Dakick.com: Sosyal Zaman Kılavuzu
Etkinlikler

Dakick.com: Sosyal Zaman Kılavuzu

Bugün yeni bir Türk girişimi daha perdelerini kaldırdı. Tecrübeli isimleri arkasına alan dakick.com, zaman kılavuzu sloganıyla sosyal bir takvim olarak hayatımıza giriyor.

Fasulye Bilişim’in kurucusu ve Webrazzi yazarlarından Serkan Ünsal, Mikro Ödeme'nin kurucu ortağı Alper Akcan ve Sodamedya'nın kurucu ortaklarından Soysal Demir'in ortakları arasında bulunduğu dakick.com ücretsiz olarak sosyal hayatımızı planlamamıza yardımcı oluyor.

İşlerimizin yoğunluğu bir yana, kendimize ayıracağımız zamanı dahi online dünyaya kaptırmaya başladık ve çevremizde dönen dünyayı yakalamak giderek zorlaşıyor. Bu noktada da Dakick.com araya giriyor ve kullanıcılarının sanatçıları, etkinlikleri ve mekanları takip etmesini sağlıyor.

Dakick.com

Etiket temelli bir yapıyla modellenen dakick.com, hem gerçek dünyayı hem de televizyon dünyasında olup bitenleri kişisel takviminize ekliyor. İlgi alanlarınız doğrultusunda seçeceğiniz etiketler ile hem zamanınızı planlıyorsunuz hem de aynı ilgi alanına sahip kişilerle fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz.

Şu anda dakick.com’un veri tabanında 700 bine yakın tanınmış isim ve 1.000’in üzerinde mekan alternatifi bulunuyor. Geleceğin anlamsal web dünyasına atılan bir adım olarak görebileceğimiz Dakick.com, kullanıcılarına bir kaç etiket ile istedikleri isabetli sonuçlar sunmaya çalışıyor. İçerikler arası kurulan ilişkiler ve veri modellemesi ile de özel etiketler takvime eklenebilecek.

Dakick.com - takvim, gün

Projenin hayata geçmeden Aksoy Internet Ventures'dan yatırım almış olması başarılı olması için bir sebep daha yaratıyor. sahibinden.com'un kurucusu ve Aksoy Group Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Taner Aksoy da projeye inandıklarını söylüyor ve ilk yatırımının başarılı olacağına inanıyor.

Kullanıcılarıyla çeşitli şekillerde hizmet sunacak olan Dakick.com'un online bilet satışından pay alarak gelir modelini güçlü bir noktaya dayandıracağını söyleyebiliriz.

Dakick.com - takvim, hafta

Facebook, Twitter ve Foursquare gibi sosyal ağlar ile etkileşimli çalışaması da projenin derinleşebileceğini gösteriyor. Bu noktada aklınıza gelebilecek iPhone uygulaması ise önümüzdeki dönemde sunulacak ve bana kalırsa en yüksek kullanıcı bağlılığını o zaman yakalayacak. Proje yaz sonunda İngilizce sürümüyle ABD'ye açılacak ve inanıyorum ki yabancı yatırımcıların da ilgisini çekecektir.

Üzerinde ciddi bir emek olduğunu bildiğimiz dakick.com'un başarılı olmasını ve yerli projelere olan ilgiyi arttırmasını umuyoruz. ;)

Yorumlar (22)
 1. mantıklı iş

 2. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Tebrikler. Çok şık duruyor.

 3. çok iyi bir fikir ve hoş bir site. kaliteli bir işe benziyor. çok başarılı olabilir.

 4. Biletix'in biraz sosyal hali gibi. Belki ileride etkinliklere direk site üzerinden bilet alma imkanı da sağlanabilir. Site çok şık. Google calendar, Outlook -a falan sync var mı acaba içerisinde? Facebookla bağlanamadım bir kaç kez hata verdi.

  Bir de google calendarda ücretsiz smsle haberdar etme özelliği var. Kullanıcılar için böyle daha kolay yöntemler de sağlarlarsa başarılı olmamaları için bir neden yok. Zaten baştan yatırımlarını da almışlar :)

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   çok teşekkürler. dakick.com bilet olsun olmasın, ilgi alanınıza giren her şeyi kapsıyor. O yüzden bilet sitelerinden de klasik etkinlik sitelerinden de çok farklı bir konumlandırmamız var. Bilet satın alma, takvimlerinizle senkronize etme, mobil uyarılar ve şu anda sayamadığım bir çok yenilik önümüzde bekleyen işler. facebook bağlanamama problemini tekrar ele alalım, yine problem yaşarsanız direkt bana ulaşabilirsiniz.

