'nin Ardından 2. Sıraya Yerleşti

Tüm medya yatırımlarında internet gazeteleri geride bırakarak 2. sıraya yerleşmiş. Bu yükseliş gazetelerin online medya yatırımları ve online reklam gelirleri düşünüldüğünde pek de şaşırtıcı görünmese de yeni bir kilometre taşı olarak görülebilir. İlk sırada ise halen TV var. Ancak internet ile TV gelirleri arasındaki 2.6 milyar dolarlık farkın da bu yıl kapanacağını düşünmek pek zor değil.

Medya Yatırımları

Perakendenin Online Yükselişi Sürüyor

Sektör dağılımında yine perakende ilk sırayı almış. Perakende sektörünü telekom, finans ve otomobil sektörleri izlemiş. Bu yıl ilk kez ayrı olarak rapora giren mobil reklam gelirleri de 550-650 milyon dolar seviyesinde olmuş.

Online Reklam Sektörleri

CPM'in Düşüşü Sürüyor

Performans tabanlı reklam gelirleri %3 artarken CPM (bin gösterim başına ödenen ücret) gelirleri %4 düşmüş.  Hibrid (birleşik, karışık) fiyatlandırma gelirleri ise bütün yılda %1, 2009-2010 son çeyrek karşılaştırmasına göre %2 artmış.

Online Reklam Fiyatlandırma

Raporun tamamını şuradan indirebilir, 2011 öngörülerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.