Kötü Amaçlı Uygulamalar Android Market'i Sarsıyor
Uygulamalar

Kötü Amaçlı Uygulamalar Android Market'i Sarsıyor

Geçtiğimiz günlerde bazı Androidli cihazlarda ortaya çıkan zararlı uygulamalar, Google'ı rahatsız ediyor. Şimdiye kadar 3. parti uygulama dükkanlarında ve diğer dağıtım kanallarında ortaya çıkan zararlı uygulamaların bu kez Android Market'e girmiş olması korkuturken, Google aynı gün kötü amaçlı yazılımlarla mücadele için Zynamics adlı şirketi satın aldı.

Google, Android Market'e giren ve kullanıcı bilgilerine erişen uygulamaları kaldırdığını açıkladı. Android 2.2 sürümü altındaki cihazları etkileyen uygulamaların söz konusu cihazlardan otomatik olarak (uzaktan) kaldırmak için de bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre [email protected] üzerinden bir eposta alan Androidli cihazlarda "Android Market Security Tool March 2011" uygulaması otomatik olarak kurulacağı ve zararlı uygulamalar kaldırıldığında bir uyarı ile bilgilendirme yapılacağı açıklandı.

Beklenmedik ve istenmeyen bir tecrübe yaşayan Google, Alman Zynamics adlı şirketi bünyesine katarak güvenlik alanına yatırım yaptı. Zararlı yazılımlar üzerine analizler yapan ve güvenlik açıkları konusunda uzmanlaşan şirket, Google'a online tehditlere karşı koyma konusunda yardımcı olacak.

Zynamics'in Google'da mobil tarafa ne kadar yöneleceği belli değil ancak dünyaca ünlü güvenlik yazılımları şirketi Kaspersky’den Roel Schouwenberg konu üzerinde bazı açıklamalar yapmış. 2004 yılına kadar giden mobil virus geçmişinde Kaspersky kesinlikle önemli bir yer tutuyor. Mobil işletim sistemlerini tehdit eden kötü yazılım dünyasına hoşgeldiniz diyen ve bir örnek veren Schouwenberg de "Kendimizi kandırmayalım, resmi markette daha fazla zararlı uygulama var. Sadece onları şimdi bulmaya başlıyoruz." diyerek konunun hassasiyetine dikkat çekiyor.

Android Market'te 50'den fazla zararlı uygulamanın yakalandığını söyleyen MyLookout'a bakılırsa Schouwenberg pek de haksız değil. Mobil güvenlik şirketi Mylookout'un verdiği listeye göre Steve Jobs'un kabul etmeyip Android Market'in kapısını gösterdiği porno içerikli uygulamalar Google'a pahalıya mal olmuş. Çok özel bir sonuç olmadığını kabul ediyorum ama Google'da Android Malware araması şu an için milyonlarca sonuç getiriyor. Google Android ile hızlı büyürken bu tehditlerin büyüyeceğini de iyi düşünmeli..

Görsel Kaynak: Android Red

Yorumlar (2)
  1. Türker Tunalı Türker Tunalı

    Steve Jobs, sadece imzalanmış uygulamaların dağıtımını yaparak ve (biraz aşırı bulunan) sözleşme maddeleri ile zararlı yazılımların önünü kesiyor. Sadece zararlı yazılım değil, kalitesiz yazılımlarında önünü kesiyor. Bu sözleşme maddeleri vaktiyle çok ters algılanmıştı ama uzun vadede yine kazanan Apple oldu.

  2. Persefer Studios Persefer Studios

    Her ne kadar iphone icin hazirladigimiz bir uygulamayi submit etmek sac bas yolduracak kadar zor da olsa ve incelemeye gonderdigimiz uygulama icin 10 gunden once sonuc alamasak da, boyle haberleri okudukca Apple i daha cok seviyorum.