WWDC Biletleri Tükendi, iPhone 5'ten Ses Yok

WWDC Biletleri Tükendi, iPhone 5'ten Ses Yok

Apple her yıl Haziran ayında düzenlediği Worldwide Developers Conference'ı (WWDC) dün resmi olarak duyurdu. Bu yıl 6-10 Haziran tarihleri arasında San Francisco'da düzenlenecek olan WWDC'de firmanın her yıl olduğu gibi yine önemli yeniliklerini duyurması bekleniyor.

Bu beklenti 1599 dolardan satışa çıkan konferans biletlerinin rekor sürede tükenmesine yol açtı. Fakat etkinliğe katılacak olanlara bir de sürpriz var. WWDC 2011'in yıldızı olması beklenen iPhone 5 çok büyük ihtimalle bu konferansta tanıtılmayacak…

Aslında Apple yeni iPhone'la ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadı ama tüm beklentiler bu açıklamanın WWDC 2011'de yapılması yönündeydi. Geçtiğimiz yıllarda yeni iPhone'ları her zaman bu tarihlerde duyuran Apple'ın bu yıl istisna yapmasının sebebi ise stratejik bir karar gibi görünüyor.

Daha büyük bir ekrana, daha gelişmiş kameralara ve NFC desteğine sahip olması beklenen yeni nesil iPhone'un bu yılki konferansta ortaya çıkmamasının sebebi; Apple ve Verizon işbirliği ile piyasaya sürülen Verizon iPhone 4'ün satışlarını baltalamamak.

CMDA destekli Verizon iPhone 4, Şubat ayında piyasaya sürülmüştü. 600 bin civarında ön sipariş alan Verizon iPhone 4'ün bugüne kadar 1 milyona yakın bir satış rakamına ulaştığı tahmin ediliyor. Apple'ın ise halen artarak devam eden bu satış ritmini bozmamak adına iPhone 5'i Eylül veya Ekim ayına kadar resmi olarak duyurması beklenmiyor.

Bu nedenle bu yıl WWDC donanım değil yazılım ağırlıklı bir konferans olacak. iOS ve Mac OS'un öne çıkacağı bu yılki konferansta yeni iPhone'un yer almaması özellikle Mac OS X Lion'ın daha ön planda yer almasına da neden olacak.

Fakat WWDC'de yeni iPhone'un yer almaması konferansa olan ilgiyi etkilememiş gibi görünüyor. Bir önceki yıl yaklaşık 8 günde tüm biletleri satmayı başaran Apple bu kez biletleri neredeyse 8 saat içerisinde tüketmeyi başardı. 1599 dolardan satışa sunulan davetiyelerin bu kadar hızlı tükenmesi üzerine biletler eBay'de ortaya çıkmaya başladı. eBay'de 1599 dolardan açık arttırmaya sunulan bir WWDC 2011 biletinin fiyatı sadece 4,5 saat içinde 1825 dolara yükseldi. Açık arttırmanın bitmesine daha 10 güne yakın bir süre var ve fiyatın çok daha artması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.