Online Dünyayı Bekleyen Yaz Saati Karmaşası
Genel

Online Dünyayı Bekleyen Yaz Saati Karmaşası

Yaz SaatiGüneş ışığından daha fazla yararlanmak adına yapılan yaz saati uygulamasına bu yıl 1 gün gecikeceğiz. İşte bu gecikmenin teknoloji temelli bir karmaşaya neden olup olmayacağı şimdilerde tartışma konusu.

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED)'e göre otomatik sistem güncellemeleri nedeniyle 1 günlük gecikme bazı tehditler barındırıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan TÜTED, uygulamanın durdurulması konusunda çağrıda bulunurken, uygulamanın organizasyonlar açısından oldukça külfetli olabileceğini ve uluslararası iletişimde sorunlar oluşturabileceği öngörüyor.

Bu sene YGS sınavı nedeniyle 1 gün gecikeceğimiz uygulamanın özellikle otomatik sistem güncellemesi yapan telekom şirketlerini, uluslararası işlemlerde bulunan bankaları, taşımacılık ve havayolu şirketlerini, saat ücreti hesaplaması yapan üretim tesislerini ve kişisel işlerinde aksaklık yaşamak istemeyen bireyleri tehdit ettiği açıklanıyor.

Mali ve idari açıdan çıkabilecek sorunların karşılığını tam olarak kestiremesek de, bazı iPhone kullanıcılarının saat güncelleme problemi nedeniyle bireysel boyutta nasıl etkilendiğini çok net hatırlıyoruz. Eğer bir değişiklik olmazsa bu sene Pazar yerine 28 Mart Pazartesi saat 03.00‘ten itibaren saatler 1 saat ileri alınacak.

Uygulama kararının bir değişiklik gösterip göstermeyeceği bu hafta belli olacak ama özellikle yurtdışı ulaşım seferlerinde güncellemeler yapılıyor ve bu değişime hazırlanılıyor. Hem internet ortamında hem de gerçek hayatta bir zamanlama sorunu yaşamamak adına genel bir tedbir olması açısından Webrazzi okuyucularını uyaralım. :)

Güncelleme: Microsoft, Türkiye'de farklılık gösteren yaz saati uygulamasına dair bazı çözüm önerileri sıralamış. İlk öneri önemli bir durum olmaması halinde bir değişiklik yapılmaması yönünde ama çeşitli Windows ürünleri için bazı güncellemeler de bulunuyor.

Türkçe açıklamalara şuradan ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/yaz-saati

Kaynak: Blue Numbers

Yorumlar (6)
 1. Böyle birşey sanırım sadece bizim ülkemizde oluyor.

  Global olarak yapılan bir uygulamaya "bizim sınavımız var, birgün sonra geçelim yaz saatine" demek biraz garip bir olay :)

  Sınavı ertelemek akıllarına gelmemiş, yada sınav ertelendiğinde oluşacak bir takım yükümlülükleri kendi üzerlerinden atıp, tüm ülkeye yaymak istiyorlar.

 2. bu işbilmezlik bizde mi olur ancak

 3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Askerdeyken iki asker şakalaşırken tavan vantilatörüne çarparak yaralandı. Bunun üzerine tüm tavan vantilatörleri sökülmüştü Ağustos sıcağında... İşte bu mantıkla sorun çözülmeye çalışılmış. Yaz saati uygulaması her yıl Mart ayının son Cumartesiyi Pazara bağlayan gecesi yapılmakta. Sınav tarihi belirlenirken bunu hiç mi akıllarına getirmediler. Bu sınav tarihlerini ayarlayan zihniyetin aklı nerede? Diğer taraftan hadi sınav tarihini koydun değiştirmek çok mu zordu. Hiç bir şey bilmiyorsan Cumartesiye al yada bir hafta sonraya al, çok mu zor! Kuzey yarım kürenin tamamı bu sistemi kullanıyor. Yurt dışı ile iş yapanlar ne yapacak. Bilgisayar sistemleri otomatik olarak saatleri değişmekte. Uçaklar vs. nasıl olacak 1,6 milyon öğrenci için bir çok şey altüst olacak. Hesabını kim nasıl verecek bilmiyorum!!!

 4. Abi dert sinav degil. Bu ise bu acidan bakmakla haklilar, sinav var, ozel bir gun , insanlari magdur etmeyelim. Kesinlikle katiliyorum.

  E be bu yaz saatine bu donemde gecildigi yaz saati uygulamasinin baslangicindan beri biliniyor. BU tarihe sinavi niye koyuyorsunuz ?

  Boyle isler yalnizca yetim memleketimde olur.

  O gun sirf bu 1 saatlik fark yuzunden sirketler ne kadar zarar edecek gorelim.

 5. Zaten yazılım müh. kazanamıyacam yanarım yanarım ona yanarım:)

 6. Sınavın tarihini neden değiştirirsinki ...

  Bu zaman farkını veya kendini planlamayı bir gece önceden başaramayan zekalılar zaten üniversite okumasın...

  Mezun olunca işini, takımını ve projesini nasıl yönetecek...