Socidi.com: Facebook Yorum Eklentisi Sosyal Sözlük Oldu
Girişim

Socidi.com: Facebook Yorum Eklentisi Sosyal Sözlük Oldu

Socidi - Sosyal SözlükFacebook'un uygulama dünyası ve sosyal ağ örgüsü girişimcilere yeni kapılar açmaya devam ediyor. Bir hafta gibi bir sürede geliştirilen Socidi, yeni Facebook yorum eklentisini kullanarak kendine sosyal medyada yer açıyor.

Kendini sosyal sözlük olarak tanımlayan Socidi, oyyla.com'un da geliştiricisi olan Gökhan Çeliker tarafından geliştirilmiş. Facebook hesabınız açık olması halinde otomatik olarak dahil olduğunuz metin tabanlı bir paylaşım dünyası olan Socidi, sosyal sözlük tanımlamasının hakkını tam anlamıyla veriyor. Bu nedenle de belki de bugünki sözlük platformlarının önüne geçiyor.

Socidi'de arama yaparak açılan başlıklara tanım (yorum) ekleyebiliyor, başkalarının yorumunu yorumlayabiliyorsunuz. Beğeni özelliği ise trend belirleme de ciddi bir potansiyel olarak varlığını koruyor. Sitede gezinirken Facebook'ta olduğu gibi rahat hareket ediyor olmak bir avantaj ama servisin genele açık olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Socidi - Sosyal Sözlük

Facebook yorum eklentisi kısa süre önce daha etkili bir hale getirilmiş ve çeşitli online medya kanalında kullanılır olmuştu. Şimdiye kadar hep yazıların gölgesinde kalan bu hizmetin kendine üst sırada yer bulması küçük ayrıntılardan büyük fikirler çıkarabileceğini başarılı bir şekilde gösteriyor. Markaların Socidi'de kendileri hakkında ne konuşulduğunu dinlemesi, Socidi'nin yerinde bir gelir modeline kavuşmasını da sağlayabilir.

Socidi, sosyal bir sözlük olmakla sosyal bir tartışma platformu olmak arasındaki çizgiyi taşırmazsa Türkiye'den güzel bir girişim çıkacağını söyleyebiliriz.

Servis İngilizce olarak açıldı ama Gökhan Çeliker, Türk kullanıcılar için de tr.socidi.com'u oluşturduğunu dün bizimle paylaştı. Facebook'un en popüler ülkelerinden biri olduğu için Socidi'nin ülkemizde ilgi gören bir proje olacağına inanıyorum.

Bu vesileyle bizim de Webrazzi için düşündüğümüz Facebook yorum eklentisini kullanmamızı nasıl karşıladığınızı öğrenmek isteriz?

Yorumlar (4)
 1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Mantık güzel ama bir adım öteye geçilemez eğer veriler kaydedilmiyorsa. Sözlük denilmiş facebook bu uygulamalarını sonlandırırsa bu sitenin de sonu gelmiş olur. Bir şekilde uygulama veya başka birşey yapılarak verilerin kaydolması gerekli.

  Not: Sistemin kayıt yapıp yapmadığını bilmiyorum. Burada anlatmak istediğim bir siteye bağlı olmak her zaman sorun getirir.

  1. Metehan Türkdönmez Metehan Türkdönmez

   Haklısınız. Fakat söz konusu Facebook olunca güven artıyor. Bir de adı duyulduktan sonra isterse facebook bu uygulamaları kapatsın. O ziyaretçi sayısı ile kendisine de program yazar. Ama başarılı bir proje.

 2. Barış Gürenç Barış Gürenç

  Google facebook yorumlarını indeksliyor mu?

  Sonuçta sözlük sitelerinin hit kaynağının çoğunluğu arama motorlarından.

 3. Kıyas Kıyas

  Apaçilerin kadın profili aramasına gerek kalmaz artık yorumlardan eklerler..