Firefox 4, 24 Saatte 5 Milyon Kez İndirildi!

Firefox 4, 24 Saatte 5 Milyon Kez İndirildi!

Mozilla'nın popüler tarayıcısı Firefox'un son sürümü yayınlandı ve yayınlanmasıyla beraber erişilmesi çok zor bir indirilme rakamına ulaştı.

Daha önce detaylarını aktardığımız Firefox 4, yayınladıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde 5 milyonu aşkın indirilme rakamına erişerek rakiplerine de göz dağı verdi. Karşılaştırma açısından Microsoft'un tarayıcısı Internet Explorer 9, ilk 24 saat içerisinde 2,35 milyon kez indirilmişti.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 80 ülkede aynı anda, Windows, MacOSX ve Linux sürümlerinin yayınlandığı Firefox 4'e gösterilen yoğun ilgi azalmadan devam ediyor. Biz bu yazıyı hazırlarken Mozilla'nın özel hazırladığı bilgi sayfasında indirilme rakamı 7,5 milyonu çoktan aşmış, hızla 8 milyona doğru ilerliyordu.

Özellikle Avrupa'dan büyük ilgi gören Firefox 4'ün en çok indirildiği ülke ise doğal olarak ABD olarak göze çarpıyor. ABD'nin ardından ise Almanya geliyor. Rakamlar sürekli olarak değiştiği için kesin bir bilgi vermek mümkün olmasa da Türkiye'den Firefox 4'ün indirilme oranları şu an için 85 binin üzerinde gibi görünüyor. ABD'de bu rakam 1,5 milyonu, Almanya'da 600 bini, Japonya'da ise 300 bini geçmiş durumda.

Kullanıcıların ilk izlenimlerinin son derece olumlu olması ise daha şimdiden istatistiklere yansıdı bile. StatCounter'ın rakamlarına göre indirme rakamlarında IE 9'u ikiye katlayan Firefox 4, kullanım oranlarında aynı başarıyı şimdiden yakaladı bile. Yaklaşık 1 hafta önce piyasaya çıkan IE 9'un dün ve bugüne ait dünya çapındaki kullanım oranı %0,87 iken, dün yayınlanan Firefox 4'ün kullanım oranı şimdiden %2,14'e ulaştı bile. Bu konuyla ilgili StatCounter'ın rakamlarına şu adresten ulaşabilirsiniz.

Firefox 4 ile ilgili ilk izlenimleri ve indirme bağlantılarını şu adresteki incelememizde bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.