 5. Cok guzel! Cok populer olacagina eminim. Peki ama is modeli nasil? Bilet satislarinda isin kaymagini yiyen biletix'in bilegini bukebilir mi? Ondan geriye kalan long tail ugrasmaya deger mi?

 6. Oguz Kaan C Kilinc Oguz Kaan C Kilinc

  sadece iphone app ile sınırlı kalmayıp mobil arayüzünü de sağlam yapmalılar bence...

  açıkçası etkili bir mobil arayüzün, bir iphone app'inden daha etkili ve yaygın olabileceğini düşünüyorum ki düşüncemde haksız sayılmam.

  bkz: facebook'un m.facebook ile iphone.facebook sitelerini birleştirip geliştirmesi ve yine facebook'un snaptü'yü satın alması...

 7. Can Avunduk Can Avunduk

  Heyecanla bekliyorduk :) Basta Serkan olmak uzere, bu guzel calismada emegi gecen herkesi tebrik ederim.

 8. Hayrettin Hayrettin

  Gerek adıyla gerekse kullanışlı arayüzüyle çok sempatik duruyor. :)

 9. Emrah Eryilmaz Emrah Eryilmaz

  :) Şimdi kendi kendime oturdum hiç yoktan şunu düşündüm. Web programlama ve yeni bir projenin web çöplüğüne kazandırılması hususu, artık Türkiye sınırları içerisinde nedense maddi güdümle yapılan işlere dayalı oldu.

  Şimdi zannediyorsunuz ki, bu dakick.com kitle toplayacak, sonra sağda solda koyduğu reklamdan para kazanacak? Herkes ilk etapta bunu düşünür elbette. "Ne para kazanıyorlardır yahu?" falan...

  Ancak burda olay para değil maalesef... Sizin hayatınızı istatistik bazında kaydedip, Türkiye'de ki bu iğrenç medya planlama sistemine kanalize ediyorlar... İnsanlar en çok hangi diziyi izliyor? Bunu öğrenmek zor olmasa gerek... İnsanlar en çok ne tür etkinliklere katılıyorlar? Bu da zor olmasa gerek... İnsanlar hangi GSM şebekesini kullanıyorlar, hangi şehir hangi diziyi daha çok seyrediyor...

  Elbette burada hemen eleştiri alacağım.. Ancak şunu unutmayınız ki, hayatlarınız istatistiğe bağlanıp, üzerinden maddi kâr elde ediliyor...

  Keşke bir internet sitesi de kalkıp "Evet biz bu işi bunun için yapıyoruz, senin tıklayacağın Akbank reklamı bize bir şey kazandırmıyor" dese!

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Emrah Bey,

   söylediklerinizi dakick özelinde değil tüm internet iş modellerine bir eleştiri diye anlıyorum (dakick'in ana iş modeli reklam değil)

   Bahsettiğiniz gibi planlarımız da yok :)

   Örneğin Madonna'yı sevenlere Madonna konserini otomatik olarak kullanıcının takvimine ekleyerek zaten o etkinliğin ücretsiz reklamını yapmış oluyoruz, bunun için firmaların bize reklam vereceğini sanmıyorum :))

   1. Emrah Eryilmaz Emrah Eryilmaz

    Ben zaten firmaların size reklam vermesinden bahsetmiyorum sayın Ünsal.

    Burada insanların ilgi alanları, beğenileri ve yaşadıkları/yaşayacaklarının istatistiği söz konusu. Bu bilgilerin güvenliğini, erişilmezliğini ya da paylaşılmayacağını garanti edemezsiniz. Edersiniz evet, ancak text bazında edersiniz. Sanal mecradan çıkıp, reel hayata girdiğimizde, bu bilgilerin çeşitli istatistikler haline getirilip, ilgi duyan firmalara sağlanmayacağı garantisini kim verebilir?

    Projenizi kesinlikle çürütmüyorum. Aksine çokta hoşuma gittiğini belirtmek isterim. Tek yaptığım şey tedirginliğimi dile getirmek. Elbette bu yazdıklarıma da mantıklı bir etkileşiminiz olacaktır.

