Beklenen Oldu! Android Market HTC İle Türkiye'de
Genel

Beklenen Oldu! Android Market HTC İle Türkiye'de

HTC global piyasada olduğu kadar Türkiye'de de Androidli cihazlarını ardı ardına piyasaya sunmuştu. Biraz önce gelen güncelleme ile HTC tarafında Android Market'in resmi olarak kullanılabileceğini öğrendik.

Android Market bugün itibariyle Desire HD, Desire Z, Desire ve Wildfire modellerinde kullanılabilecek. FOTA (Firmware Over the Air) güncellemesi ile gelen yenilik, Wi-Fi veya veri paketi üzerinden Market Rom kodu güncellemesi ile aktif oluyor.

Desire HD, Desire Z, Desire ve Wildfire sahipleri ayarlar bölümünden sistem/yazılım güncellemelerine girip hemen Android Market uygulamasını indirebilir.

HTC, Salsa ve ChaCha adlı yeni modellerin yanında Desire, Wildfire ve Incredible modellerini de güncelleyerek Androidli ürün yelpazesini oldukça genişletmişti. Daha önce Türkiye'de satışa sunulan HTC Hero bu yenilikten faydalanamayacak olsa da yakın gelecekte Türkiye’de olması beklenen HTC'nin yeni modellerinde Android Market kurulu olacak.

Son HTC tanıtımında bir süre konuştuğum HTC Güney Doğu Avrupa yöneticilerinden İbrahim Tunçay, Android Market konusunda Google ile görüşmelerin sürdürüldüğünü açıklamıştı. Konunun ne zaman açıklığa kavuşacağı bilinmese de bugün söz konusu girişimlerin etkili olduğunu görüyoruz.

Şimdi LG, Samsung gibi diğer Androidli cihaz üreticilerinin konuyla ilgili açıklamalarını bekliyoruz.

Yorumlar (9)
 1. Alper Kanat Alper Kanat

  Ücretli uygulamalar da mı açıldı?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Ücretli uygulamalar henüz görülmüyor.

  2. Ücretli uygulamalar için marketten "Market Enabler" adlı uygulamayı indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde ücretli uygulamaları satın alabilirsiniz.

   İlk satın almada google checkout sistemine kredi kartınızı tanımlamanız gerekecektir.

 2. Enes Taha Selek Enes Taha Selek

  Sonunda. Fakat eski modellere de yükleyebilecek miyiz acaba ? mesela htc desire ?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Desire HD, Desire Z, Desire ve Wildfire modellerinde güncellenebileceği açıklandı.

 3. Serkan Karaca Serkan Karaca

  Hero neden güncelleme alamıyor anlamıyorum. Ürünü satarken iyi ancak standart olması gereken bi uygulamayı ortalamanın üstünde para verdiğim telefonuma kuramıyorum. Hani android sürümü yükseltilmez bunu anlarım ancak bu mantığı anlamıyorum. Yarın telefonu satmak için ilan vericem, bir daha da Htc ile işim olmaz.

 4. M.akif M.akif

  Wildfire güzel telefon 2. el temiz bulursam almayı düşünüyorum

 5. Aykut İçöz Aykut İçöz

  Mini uygulamalar pazarının gelişmesi güzel. Apple'ın üstünlüğü yanında Android'in alternatif olarak sunuluyor ve kullanılıyor olması iyi bir gelişme. Mobil uygulamalar alanında hareketli günler göreceğiz.

 6. Gökhan Gökhan

  telefonunuza ait bir güncelleme yok diyor su an htc desire hd telefonum