Facebook Çin'e Farklı Bir İsimle mi Giriyor?
Yenilikler

Facebook Çin'e Farklı Bir İsimle mi Giriyor?

Mark Zuckerberg, seyahatleri ve sosyal kişiliği ile çok anılmasa da Aralık 2010'da Çin ziyareti ile gündeme gelmişti. Çin'in en önemli arama motoru Baidu, en büyük web portalı Sina ve e-ticaret devi Alibaba ile görüştüğü aktarılan Zuckerberg, Thomas Crampton'ın haberine göre uzakdoğudan eli boş dönmemiş.

Crampton'un aktardığına göre Çin hükümetinin engellemelerinden nasibini alan (halen engelli) Facebook, farklı bir işbirliği ile Çin pazarına giriyor. Crampton, Sina'nın Twitter benzeri servisinde servisinde paylaşılan bir bilgiyi kaynak gösteriyor.

Sina Twitter - Hu Yanping

Hu YanPing'ın paylaştığı güncellemeye göre Facebook, büyük bir Çinli internet portalıyla anlaşma imzalamış. Açıklamada Facebook.com'dan bağımsız bir portaldan bahsedilirken bu gelişmenin Çin'de nasıl bir ses getireceği de tartışılıyor.

DDCI adlı danışmanlık şirketinin genel müdürü olarak görünen YanPing'in bu açıklaması oldukça ses getirmişe benziyor. Konu halen tartışılmaya devam ediyor ve gördüğüm kadarıyla haber henüz ABD'li bloglara yeni ulaşıyor.

Halen Facebook'tan bir açıklama yapılmış değil. Facebook'un başka bir isim altında hizmet vermesi kulağa pek hoş gelmese de, 1 milyar 300 milyon Çinli'nin özel olduğunu ve Çin hükümetinin yabancı servislerle biraz problemli olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Facebook'un üye sayısının şu anda 650 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Çinli kullanıcı sayısı da 400 bin'e yakın görünüyor. Yani Facebook'u Çin'de büyük bir potansiyel bekliyor.

Son haberler Facebook'un ortağının Baidu olacağı yönünde. Bloomberg de aynı noktaya işaret ediyor.

Yorumlar (4)
  1. Yorumcu Yorumcu

    çin en dogrusunu yapıyor, arap ülkelerinde çıkan son olaylar gösteriyorki emperyalist güçler bu tür ortamları kendi çıkarları için kullanıyorlar. arap ülkelerindeki batı destekli isyanların organizesine göz yuman facebook yönetimi aynı özgürlük anlayışını israil aleyhine isyan çağrısı yapan filistinli gruplara göstermiyor. yarın çin isyanının facebookta örgütlenmeyeceği ne malum?

  2. Türkiye'deki YouTube yasağı sürecinde de Google'dan birileri gelip bize özel bir şeyler yapsaydı keşke. Ama güç meselesi tabi bu.

  3. Mark zuckerberg hayatının hatasını yapar facebook'a çinli doldurmakla, adamlar dünyayı çöpe çeviriyor.Facebook'u kim bilir neye çevirirler.

  4. Ibrahim Ibrahim

    Çinliler daha doğrusu Çin hükümeti bizimkiler gibi değil. Yine bir çare bulunur. Şu anda Çin'de Facebook kullananlar ezici bir oranla yabancılar ya da yabancı kökenliler zaten.