Linkedin Yeni Geliştirici Platformuyla İnternete Yayılıyor
Yenilikler

Linkedin Yeni Geliştirici Platformuyla İnternete Yayılıyor

Linkedinİş dünyasının popüler buluşma noktası Linkedin, Facebook'tan pek etkilenmeyen nadir sosyal ağlardan biridir. Kendi özel yapısını korumak için de sürekli yenilikler getirdiği bilinir. Ocak ayı sonunda halka arz sürecini başlatan servis, şimdi de yeni platformunu kullanıma açarak önemli bir adım daha attı.

Bir süre önce yeni Javascript API'si ve OAuth 2 erişim altyapısını tanıtan ABD merkezli girişim, yeni platformuyla Linkedin'le webde daha sık karşılaşmamızı sağlayacak gibi. developer.linkedin.com adresinden ulaşılabilen platformda sitenize ekleyebileceğiniz yeni eklentiler de sergileniyor ve arkasının geleceği ifade ediliyor.

Paylaş, üye profili ve Linkedin ile bağlan düğmelerinin yanında, şirket profilleri ve öneri (recommend) özelliği için de artık Linkedin düğmeleri mevcut. Bağlantılarınızı da gösteren yeni site eklentilerini henüz tam olarak kişiselleştiremiyoruz ama Linkedin'in bu platformda yapacakları şimdiden merak uyandırıyor. Yukarıda açıkladığım yeni özellikler ve Linkedin API'sini kullanacak geliştiriciler için aslında burada bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

Linkedin Today ile iş dünyasının nabzını tutmaya başlayan ve Ocak ayında CardMunch isimli kartvizit uygulamasını satın alan profesyonel iş ağı, verdiği hizmeti her yönüyle önemsediğini göstermişti.

Yorumlar (2)
 1. bizde firsatlistesi.com'a uyguladık...Fena değil daha da gelişecektir

 2. Sosyal ağlarda olay bitmmiştir.

  Twitterin arkasından Linkedin də web-də daha sık karşımıza çıkmaya başlayacak.

  Olay bitmiştir neden söyledim? Çünki, sosyal ağ konusundakı kontenjanlar doldu. Artık başka bir oyuncunun pazara girip de bunlara yetişmesi bir hayli zor.

  Bana şunu hatırlattı:

  Bir zamanlar fazlaca e-mail servisleri vardı. Her kes tutunmaya çalıştı. Aradan Gmail, Yahoo Mail ve Hotmail sıyrıldı ve en büyük oldu. Bundan sonra kimsenin mail işine soyunmaya kalkacağını sanmıyorum. Zaten Facebook buna bir nevi kalkıştı ama istediği gibi olmadı.

  Bir zamanlar Blog servisleri vardı. Her kesler bir şey yapmaya çalıştı. Zaman geçti, Blogger ve Wordpress en büyük oldu. Hatta Microsoft bile blog altyapısını Wordpress-ə geçirdi.

  Ve şimdi sosyal ağlar var. Her kes tutunmaya çalışyor. Ama aradan Facebook, Twitter ve Linkedin sıyrılyormuş gibime geliyor. Yaptıkları açılımlar, yenilikçi fikirler, bir-birleriyle kıyasıya rekabet ve açıldıkları alanlarda diğerinin öndekinin peşini bırakmaması sanki bu yarışta sadece biz varız dedirtyor. Bundan sonra sosyal ağlar konusunda bu üç isme yetişecek bir isim kolay kolay bulunmaz gibi.

  Yani - sosyal ağlarda olay bitmiştir.