Firefox 4'ten Sonra Neler Değişti?
Web Tarayıcılari

Firefox 4'ten Sonra Neler Değişti?

Bildiğiniz gibi Mozilla, geçtiğimiz Salı günü Firefox'un yeni sürümünü çıkarttı. İlk 24 saat rakamları ile indirilme rekorlarını kıran Firefox 4, Mozilla'nın yayınladığı rakamlara göre 48 saat sonunda tam 15.85 milyon adet indirildi.

Bu rakam Firefox 4'ün saniyede ortalama 91,7 kez indirildiğine işaret ediyor. Karşılaştırma için Internet Explorer 9 çıktıktan sonra saniyede 27 kez indirilmiş olduğunu da hatırlatalım. Yani Firefox en önemli rakiplerinden birine bu anlamda 3 katından fazla fark atmış durumda.

Tüm bunlarla beraber daha önemli olan Firefox 4'ün etkilerinin çok kısa süre içerisinde istatistiklere de yansımış olması.

Firefox 4 ilk 24 saat içerisinde %2,14 pazar payına ulaşmıştı bile. Bu haberi yazdığımız sırada ise StatCounter'ın rakamlarına göre bu oran %5,15'e ulaşmış durumda. Benzer şekilde bir artışa Webrazzi ziyaretçileri arasında da rastlamak mümkün. 22 Mart'ta piyasaya çıkan Firefox 4, Firefox kullanan Webrazzi ziyaretçilerinin %31'ine ulaşmış durumda. Bu oran Firefox 3.6.15 sürümünün kullanımını aşmış durumda. Firefox 3.6.15 sürümünün bir önceki hafta kullanım oranı %72'den %30 seviyesine gerilemiş.

Firefox 4'u tercih edenlerin büyük bir kısmının hali hazırda farklı bir Firefox sürümü kullandığını görmek mümkün. Çünkü Webrazzi istatistiklerinde Firefox 4'ten önce %24 olan Firefox kullanım oranı, Firefox 4'ten sonra sadece %1 artarak %25'e yükselmiş.

Genel olarak ziyaretçilerimizin web tarayıcısı kullanımında ise Internet Explorer %35 ile birinci sıradayı alırken, Chrome %27 ile 2. sırada geliyor. Firefox'un %25'lik kullanımın ardında ise Safari %5 ile devam ediyor.

Firefox ile ilgili genel anlamda birkaç ilginç rakam daha paylaşalım. Firefox 2004 yılından beri toplam olarak 1,35 milyar kez indirilmiş. Tarayıcının en büyük gücü ise eklentiler. 200 binin üzerinde eklentiye sahip olan Firefox'un dünya çapında 400 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen kullanıcıları bugüne dek 2,4 milyar kez eklenti indirmiş.

81 farklı dilde yayınlanan Firefox'un kullanıcılarının yarısı İngilizce sürümü tercih ederken, geri kalan yarısı ise Firefox'u diğer dillerde kullanıyorlar.

 

Yorumlar (6)
 1. Yasin Koç Yasin Koç

  Bence bir hayal kırıklığından ibaret. Temel bikaç özellik değişimi dışında, gözle görülür çok bir fark yok.. En önemlisi, en gereksiz yazılımlarda bile x64 versiyonu yapılmasına rağmen; FF'nin neden hala becerememiş olmasına anlam veremiyorum. Yol haritasında FF 5 için belirlemişler, onu da 5 seneye anca çıkarırlar artık... Bir yol haritası çıkarıp, önemli değişiklikleri ilerki sürümlere aktarırsanız; rakiplerinize kıyasla geri kalırsınız bunun kaçarı yok. Şu yeni tip sekmelerin, çıktığından beri Google Chrome'da olması gibi... Ayrıca berbat bir önbellek yönetimi mevcut, beta sürümlerden beridir uyarıyorum hala uyanamadılar. Aşırı bellek kullanımı gibi extra yüklerde cabası. Örneğin şuan görev yöneticisindeki işlemlerde, Firefox'un bellek kullanımı 388.588 kb. Açık olanlar; Webrazzi, (mynet,tweet,face uygulama sekmesi) 3-5 de eklenti. Benzer eklentiler Google Chrome'dayken ve aynı sayfalar açıkken bellek kullanımı 185.457 kb. Aradaki fark yarı yarıya... Önce js motoruyla homurdana homurdana övünmek yerine, onu adam etmeyi hedef haline getirmesi gerek... Her yeni sürümde daha kötü bir hal alıyor bana göre.

 2. Metehan Türkdönmez Metehan Türkdönmez

  Her ne kadar bir zamanlar Firefox bağımlısı olsam da (4'ü denedim ve gerçekten çok iyi) Chrome'da anlamadığım bir çekicilik var .:)

 3. Sesebian Sesebian

  Sağ tık ile yeni sekme sırasını neden değiştirmişler anlamadım. Elimiz eski sürümlerde alışmıştı.

 4. Türker Tunalı Türker Tunalı

  FF iyidir. Hızlı, güçlü, esnek.

 5. Google chrome vazgeçilmezim oldu artık. Firefox u canlı tutan tek şey extension ları olsa gerek..

 6. Cihat Murat Yüksel Cihat Murat Yüksel

  Herşeye rağmmen "İnternet Explorer" :)