   2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Merhabalar,

    Başka firmalara bu tip istatistikleri paylaşmaktan bahsediyorsanız, siteye girip kaç kişi Madonna'yı etiketlemiş, kaç kişi Tarkan'ı etiketlemiş siz de görebilirsiniz, bunun için arka planda birşeyler yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Eğer bahsettiğiniz şey, "Ali diye biri Madonna'yı etiketlemiş" bilgisini başka firmalarla paylaşmak ise bu zaten yasal olarak mümkün değil. Burada ancak şu yapılabilir, bir firma gelip de Madonna seven dakick kullanıcılarına Madonna biletini indirimli satmak istiyorum derse, burada da biz Madonna etiketini ekleyenlere kendimiz e-posta göndeririz. Burada da herhangi bir kişisel bilgi paylaşımı yok yine.

    Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

   3. Emrah Eryilmaz Emrah Eryilmaz

    ısrarla anlamamakta diretiyorsunuz ya da ne demek istediğimi çok iyi anladığınız halde, anlamamazlıktan geliyorsunuz...

    Her neyse.. tamam sizin yoğurdunuz siyah...

   4. Emrah Eryilmaz Emrah Eryilmaz

    zaten herkes kurumsal olmuş :) sizin neyiniz eksik... cevaplarda kurumsal olacak elbette...

  2. Western Western

   Emrah, sizin dediğiniz istatistikleri kullanmak için proje geliştirilir zaten. İnsanların ilgi alanları, beğenileri ve yaşadıkları/yaşayacaklarının istatistiği elbette kullanılacak. Ve isteyen firmalarla da elbette paylaşılır. Fakat ben bu projenin istatistiki bilgileri paylaşmaktan ziyade bilet satışı, mobil uyarı gibi argümanlardan para kazanacağını tahmin ediyorum. Elbette site kullanıcıların ad, soyad, adres, telefon, ip gibi kişisel bilgilerini paylaşırsa bu etik olmaz. Ki etik olmadığı halde bu paylaşımı tüm bankalar, gsm operatörleri ve bunun gibi büyük firmalar yapmaktadır. Bir operatör şirketinin bir müşteri bilgisini bir bankaya zamanında 5 dolardan sattığını biliyorum.

 10. Candaş Gültekin Candaş Gültekin

  Boş zamanın internet üzerinden planlanması kullanıcılara çekici gelmeyecektir bence.

  Bu siteyi kullanan insanın pazartesi günü şöyle bir cümle kurabilmesi gerekiyor:

  Cuma günü saat 18:30'da işim bitiyor, değerli boş zamanımı nasıl geçireceğimi bilmiyorum ama nelere ilgi duyduğumu listeleyebilirim.

  Ne kadar insanın iş/okul vakti dakik bir programa göre ilerler? Kaç insan 4 gün sonrasının boş vaktini bir ajandada planlar? Bu insanların kaçı boş zamanını nasıl geçireceğini bilmez ama oturmuş ilgi alanları vardır?

  1. Brilliant Brilliant

   +1

   1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Merhabalar,

    haklısınız birçoğumuz plansız yaşıyoruz ve boş zamanlarımızı çok önceden planlamıyoruz fakat siteyi incelerseniz sadece boş vakit ile ilgili etkinlikler olmadığını görürsünüz. İşiniz ile ilgili konferans ve fuarlar da mevcut.

    Dakikası dakikasına önerdiğimiz takvime uyun da demiyoruz aslında. Bizi bir tavsiye motoru (recommendation engine) gibi değerlendirirseniz demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

   2. Western Western

    Serkan Bey, yalnız site daha çok konser gibi eğlence etkinliklerine yoğunlaştığını görüyorum. Mesela etohum toplantıları gibi etkinlikler olsa sitenin çapını genişletmiş olursunuz.

 11. User-friendly arayüzü, işlevselliği, domain adı vs herşeyiyle çok başarılı bir online uygulama olmuş. Emeği geçenleri içtenlikle tebrik ederim.

 12. Tuttum ben bu işi. Bravo. Google takvimi kullanıyorum zaten. Eğer bu işi android uygulamaları ile desteklerseniz süper olur.

  Umarım başarılı olursunuz.